نحوه تغییر عملکرد کلیدها و میانبرها در ویندوز 10 و 11


استفاده از کلیدها و میانبرهای کیبورد به طور کلی در پلتفرم های مختلف می تواند بر سرعت عملکرد کاربر تاثیر بسزایی داشته باشد. از سوی دیگر، برخی ممکن است به این عقیده نه چندان رایج معتقد باشند که هر چه کاربر حرفه ای تر باشد، از صفحه کلید، میانبر یا میانبر بیشتر استفاده می شود.

برای مثال فرآیند کپی/پیست را در نظر بگیرید: ابتدا یک فایل یا بخشی از متن را با نگه داشتن کلیک چپ و کشیدن روی آن قسمت انتخاب می کنید، سپس باید روی آن کلیک راست کرده و از بین گزینه ها گزینه Copy را انتخاب کنید. و دوباره بر روی مقصد مورد نظر کلیک راست کرده و از بین گزینه ها بر روی Paste کلیک کنید تا مراحل تکمیل شود. حتی گفتن مراحل هم خسته کننده است.

اما با استفاده از صفحه کلید و میانبر، می‌توانیم همین فرآیند را در زمان کوتاه‌تری انجام دهیم. بنابراین، استفاده از صفحه کلید می تواند واقعاً بر سرعت عملیات تأثیر بگذارد. اما اگر کاربر بخواهد از قوانین خودش برای استفاده از صفحه کلید و میانبر پیروی کند چه؟ فرض کنید کاربر سیستم عامل ویندوز 10 یا 11 هستید، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه عملکرد کلیدها و میانبرها را در ویندوز 10 و 11 تغییر دهید؟ مثل همیشه با زومیت همراه باشید.

مایکروسافت پروژه منبع باز PowerToys برای ویندوز را ارائه کرده است که از طریق آن می توان بسیاری از ویژگی های جالب را به سیستم عامل ویندوز اضافه کرد. از تغییر نام مجموعه ای از فایل ها گرفته تا تغییر نتیجه ترکیب کلید Alt + Tab که به کاربر اجازه می دهد با کمک صفحه کلید در بین پنجره های باز شده جستجو کند.

قبلا نحوه استفاده از ابزارهای PwoerToys در ویندوز 10 را آموزش داده ایم و اکنون برای تغییر عملکرد کلیدها و میانبرها در ویندوز 10 و 11 باید به این اپلیکیشن مراجعه کنیم. PowerToys مایکروسافت ابزارهای مختلفی را ارائه می دهد که یکی از مهمترین آنها برای تغییر عملکرد کلیدهای صفحه کلید لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی بر اساس نیاز و سلیقه کاربر و یا حتی با توجه به توسعه دهنده برنامه، همچنین می تواند ترکیب کلیدهای میانبر را مطابق میل کاربر تغییر دهد؛ با این حال، در آزمایشی که انجام شد، عملکرد میانبرها با موفقیت تغییر نکرد. اما تغییر عملکرد صفحه کلید در ویندوز 10 و 11 با موفقیت انجام شد.

تغییر عملکرد کلیدها و میانبرها در ویندوز 10 و 11 با PowerToys

در گذشته برای تغییر عملکرد کلیدهای کیبورد در ویندوز 10 باید به اپلیکیشن های شخص ثالث و غیر رسمی مراجعه می کردیم که استفاده از آنها سخت بود و با سیستم عامل سازگار نبودند. اما مایکروسافت با ارائه رایگان PowerToys به این سختی ها پایان داد و اکنون کاربران می توانند این برنامه را به صورت رایگان از فروشگاه مایکروسافت یا گیت هاب دانلود و نصب کنند.

با کمک ابزار تعبیه شده در Powertoyz، کاربران قادر خواهند بود هر کلید صفحه کلید را بر اساس نیاز خود برنامه ریزی کنند تا با فشار دادن آن به نتیجه دلخواه برسند. علاوه بر این، امکان تغییر میانبرها یا میانبرها نیز وجود دارد.

مرحله اول: ابتدا برنامه PowerToys را از Microsoft Store یا GitHub دانلود و نصب کنید. ممکن است در حین نصب از طریق فروشگاه مایکروسافت با مشکلاتی مواجه شوید. بنابراین، در این صورت، سعی کنید از GitHub دانلود و نصب کنید.

مرحله دوم: پس از اتمام مراحل نصب، پنجره Welcom To PowerToys به صورت خودکار باز می شود. در این پنجره هر ابزار معرفی شده و تنظیمات آن قابل دسترسی است. با این حال، اگر برنامه به طور خودکار اجرا نمی شود، می توانید PowerToys (Preview) را در منوی Start پیدا و اجرا کنید.