مصاحبه مدیرعامل گوگل را بخوانید؛ از ارتقای بارد تا ترس از توسعه سریع هوش مصنوعی


ساندار پیچایمدیر عامل گوگل سرانجام به انتقادات گسترده ای که کاربران و تحلیلگران به چت ربات Bard وارد کرده اند پاسخ داد. پیچای می گوید گوگل به زودی Bard را ارتقا داده و ویژگی های بیشتری را به این سرویس اضافه خواهد کرد.

مدیرعامل گوگل در مصاحبه ای با پادکست هارد فورک گفت: “ما به وضوح مدل هایی با قابلیت های بیشتری داریم. به زودی، شاید تا زمان پخش این پادکست، ما Bard را به برخی از مدل های توانمندتر PalM ارتقا دهیم. این می افزاید. توانایی های بیشتری برای بارد از نظر استدلال، کدنویسی و پاسخگویی به سوالات ریاضی دارد. به این ترتیب هفته آینده شاهد پیشرفت خواهید بود.”

ساندار پیچای می گوید که PalM یک مدل زبان جدیدتر و بزرگتر از LaMDA است. گوگل ادعا می کند که PalM در مواجهه با وظایفی مانند استدلال مبتنی بر انسان و مشکلات کدگذاری بهتر عمل می کند.

Bard حدود 10 روز پیش در دسترس کاربران قرار گرفت، اما هرگز نتوانست به پتانسیل کامل خود برسد ChatGPT و چت ربات موتور جستجو مایکروسافت بینگ در بین کاربران محبوب می شود. بررسی ها نشان می دهد که Bard در وضعیت فعلی خود ضعیف تر از رقبا است، با این حال، مانند سایر ربات های چت، می تواند به انواع سؤالات پاسخ دهد. البته پاسخ های ارائه شده توسط ChatGPT و Bing Chat نرم تر است.

ساندار پیچای می گوید یکی از دلایلی که برد قابلیت های محدودی دارد، رویکرد محتاطانه گوگل در توسعه این چت بات است، مشکلی که قبلا یکی از مهندسان سابق گوگل در مصاحبه با زومیت این موضوع را مطرح کرده بود. ساندار پیچای می‌گوید: «برای من مهم بود که قبل از اینکه مطمئن شویم می‌توانیم از پس آن برآییم، مدلی توانمندتر در دسترس قرار ندهم.

ساندار پیچای نیز گزارش های قبلی را تایید کرد و گفت که در رابطه با پروژه های هوش مصنوعی با لری پیج و برو سرگی وی گفت: سرگی مدتی است با مهندسان ما در تماس بوده است.

پیچای در مصاحبه جدید خود گفت که سرعت توسعه بسیار بالاست هوش مصنوعی او را نگران می کند و این ممکن است تهدیدی برای جامعه باشد. بسیاری از فعالان عرصه هوش مصنوعی نسبت به پیشرفت سریع این فناوری و رقابت شدید مایکروسافت و OpenAI و گوگل هشدار داده اند. الون ماسکیکی از بنیانگذاران اپل و گروهی از چهره‌های مشهور در زمینه هوش مصنوعی در بیانیه‌ای هشداری خواستار توقف موقت توسعه هوش مصنوعی شدند.