مهم ترین عامل جلوگیری از موفقیت استارت آپ ها در بورس حذف شد


با رفع محدودیت سهامداران حرفه ای از سهام تپسی، امید به موفقیت استارت آپ ها در بورس افزایش یافته و به نظر می رسد گام مهمی برای حضور بیشتر استارت آپ ها در بازار سرمایه برداشته شده است.

سه شنبه 30 دی ماه بود که فرابورس در اطلاعیه ای از رفع محدودیت تراکنش های تپسی خبر داد. بر این اساس خرید سهام تپسی برای تمامی افرادی که دارای کد بورسی هستند امکان پذیر شده است و پس از این هیچ محدودیتی برای معاملات این سهم اعمال نخواهد شد. این در حالی است که تاکنون فقط سهامداران حرفه ای امکان خرید و فروش سهام تپسی را داشتند.

خردادماه امسال بود که عرضه اولیه اولین استارت آپ کشور در بورس صورت گرفت. اما طبق قوانین ورود استارت آپ ها به بورس، در فاز اول فقط صندوق های سرمایه گذاری توانستند سهام تپسی را خریداری کنند و در مرحله دوم عرضه که در مهرماه امسال انجام شد، سهامداران حرفه ای واقعی. همچنین توانستند در معاملات تپسی شرکت کنند. اعمال این محدودیت در معاملات سهام شرکت های استارت آپی، بازار این شرکت ها را بسیار کوچک کرد و جذابیت و رشد سهام این شرکت ها را تحت تاثیر قرار داد. همین موضوع باعث شد که ورود به بازار سرمایه برای استارتاپ ها جذابیت کافی نداشته باشد و انگیزه آنها برای ورود به بازار کاهش یابد.

اما اکنون با رفع این محدودیت، به نظر می رسد مهم ترین عامل بازدارنده موفقیت سهام استارت آپی حذف شده است و این می تواند گام مهمی برای حضور بیشتر این شرکت ها در بازار سرمایه باشد.

در پی اعلام روز چهارشنبه بورس، این سازمان از کارگزاران معاملاتی خواسته است تا اقدامات فنی لازم را برای خرید سهام تپسی توسط مردم انجام دهند. بنابراین هر فردی که کد بورسی دارد می تواند از طریق کارگزاری خود سهام تپسی را خریداری کند.