نمایشگرهای لمسی با قابلیت پاک کردن اثر انگشت احتمالا به واقعیت تبدیل می شوند


هیچ چیز مانند اثر انگشت چرب ظاهر صفحه نمایش را خراب نمی کند. اگر صفحه نمایش ها اثر انگشت کاربران را به خود جلب نمی کردند، قطعا سطح آن ها همیشه تمیز و زیبا به نظر می رسید. اکنون، پتنت جدیدی از جنرال موتورز تلاش می‌کند تا ایده تمیز کردن خودکار اثر انگشت روی صفحه‌های لمسی را به واقعیت تبدیل کند.

از آنجایی که استفاده از نمایشگرهای لمسی در محصولات مختلف و حتی خودروها با پیشرفت تکنولوژی رو به افزایش است، مشکل باقی ماندن اثر انگشت افراد بر روی سطح این نمایشگرها بیشتر احساس می شود. البته همیشه می توانید با یک تکه پارچه صفحه نمایش ها را به خوبی تمیز کنید. با این حال جنرال موتورز راه حل بهتری برای این مشکل دارد. طبق گزارش Androidauthority، این شرکت پتنت جدیدی را ثبت کرده است که به فناوری پاکسازی خودکار اثر انگشت از روی صفحه نمایش اشاره دارد.

بر اساس گزارش های اخیر، فناوری جنرال موتورز پیکسل های بنفش را با پیکسل های آبی، قرمز و سبز نمایشگر ادغام می کند. نور ساطع شده از مادگی های بنفش مانند نور ماوراء بنفش برای چشم انسان نامرئی خواهد بود. بنابراین هیچ تاثیری روی رنگ های نمایش داده شده روی صفحه احساس نخواهید کرد. علاوه بر پیکسل های بنفش، نمایشگر از پوشش فوتوکاتالیست مبتنی بر اکسید فلزی نامرئی بهره خواهد برد.

اگر می‌پرسید چگونه می‌توان سطح صفحه نمایش را با افزودن پیکسل‌های بنفش و پوشش فوتوکاتالیست به طور خودکار تمیز کرد، پاسخ واکنش‌های شیمیایی است. هنگامی که صفحه نمایش در معرض نور UV قرار می گیرد، پوشش فوتوکاتالیست می تواند نور را جذب کند و با استفاده از رطوبت موجود در هوا یک واکنش شیمیایی ایجاد کند. در این واکنش مواد آلی به جا مانده از اثر انگشت و روغن و چربی باقیمانده تجزیه می شوند و پس از واکنش همه چیز خشک و مواردی مانند گرد و غبار از سطح نمایشگر پاک می شود.

در حالی که نور طبیعی خورشید می تواند از قسمت نور ماوراء بنفش مراقبت کند، پیکسل های بنفش همچنان برای حذف خودکار اثر انگشت از نمایشگرها ضروری هستند. به عنوان مثال، بسیاری از خودروها از شیشه های رنگی استفاده می کنند که نور خورشید را مسدود می کند. علاوه بر این، رانندگان ممکن است بخواهند این ویژگی را در شب فعال کنند.

اگر از فناوری پاک کردن خودکار صفحه نمایش جنرال موتورز هیجان زده هستید، باید توجه داشته باشیم که استفاده از آن در محصولاتی که به دست مصرف کنندگان می رسد احتمالاً مدتی طول می کشد. این شرکت هنوز جزئیاتی از فناوری ذکر شده منتشر نکرده است. بنابراین مشخص نیست در سال های آینده شاهد استفاده از این فناوری خواهیم بود یا خیر.