مرگ زاکربرگ ادامه دارد. پس از شکست اولیه متاورس، اکنون نوبت هوش مصنوعی است


با ظهور چت ربات های پیشرفته مانند ChatGPT، امروزه همه در مورد آن صحبت می کنند هوش مصنوعی هستند. شرکت های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت، گوگل و آمازون در حال ساخت هوش مصنوعی خود هستند و شرکت های دیگری مانند اسنپ (سازنده اسنپ چت) تصمیم گرفته اند ابزارهایی مانند ChatGPT را به خدمات خود اضافه کنند. متا، شرکت مادر اینستاگرام و واتس اپ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

متا که توسط مارک زاکربرگ مدیریت شده و یکی از پرسودترین شرکت های دنیای فناوری، ماه گذشته مدل زبان اختصاصی خود را با تمرکز بر محققان در دسترس قرار داد. چند روز بعد، متا اعلام کرد که هوش مصنوعی را به خدمات خود اضافه می کند. مدیرعامل متا تاکید کرد که هوش مصنوعی قرار است یکی از حوزه های اصلی فعالیت این شرکت باشد.

به گزارش این نشریه Gizmodo، متا تصمیم گرفته است که هدف اصلی خود را ساخت دنیای مجازی به نام متاورز برای حضور در بازار هوش مصنوعی مولد به گفته مارک زاکربرگ، متا سال 2023 را به سال بهره وری تبدیل خواهد کرد.

زاکربرگ در بیانیه ای در روز سه شنبه گفت: “بزرگترین سرمایه گذاری متا پیشرفت بیشتر هوش مصنوعی و افزودن این فناوری به هر یک از محصولات ما خواهد بود.” زاکربرگ می گوید که متا زیرساخت های کافی برای تحقق این امر را دارد و ثمره این سرمایه گذاری “شگفت انگیز” خواهد بود. زاکربرگ این اظهارات را در همان یادداشتی که در آن از این شرکت 10000 کارمند خود را اخراج کرد.

در سال های اخیر، بخش قابل توجهی از بودجه تحقیق و توسعه متا به واقعیت مجازی اختصاص یافته است. هدست های گران قیمت و بازی های واقعیت مجازی متا همیشه در اولویت بوده اند و مدیران این شرکت بارها واقعیت مجازی را بخشی از آینده می دانند.

چندی پیش زاکربرگ در یکی از اظهارات خود ادعاهای بزرگی درباره واقعیت مجازی داشت. مدیر عامل متا گفت که در آینده ای نه چندان دور، متاورس به اندازه گوشی های هوشمند مهم می شوند. او همچنین گفت که فناوری های متمرکز بر واقعیت مجازی آینده کار را تشکیل می دهند. با این حال، ظاهراً کارمندانی که در پروژه بزرگ مارک زاکربرگ ایفای نقش می کنند، علاقه چندانی به این خدمات جدید ندارند.

در سال 2021، متا شروع به استخدام تعداد زیادی کارمند جدید برای توسعه خدمات جدید مبتنی بر واقعیت مجازی با هزاران مهندس کرد. گزارش مالی 2022 متا نشان داد که این شرکت ماهانه بیش از 1 میلیارد دلار به Metaverse و سایر پروژه های واقعیت مجازی اختصاص داده است.

با این حال، پس از مدت ها، به نظر می رسد که متا تصمیم گرفته است تمرکز اصلی خود را به حوزه دیگری اختصاص دهد. متا اشاره کرد که دوستی او با متاورس قطع شده است و او اکنون هوش مصنوعی را بهترین دوست خود می داند. البته متا به صراحت گفته است که قصد ندارد پروژه های واقعیت مجازی را به طور کامل کنار بگذارد. زاکربرگ گفت: اقدامات آینده‌نگر ما در ساخت Metaverse و شکل‌دهی نسل بعدی پلت‌فرم‌های محاسباتی همچنان یک هدف اصلی خواهد بود.

اگر متا واقعاً به دنبال این است که سال 2023 را به «سال بهره‌وری» تبدیل کند، باید بودجه متاورس را کاهش دهد. طبق آمار رسمی، متاورس هر فصل خسارت مالی هنگفتی به متا وارد می کند. شاید Meta بتواند واقعیت مجازی و Metaverse را به طور همزمان با مدیریت صحیح توسعه دهد.