نقد و بررسی بازی God of War Ragnarok


God of War Ragnarok دنباله ای شایسته و تجربه ای ضروری برای طرفداران بازی های ویدیویی است و می تواند تجربه ای فراموش نشدنی را برای شما رقم بزند. با بررسی این بازی با زومجی همراه باشید.

اولین نسخه از سری God of War در سال 2005 منتشر شد و توانست بازخورد بسیار خوبی دریافت کند و پس از پایان نسخه سوم، کاربران شروع به این سوال کردند که آیا در آینده، دوباره کریتوس خواهیم دید آیا او واقعا مرده است؟ سری God of War یکی از بهترین ها در صنعت بازی های ویدیویی هک اند اسلش است و هر نسخه از آن با سیستم رزمی خود این گفته را تایید می کند.

با این حال سونی در نسل هشتم بازی های ویدیویی، کریتوس را وارد Norse کرد و اتحاد مجدد کاربران با کریتوس های قدیمی و تجربه این محصول که نسبت به نسخه قبلی خود تغییرات زیادی کرده است، تعجب بسیاری از کاربران را برانگیخت. بنابراین خدای جنگ راگناروک را صادقانه می توان مورد انتظارترین بازی انحصاری سونی در نسل نهم و تا کنون دانست که چندی پیش عرضه شد. اگر بخواهم قبل از هر چیز بازی را در یک جمله توصیف کنم، God of War Ragnarok اثری است که مدام با احساسات شما بازی می کند و در پایان ساعت ها به پایان آن فکر می کنید.

از یوتیوب تماشا کنید

داستان بازی دنباله نسخه قبلی است. کریتوس و اتریوم به شکار رفت و در راه بازگشت، فریا به آنها حمله می کند. فردی که پس از کشته شدن بالدور توسط کریتوس فقط به انتقام فکر می کند. با این حال، یک تهدید بزرگتر، Ragnarok، در راه است و آترئوس قصد دارد از طریق آن متوجه شود. تیر، خدای جنگ اسکاندیناوی، برای متوقف کردن راگناروک زمانی که همه چیز مطابق میل او پیش نمی رود. معرفی God of War Ragnarok هیجان انگیز و امیدوار کننده برای دیدن یک محصول بی نقص از نظر داستان پردازی و شخصیت پردازی است. اما پس از گذر از یک سوم اول بازی، داستان و روایت آن در مسیری ملایم و یکنواخت قرار می گیرد.

God of War Ragnarok اثری است که مدام با احساسات شما بازی می کند و در پایان ساعت ها به پایان آن فکر می کنید.

البته این یکنواختی چیز بدی نیست و با روایتی مناسب و دقیق شاهد زمینه سازی اتفاقاتی هستیم که در یک سوم آخر داستان رخ می دهد. همچنین پایان بازی را می توان تاج شکوه روایت راگناروک دانست و پس از تماشای آن ساعت ها فکر کرده و تئوری های مختلفی را متصور خواهید شد. اما در نهایت با این خلاصه به این نتیجه می رسید که استودیو سونی سانتا مونیکا بهترین مسیر را طی کرده است. شخصیت پردازی یکی دیگر از مواردی است که داستان God of War Ragnarok را جذاب می کند. کریتوس، آترئوس و فریا هر کدام به بهترین شکل ممکن شخصیت‌پردازی شده‌اند.

آترئوس در آغوش کریتوس در God of War Ragnarok

گروه سازنده توجه ویژه ای به شخصیت پردازی شخصیت ها داشته اند و همین امر باعث شده تا داستان سرایی و داستان God of War Ragnarok بی عیب و نقص باشد.

رابطه پدر و پسری کریتوس و آترئوس در این نسخه نقش پررنگ تری دارد و راگناروک را می توان قوس داستانی بسیار خوبی برای رستگاری شخصیت کریتوس دانست و آترئوس نیز نقش پررنگ تری در داستان بازی می کند. بنابراین پرداخت به او نسبت به قبل بهتر است و کاربر می تواند یک حساب کاربری را به اتریوم متصل کند. در این میان، فریا که در غم از دست دادن بالدور است، تنها به انتقام فکر می کند، اما این تمام چیزی نیست که تیم نویسندگی سانتا مونیکا برای مخاطبان در نظر گرفته است. روند تکامل سه شخصیت ذکر شده در طول زمان چیزی است که این سه شخصیت را خاص می کند.

برای شخصیت های منفی بازی هم همینطور اودین و ثور همچنین اعمال می شود. رابطه پدر و پسر در GoW Ragnarok فقط به کریتوس و آترئوس ختم نمی شود، بلکه اودین و ثور نیز فراز و نشیب های خود را دارند که به بهترین شکل ممکن نشان داده شده است. نکته بسیار خوب شخصیت پردازی در اینجا محدود به شخصیت های اصلی نیست، بلکه تمام شخصیت های دنیای بازی که در داستان حضور دارند، مانند بروک، سیندری و تیر شخصیت پردازی بسیار خوبی دارند و نقش کلیدی در داستان دارند. گروه سازنده توجه ویژه ای به شخصیت پردازی شخصیت ها داشته اند و همین امر باعث شده تا داستان سرایی و داستان God of War Ragnarok بی عیب و نقص باشد.

قایق سواری آترئوس و کریتوس در God of War Ragnarok

گزینه های مبارزه ای که در Ragnarok در اختیار بازیکن قرار می گیرد نسبت به گذشته گسترش یافته است تا بازیکن با تنوع بیشتری روبرو شود.

گیم پلی اصلی بازی God of War Ragnarok همان چیزی است که در سال 2018 دیدیم، اما در اینجا به منظور ارائه تجربه عمیق تر و بهتر به کاربر گسترش یافته است. کریتوس با تبر Leviathan و Blade of Chaos دشمنان خود را سلاخی می کند. مانند قبل می توانید از هر دو سلاح برای از بین بردن دشمنان استفاده کنید و برخی از آنها با توجه به نقاط قوت و ضعفی که دارند باید با یکی از سلاح های ذکر شده نابود شوند. اکنون Blade of Chaos تاثیر بیشتری روی گیم پلی و حل پازل دارد. همچنین در برخی از بازی های پلتفرم از این شمشیر دوست داشتنی بیش از پیش استفاده شده است.

البته دو اسلحه ذکر شده تنها مواردی نیستند که کریتوس برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می کند، بلکه استفاده از سپر و مشت زدن علاوه بر حالت Rage Mode و استفاده از مهارت شخصیت همراه خود از دیگر مواردی است که می توانید از کمک بگیرید . یکی از ملزومات اصلی در هنگام مبارزه پر کردن نوار Stun از دشمنان و باس ها است. بنابراین با پر کردن این قسمت می توانید یک ضربه تمام کننده به آنها وارد کنید یا قسمت زیادی از نوار سلامتی حریف خود را خالی کنید.

آترئوس در کنار انگربودا در God of War Ragnarok

باس های اصلی بازی طراحی بسیار خوبی دارند و از نظر تعداد قابل قبول هستند

از سوی دیگر، به لطف سیستم ارتقا و مهارت های بازی، بازیکنان می توانند سبک مبارزه خود را شخصی سازی کنند. در طول سیستم ارتقای God of War Ragnarok، کاربر می‌تواند با ارتقای سلاح‌ها، سپرها و ساخت و ارتقای Armors جدیدتر، کریتوس را بالا ببرد. همچنین با خرید مهارت های مختلف برای سلاح های خود و همچنین همراه خود، مبارزات را شخصی سازی کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید قدرت Runic های مورد استفاده در سلاح های خود را افزایش دهید، استفاده از Armor و آیتم هایی برای افزایش قدرت Runic Attack و کاهش زمان خنک شدن می تواند گزینه خوبی باشد یا می توانید به سراغ آیتم هایی بروید که به طور خاص بر روی میزان آسیب قدرت، قدرت سیستم. دفاع کنید و نوار سلامتی خود را افزایش دهید.

یکی از مواردی که راه مبارزه و ارتقای شخصیت را بیش از پیش مهم کرده است، طراحی سطح سختی دشمنان و مکانیسم های مبارزه آنهاست. در اینجا دشمنان معمولی، دشمنان نخبه و مینی باس ها را می بینیم که برخی از آنها مخاطب را به چالش می کشند و اگر در سطح مناسبی نباشید ممکن است اذیت شوید. همچنین باس های اصلی بازی طراحی بسیار خوبی دارند و از نظر تعداد قابل قبول هستند. گسترش گیم پلی God of War Ragnarok تنها به تعمیق سیستم مبارزه و ارتقاء و همچنین دشمنان بازی ختم نمی شود، بلکه از نظر کاوش و طراحی مراحل اصلی و فرعی بازی، آن را نسبت به نسخه قبلی خود پیشرفت کرده است.

کشتن الف ها با آترئوس در God of War Ragnarok

گشت و گذار در دنیای بازی به لطف ماموریت های جانبی، جوایز ارزشمندی را برای شما به همراه خواهد داشت.

با کاوش در سرزمین های God of War Ragnarok هنوز هم می توانید صندوق های مختلف را پیدا کنید. برخی از این صندوقچه ها منابعی را که برای ارتقاء سلاح ها، زره ها و اقلام مورد نیاز برای ساخت نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهند. در همین حال، موارد دیگری نیز برای ارتقاء نوار سلامت و نوار Rage ارائه شده است. همچنین ماموریت های جانبی اگرچه می توانند بهتر باشند، اما شما را مجبور به کاوش بیشتر می کنند. این کاوش بیشتر و انجام ماموریت ها باعث می شود هم از نظر داستان درک و درک بهتری داشته باشید و هم پاداش غذا خوردن را دریافت کنید. مراحل اصلی نیز بسیار خوب طراحی شده اند و می توانند شما را شگفت زده کنند و در برخی سکانس ها با احساسات مخاطب بازی کنند.

در مجموع تجربه God of War Ragnarok و محتوای داستانی آن به همراه تعدادی مراحل فرعی تقریباً بین 20 تا 25 ساعت زمان می برد. البته برای کاوش کامل در سطوح بازی و دیدن تمامی محتویات از جمله تکمیل تمامی ماموریت های فرعی، ارتقای کامل نوار Rage و نوار سلامتی و از بین بردن تمام کلاغ های اودین به زمان بیشتری نیاز دارید. پیدا کردن تمام آثار گیم پلی بازی Ragnarok شاید مانند نسخه قبلی یک انقلاب و ساختارشکنی برای این سری نباشد، اما به خوبی از عناصر گذشته استفاده کرده و آنها را در مسیر درست گسترش داده است. چرا که ساختار گیم پلی این نسخه به لطف اهمیت بیشتر اتریوم در داستان تغییر کرده است و شاهد تجربه متنوع تری نسبت به قبل هستیم.

فریا و کریتوس در God of War Ragnarok با هم می جنگند

موسیقی یکی از ارکان اصلی God of War Ragnarok است

God of War Ragnarok یک دستاورد بصری خیره کننده است. جلوه های بصری و نورپردازی برخی از صحنه های بازی را خیره کننده و عالی کرده است. همچنین طراحی چهره شخصیت ها بسیار پرجزئیات و پرجزئیات است و در سکانس های مختلف احساسی، شخصیت ها به خوبی احساسات خود را نشان می دهند. کات سین های بازی نیز به خوبی طراحی شده اند و نقش مهمی در روایت داستان دارند. میان گویی هایی که گاهی شما را عصبانی می کند و گاهی شما را ناراحت و متنفر می کند.

جدا از مواردی که در قسمت طراحی به آن اشاره شد، هر یک از Realms بازی دارای طراحی منحصر به فردی هستند و دشمنان و باس های بازی نیز متنوع هستند. از نظر فنی بازی عملکرد خوبی دارد و کاربران پلی استیشن 5 می توانند با دو حالت مختلف بازی را تجربه کنند. اگر می خواهید Ragnarok را با رزولوشن 4K و 30 فریم بر ثانیه تجربه کنید، Favor Quality انتخاب مناسبی است و اگر می خواهید بازی را با وضوح 1440p و 60 فریم بر ثانیه تجربه کنید، باید به Favor Performance بروید. بدون توجه به انتخاب شما، بازی بدون افت فریم و باگ اجرا می شود و تجربه بسیار خوبی خواهید داشت.

ترکیب در God of War Ragnarok

موسیقی یکی از دیگر ارکان اصلی God of War Ragnarok است. فرقی نمی کند که در حال مبارزه با باس ها باشید یا تماشای کات سین، موسیقی نقش مهمی در القای جو بازی دارد. آبجو مکررعالی کار کرده است. همچنین دیالوگ های بازی در سطح بسیار خوبی قرار دارند و حتی در حین مبارزه با برخی از باس های اصلی شاهد دیالوگ های داستان محور جذابی بین شخصیت ها هستیم.

در نهایت God of War Ragnarok دقیقا همان محصولی است که کاربران منتظر آن بودند و اگرچه مراحل فرعی می توانست بهتر باشد، اما تجربه کلی ارائه شده برای حل این مشکل به اندازه کافی کامل و قوی است. مهم نیست که به چه ژانری از بازی های ویدیویی علاقه دارید، God of War Ragnarok می تواند به راحتی شما را غرق کند و تجربه ای ضروری برای کاربران پلی استیشن است.

بازی با توجه به نسخه پلی استیشن 5 بررسی شده است