مدیرعامل اپل: به لطف کارخانه جدید TSMC، تراشه های پیشرفته «ساخت آمریکا» را خواهیم داشت


پس از ساخت کارخانه شرکت تایوانی TSMC در فینیکس آریزونا، اپل شروع به استفاده از تراشه های تولید شده در ایالات متحده خواهد کرد. این کارخانه علاوه بر اپل، برای شرکت های دیگری مانند AMD و Nvidia نیز تراشه می سازد.

ساخت کارخانه TSMC در آمریکا به شرکت هایی مانند اپل این امکان را می دهد که به زنجیره تامین ایمن تری دسترسی داشته باشند و تراشه های مورد نیاز خود را سریعتر از همیشه دریافت کنند. همانطور که قبلا توسط افشاگران گزارش شده بود، TSMC رسما تایید کرد که ساخت دومین کارخانه خود را در سال آینده در فینیکس آغاز خواهد کرد. کارخانه دوم تعداد تراشه های تولید شده در آن منطقه را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

بر اساس گزارش Verge، تیم کوکمدیر عامل اپل به همراه جو بایدنرئیس جمهور آمریکا در مراسم آغاز ساخت کارخانه جدید TSMC شرکت کرد.

بایدن گفت که تراشه‌های ساخته شده در کارخانه فونیکس در آیفون‌ها و مک‌بوک‌های اپل استفاده خواهند شد: «اپل قبلاً مجبور بود تمام تراشه‌های پیشرفته را از کشورهای خارجی خریداری کند. اکنون ما می‌خواهیم زنجیره تأمین بیشتری را در اینجا در اینجا در اختیار بگیریم. خانه.” در مراسم امروز اولین تجهیزات تراشه سازی وارد کارخانه جدید TSMC شد.

کارخانه عظیم TSMC یک ساختمان مدرن است که توسط جاده های تازه آسفالت شده احاطه شده است. این شرکت تایوانی در اولین رویداد عمومی متمرکز بر کارخانه از رهبران تجاری، مقامات دولتی و روزنامه نگاران ایالات متحده استقبال کرد.

TSMC بزرگترین تولید کننده تراشه قراردادی در جهان است و مشتریان زیادی دارد. علاوه بر اپل، AMD و Nvidia، حتی اینتل نیز جزو مشتریان TSMC است.

اولین کارخانه فونیکس TSMC در ابتدا قرار بود تراشه های 5 نانومتری بسازد، اما با فشار اپل، تایوانی ها در نهایت موافقت کردند که تجهیزات تولید تراشه های 4 نانومتری را وارد کنند. تولید تراشه در این کارخانه از سال 2024 آغاز خواهد شد.

کارخانه دوم در سال 2026 وارد فاز عملیاتی می شود و تراشه های 3 نانومتری تولید می کند. تراشه های سه نانومتری پیشرفته ترین و پیچیده ترین تراشه های موجود امروزی هستند، اما تا سال 2026 قطعاً لیتوگرافی مدرن تری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

TSMC گفته است که 40 میلیارد دلار در سایت تولید تراشه خود در آریزونا هزینه خواهد کرد. این یکی از بزرگترین سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در صنعت تولید آمریکا است. دو کارخانه TSMC تا سال 2026 سالانه بیش از 600000 ویفر (تراشه هایی که از ویفر بیرون می آیند) تولید خواهند کرد. مقامات کاخ سفید گفته اند که این حجم تولید تمام تقاضای ایالات متحده برای تراشه های پیشرفته را برآورده می کند.

اولین کارخانه TSMC در آریزونا، ایالات متحده آمریکا

اولین کارخانه TSMC در فینیکس، آریزونا

رهبران اپل، انویدیا و AMD در بیانیه های جداگانه تایید کرده اند که این شرکت ها اولین مشتریان کارخانه جدید آریزونا خواهند بود. جنسون هوانگمدیرعامل انویدیا می گوید که TSMC یک پلت فرم جهانی است که صنعت فناوری به آن متکی است و انتقال خط تولید این شرکت به خاک ایالات متحده یک رویداد بسیار مهم برای صنعت تراشه است.

جینا ریماندووزیر بازرگانی آمریکا و مارک کلیسناتور آریزونا از جمله مقامات مشهوری بودند که در مراسم امروز حضور داشتند. مدیرعامل میکرون و موسس TSMC نیز در این مراسم حضور داشتند.

مشتریان TSMC هنوز نگفته اند که چه تعداد تراشه از کارخانه های جدید این شرکت نیاز دارند. تراشه های 3 و 4 نانومتری آریزونا پیشرفته تر از تراشه هایی هستند که این شرکت ها در حال حاضر از آنها استفاده می کنند. تراشه M2 اپل که در رایانه های سری مک استفاده می شود بر اساس لیتوگرافی 5 نانومتری است. تراشه A16 مورد استفاده در آیفون های رده بالا از لیتوگرافی N4 (کلاس چهار نانومتری) استفاده می کند.

تا زمان ساخت کارخانه‌ها در ایالت آریزونا، TSMC به سراغ لیتوگرافی پیشرفته‌تر از ۴ نانومتر و ۳ نانومتر خواهد رفت. یک گزارش غیر رسمی می گوید که TSMC تا سال 2025 تولید تراشه های 2 نانومتری را در خارج از ایالات متحده آغاز خواهد کرد.

تیم کوک در رویداد امروز گفت: «پیشرفت هایی که به لطف اپل سیلیکون به دست آورده ایم، دستگاه های ما را متحول کرده است. دستاوردهایی که توسط فناوری های تراشه ممکن شده است، فوق العاده هستند. به لطف سخت کوشی بسیاری از کارمندان، کلمات Made in America را می توان با افتخار روی تراشه ها نوشت.

در طول سال گذشته، ایالات متحده سخت تلاش کرده است تا موقعیت خود را در صنعت مهم نیمه هادی ها بهبود بخشد. مشکلات زنجیره تامین پس از اپیدمی ویروس کرونا به ایالات متحده انگیزه مضاعفی برای کاهش وابستگی خود به کشورهای خارجی داد. در حال حاضر بیشتر چیپس های مورد نیاز دنیا در آسیا تولید می شود و آمریکا حدود 10 درصد از تولید این صنعت را به خود اختصاص داده است.

اپل در حال حاضر وابستگی شدیدی به صنعت تراشه چین دارد، اما به مرور زمان این وابستگی را کاهش داده است تا از هرگونه اختلال در زنجیره تامین در آینده جلوگیری کند. اپل در حال حاضر تعدادی آیفون را در هند تولید می کند و قصد دارد تولید مک بوک و اپل واچ را در ویتنام آغاز کند.

ساخت کارخانه های TSMC در آریزونا به این معنا نیست که اپل کل خط تولید آیفون را به آمریکا منتقل می کند. این کارخانه ها قطعات اصلی مورد نیاز محصولات اپل را خواهند ساخت.

مقالات مرتبط:

کمبود تراشه به فروش اپل 6 میلیارد دلار آسیب رسانده است و این شرکت اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد تراشه های بیشتری را از کارخانه های اروپایی و آمریکایی برای مقابله با مشکلات زنجیره تامین خریداری کند.

در این میان سیاستمداران آمریکایی با تصویب قانون چیپس و اختصاص بودجه 52 میلیارد دلاری به صنعت تراشه آمریکا گام مهمی به جلو برداشته اند. این قانون که به طور رسمی توسط جو بایدن امضا شد، احتمالاً چندین میلیارد دلار بودجه در اختیار TSMC قرار خواهد داد. تامین مالی این قانون از سال آینده آغاز می شود.

حتی بدون تامین مالی CHIPS، ایالات متحده با برخی از پروژه های بزرگ صنعت تراشه پیش می رود. اینتل، بزرگترین سازنده تراشه ایالات متحده، در حال ساخت بزرگترین سایت تولیدی خود در چندلر است. تیم آبی کارخانه چندلر را با بودجه 20 میلیارد دلاری توسعه می دهد. احتمالاً خطوط جدید تولید در سال 2024 وارد فاز عملیاتی خواهند شد.

اینتل همچنین در حال ساخت “بزرگترین مرکز تولید تراشه در کره زمین” در اوهایو است. در حال حاضر 20 میلیارد دلار بودجه به این کارخانه اختصاص یافته است.

Micron که در تولید تراشه های حافظه تخصص دارد، می خواهد 100 میلیارد دلار برای ساخت یک کارخانه بزرگ جدید در نیویورک هزینه کند. سامسونگ با بودجه 17 میلیارد دلاری در تلاش است تا خط تولید خود را در آستین تگزاس گسترش دهد تا بتواند بهتر با TSMC رقابت کند.