معاون بانک مرکزی از مجازی سازی تسهیلات بانکی خرد خبر داد


معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اعلام کرد: در حوزه خدماتی مانند دسترسی به تسهیلات خرد هنوز زیرساخت های لازم ایجاد نشده و به ویژه موضوع اعتبارسنجی به عنوان پروژه اولویت دار در نظر گرفته شده است. و بانک مرکزی در چند ماه آینده روی این موضوع تمرکز خواهد کرد. .

مهران محرمیان نیز در گفت وگو با ایسنا، با تایید مشکلاتی که در حوزه دریافت تسهیلات خرد به صورت مجازی وجود دارد، گفت: زمانی این مشکل حل می شود که اعتبارسنجی به صورت متمرکز و از طریق بانک مرکزی و پایگاه اعتبارسنجی انجام شود.

وی همچنین با اعلام اینکه از نظر خدمات بانکداری الکترونیک رتبه اول منطقه را داریم و هیچ کشوری بالاتر از ما نیست گفت: از طرفی در این زمینه سابقه خوبی داریم. برخی از کشورهایی که در سال های اخیر در این زمینه پیشرفت داشته اند، اخیراً به 70 تا 80 درصد رسیده اند. اما ایران در سال‌های گذشته همیشه ۹۳ درصد بوده است.

محرمیان پیش از این اعلام کرده بود که 97 تا 98 درصد خدمات بانکی کشور به صورت آفلاین ارائه می شود.

به گفته وی، از سال 1397 با شیوع کرونا، عملا اسکناس از جیب مردم حذف شد، گفت: در آن روزها هیچ مشکلی از قبیل اختلال در سیستم های بانکی و غیره ناشی از افزایش ناگهانی تراکنش ها نداشتیم.

وی اگرچه به دلیل افزایش ناگهانی تراکنش ها اختلالی در سامانه ها ایجاد نکرد، اما استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک به دلیل قطعی اینترنت، دستکاری و کاهش سرعت با مشکلاتی همراه است. خدمات بانکی در ایران در شرایطی به سمت مجازی شدن پیش می رود که همین دو هفته پیش به بهانه برگزاری کنکور، اینترنت همراه کشور به مدت دو روز قطع شد و بسیاری از مردم را برای پرداخت های ساده سرگردان کرد. چهارشنبه هفته گذشته اینترنت کل کشور به مدت 10 تا 20 دقیقه به طور کامل قطع شد و هنوز دلیل آن مشخص نشده است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درباره افزایش کارمزد خدمات بانکی نیز گفت: در شورای مربوطه درباره این موضوع تصمیم گیری می شود: البته آخرین بار خدمات بانکی مانند تراکنش بانکی و کارمزد نقل و انتقال پول. در آذر ماه 1399 حدود 20 درصد افزایش یافت.