نماینده مجلس: هنوز استفاده از شبکه های اجتماعی فیلتر شده یک پرونده جنایی نیست


فیلتر شدن پلتفرم های مختلف در ایران در کنار همه چالش های آن، موضوع قانونی جرم انگاری استفاده از VPN و پلتفرم های فیلتر شده را نیز مطرح می کند. این موضوع به ویژه پس از صحبت های وزیر ارتباطات و در پی فیلتر شدن اینستاگرام و واتس اپ مورد توجه قرار گرفته است. زارع پور در حاشیه جلسه هفتم مهرماه هیات دولت از استفاده از VPN برای دسترسی به پلتفرم های فیلتر شده خبر داد که متاسفانه استفاده از فیلترشکن جرم انگاری نمی شود. وی در ادامه افزود: «البته تلاش‌هایی در حال انجام است».

پس از این اظهار نظر دیگر خبری از موضوع جرم انگاری نشد و هنوز قانونی در این زمینه تدوین و یا پیشنهاد نشده است. احد آزادی خواه نماینده مردم ملایر در این باره با رویداد۲۴ گفت: استفاده از فیلترشکن در کشور ما جرم نیست یعنی جرم انگاری نشده است. این نماینده اصولگرای مجلس همچنین تصریح کرد: وقتی یک سکو بسته می شود و باید از فیلترشکن برای استفاده از آن استفاده کرد، به معنای ممنوعیت عمومی است، اما این رویکرد به معنای جرم انگاری نیست.

نماینده شهرستان ملایر نیز تفاوت این ممنوعیت با جرم انگاری را این است که حتی مسئولان نیز از آن استفاده می کنند زیرا استفاده از فیلترشکن جرم نیست:

بعضی جاها به شما می گویند که اجازه ورود ندارید، اما به این معنی نیست که اگر وارد شدید، پلیس شما را بگیرد و به عنوان مجرم به زندان بفرستد. یکی از حرف‌های ما این است که اگر واقعاً استفاده از این شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده ممنوع باشد، جرم محسوب می‌شود، اما باز هم استفاده از شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده در کشور ما جرم نیست. بنابراین، بسیاری از شهروندان ما از آنها استفاده می کنند، برخی از آنها از مقامات کشور هستند.

وی در ادامه درباره تجربه استفاده از اینستاگرام پس از فیلتر شدن این شبکه اجتماعی گفت: در مدتی که اینستاگرام فیلتر شد دو سه بار از آن استفاده کردم و صفحه من حدود 400 تا 500 بازدید داشت. آزادیخواه در ادامه با بیان اینکه اگر این سکوها تهدیدی برای امنیت کشور نباشند می توان از ظرفیت های آنها استفاده کرد و افزود:

من معتقدم تا زمانی که سکوها به عنوان ظرفیت وجود داشته باشد، می توان از آنها استفاده کرد، اما اگر به یک تهدید امنیتی تبدیل شد، باید اقدامات دیگری انجام شود. حالا نمی دانم این فیلترینگ ناشی از تهدید امنیتی است یا مصلحت نظام.

این نماینده مجلس در پایان همچنین اعلام کرده است که اگر قانونی در نظر گرفته شود که استفاده از فیلترشکن ها را جرم تلقی کند، از این ابزار و بسترهای فیلتر شده استفاده نخواهد کرد. وی در همین زمینه گفت: استفاده از فیلترشکن در کشور ما کیفری نیست یعنی جرم انگاری نمی شود و اگر معلوم شود که جرم است و او را به جرم متهم کنند، من به عنوان یکی. از مسئولان نظام، از فیلترشکن و پلتفرم های مسدود شده استفاده نخواهند کرد، در حال حاضر تعدادی از افراد از این بستر استفاده می کنند و ما نیز می خواهیم مخاطب خود را از دست ندهیم و تا حد امکان از آن استفاده می کنیم.»