ممکن است به شورای امنیت کشور پیشنهاد شود که اینترنت در ایام کنکور محدود شود


رئیس سازمان سانسه محدودیت اینترنت را آخرین لینک صیانت از آزمون سراسری اعلام کرد و گفت: این پیشنهاد ممکن است توسط شورای حراست از آزمون سراسری که مرجع تخصصی است به شورای امنیت کشور ارائه شود. و البته با توجه به اینکه امروزه اینترنت یکی از نیازهای زندگی روزمره مردم است، سازمان سنجش آموزش کشور به دنبال ایجاد اختلال در زندگی عموم مردم و قطع اینترنت نیست و از دستگاه های اجرایی ذیربط انتظار دارد. با اتخاذ روشی مناسب امکان ارسال تصاویر و سوء استفاده از اینترنت در آزمون سراسری را مسدود کند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان از نشست روسای و معاونان دانشگاه های استان تهران، عبدالرسول پورعباس با تاکید بر اینکه حفظ سلامت آزمون سراسری یک حق همگانی است و خواستار چندین میلیون داوطلب و خانواده هایشان است، اظهار کرد: در آزمون سراسری، حفظ سلامت در آزمون سراسری یک حق عمومی است. از این رو انتظار می رود مراجع ذیربط از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تدابیر تخصصی و انتخاب ابزار و روش های مناسب، نگرانی های ناشی از سوء استفاده از بستر اینترنت در ایام آزمون سراسری را برطرف کنند و البته به همین منظور جلسات متعددی در سطوح مختلف با این وزارتخانه و اپراتورهای تلفن همراه در حال برگزاری است که به نتیجه نهایی نرسید.

وی همچنین با اعلام اینکه وزارت علوم به دنبال تغییر شیوه برگزاری آزمون سراسری به صورت هوشمند و بدون کاغذ است و طراحی فرآیند و ایجاد بسترهای آن در حال انجام است، گفت: با تکمیل این فرآیند، بسیاری از آزمون های آتی انجام خواهد شد. به صورت الکترونیکی برگزار می شود که در این بسیاری از مشکلات و نگرانی های موجود برطرف خواهد شد.»

نوبت اول کنکور سراسری 1402 در روزهای 29 و 30 آذرماه با قطعی متناوب اینترنت همراه بود. این اقدام با درخواست وزارت علوم به دبیرخانه شورای امنیت ملی و تصویب آن اجرایی شد. علیرغم اینکه وزارت ارتباطات با قطعی اینترنت در شرایطی موافقت کرده بود تا فعالیت روزمره مردم تحت تاثیر قرار نگیرد، اما در ایام امتحانات فعالیت های بسیاری مانند استفاده از دستگاه های پوز در فروشگاه ها، تاکسی های اینترنتی، نانوایی ها انجام شد. و کسب و کارهای اینترنتی مختل شد.

وزارت ارتباطات پس از آن اقدام اعلام کرد که این آخرین باری است که اینترنت برای امتحان قطع شده است. اما وزارت آموزش و پرورش در 4 اردیبهشت اعلام کرد که به دنبال قطعی اینترنت بین المللی در امتحانات نهایی پایه دوازدهم به مدت 35 دقیقه در 10 تا 11 روز است. سوابق تحصیلی در کنکور 1402 تاثیر 40 درصدی خواهد داشت.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات در واکنش به این خبر اعلام کرد که این وزارتخانه برای هیچ آزمونی حتی یک دقیقه اینترنت را قطع نمی کند. اگرچه وزیر ارتباطات 12 خرداد اعلام کرد سیاست وزارت ارتباطات قطع نکردن اینترنت به هر دلیلی است، اما در ادامه گفت: البته تصمیم گیرنده ما نیستیم، شوراهای مربوطه هستند. کسانی که در این مورد تصمیم می گیرند.”

در حال حاضر مشخص نیست چه اقداماتی در زمینه ارسال عکس و سوء استفاده از اینترنت در ایام کنکور انجام خواهد شد تا وزارت علوم از سلامت این آزمون راحت باشد. اما این وزارتخانه در حال بررسی درخواست مجدد از شورای امنیت ملی برای محدودیت اینترنت در روزهای امتحان است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همین جلسه به اقدامات انجام شده برای ارتقای سلامت کنکور سراسری با کمک شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: از سال گذشته با کمک دانش بنیان شرکت‌های مستقر، آشکارسازها برای شناسایی ابزارها و ارتباطات الکترونیکی استفاده شده‌اند.»