نبرد مرورگرها؛ مایکروسافت اج ضعف بهینه سازی رقبا را نشان می دهد


Microsoft Edge مرورگری است که هر روز هوشمندتر می شود. یکی از شوخی های رایج در بین مرورگرها به مصرف بالای رم در گوگل کروم اشاره دارد. البته، مرور Edge از مصرف بالای رم در امان نیست. اما زمانی که استفاده از رم به اوج خود برسد، از یک رویکرد نوآورانه برای مدیریت برگه ها سود خواهد برد.

Sleeping Tabs یک ویژگی جدید نیست، اما اولین استفاده از آن برای باز کردن تب هایی بود که برای مدت زمان مشخصی استفاده نشده بودند. این ویژگی عالی به نظر می رسد زیرا اگر به مدت 10 دقیقه روی یک برگه کلیک نکرده باشید، آن برگه به ​​حالت خواب می رود، بنابراین منابع سخت افزاری سیستم از جمله فرآیندهای CPU و حافظه RAM آزاد می شود. در ضمن در هنگام بازگشت به این تب ها نیازی به بارگذاری مجدد نیست و در نتیجه می توانید بدون معطلی تب مورد نظر را باز کنید.

مایکروسافت ویژگی Sleeping Tabs را در Edge با ویژگی هایی مانند حالت کارآمد توسعه داده است. جایی که زمان بیکاری روی 5 دقیقه تنظیم شده است اما در بهبود مصرف انرژی و افزایش عمر باتری تاثیر مثبت دارد و در نتیجه این قابلیت برای لپ تاپ ها بسیار حیاتی است.

یکی از ویژگی های جدید Edge 105 در ماه سپتامبر، امکان ذخیره منابع با Sleeping Tabs بود. برخلاف عملکردهای قبلی، با فعال کردن این ویژگی، تب های مرورگر زمانی که منابع سیستم، به ویژه RAM در اوج خود هستند، به حالت خواب می روند. چنین ویژگی برای سیستم هایی با رم 16 گیگابایتی یا کمتر و به خصوص کامپیوترهای مقرون به صرفه با 8 یا حتی 4 گیگابایت رم بسیار مهم است.

طبق گفته WindowsCentral، اگرچه Sleeping Tabs از فناوری‌های موجود کروم استفاده می‌کند، گوگل از آن استفاده نمی‌کند، حداقل نه به‌طور رسمی. همچنین، می‌توانید با رفتن به chrome://flags، Reduce (که قبلاً به عنوان Freeze شناخته می‌شد) را پیدا کرده و فعال کنید. این گزینه به کروم اجازه می‌دهد تا غیرفعال بودن برگه‌ها را تشخیص دهد و در صورت نیاز آنها را به حالت Sleep قرار دهد. با این حال، برخلاف مایکروسافت اج، مرورگر گوگل کروم قابلیت پیکربندی فواصل زمانی و انتخاب بر اساس میزان مصرف رم را ارائه نمی دهد.

مایکروسافت در یک پست وبلاگی توضیحاتی در مورد ویژگی Sleeping Tabs در مرورگر وب خود ارائه کرده است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

  • Sleeping Tabs 26% کمتر از زمانی که این گزینه غیرفعال است از منابع CPU استفاده می کند.
  • Sleeping Tabs به طور متوسط ​​83 درصد از حافظه را ذخیره می کند
  • اج در ماه می 6 میلیارد صفحه را در حالت خواب قرار داده است.
  • Sleeping Tabs در ماه می حدود 273.7 پتابایت رم (39.1 مگابایت در هر تب) ذخیره کرد.
  • اج در ماه سپتامبر 1.38 میلیارد تب را به حالت خوابید.

این اعداد بسیار چشمگیر هستند.

ویژگی Sleeping Tabs باید به طور پیش فرض در Microsoft Edge فعال باشد، اما اگر می خواهید تنظیمات آن را بررسی کنید، به Edge > Settings > System and Performance > Optimize Performance بروید و گزینه های آن را مطابق با نیاز خود تغییر دهید.