مدیر عامل سابق گوگل: هوش مصنوعی می تواند منجر به مرگ انسان شود


اریک اشمیت او از سال 2001 تا 2011 به عنوان مدیر عامل گوگل خدمت کرد ساندار پیچای، مدیرعامل فعلی غول جستجوی اینترنتی جایگزین اشمیت شد. البته مدیرعامل سابق این شرکت در برخی از جلسات هیات مدیره آن شرکت می کند و نقش مشاور را ایفا می کند.

در جلسه شورای مدیر عامل وال استریت ژورنال در لندن، اشمیت اظهارات نگران کننده ای در مورد هوش مصنوعی در زمینه آینده بالقوه بشریت در مواجهه با هوش مصنوعی کنترل نشده بیان کرد.

مدیر عامل سابق گوگل می گوید: در سناریوهایی که به احتمال زیاد به زودی اتفاق می افتد، سیستم های هوش مصنوعی می توانند انواع جدیدی از آسیب پذیری های روز صفر را شناسایی کنند. حال، فکر کردن در مورد چنین موضوعی ممکن است کمی خیالی به نظر برسد. اما وقتی این اتفاق می‌افتد، باید برای آن آماده باشیم و مطمئن شویم که افراد بد از هوش مصنوعی سوء استفاده نمی‌کنند.”

اشمیت در جمع بندی دیدگاه خود گفت که هوش مصنوعی یک خطر وجودی دارد که می تواند به بسیاری از افراد آسیب برساند و حتی باعث مرگ برخی افراد شود.

Androidauthority می نویسد که وقتی از اشمیت در مورد کنترل هوش مصنوعی سوال شد، او گفت که به ایجاد یک نهاد نظارتی جدید در ایالات متحده که به طور خاص وظیفه رسیدگی به هوش مصنوعی را بر عهده دارد، اعتقادی ندارد. با این حال، این راه حل می تواند برای جلوگیری از رشد سریع فناوری فوق مفید باشد.

اشمیت راه حل دقیقی برای این مشکل ارائه نکرد. اما او به صراحت اعلام کرد که هوش مصنوعی باید متوقف شود. او نگران پیامدهای انتشار اطلاعات نادرست و حذف برخی مشاغل و حتی دستکاری در زیست شناسی است.