محبوبیت ChatGPT می تواند دوباره به کمبود GPU منجر شود


ChatGPT در حال حاضر سر و صدای زیادی در اینترنت ایجاد می کند. هوش مصنوعی OpenAI در حال حاضر پیشرفته ترین چت ربات در جهان است و بسیاری از افراد از کار با آن شگفت زده می شوند. با این حال، عوارض جانبی این فناوری در حال آشکار شدن است. طبق آخرین گزارش ها، ChatGPT می تواند دوباره باعث کمبود کارت گرافیک شود.

به گزارش Gizmochina، OpenAI از 10000 پردازنده گرافیکی Nvidia برای آموزش ChatGPT استفاده کرده است تا این ابزار بتواند پاسخ های جالب و عجیبی را در اختیار کاربران قرار دهد. با توجه به اینکه غول های فناوری مانند مایکروسافت و گوگل مشتاق هستند تا هوش مصنوعی را در خدمات خود ادغام کنند، تخمین زده می شود که غول جستجوی اینترنتی به تنهایی به 4102568 پردازنده گرافیکی Nvidia A100 نیاز داشته باشد که برای شرکت 100 میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت.

تقاضای زیاد برای پردازنده‌های گرافیکی که برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، احتمالاً باعث کمبود مجدد این محصول در بازار خواهد شد. آخرین موج آبی کارت‌های گرافیک در بازار به دلیل رونق فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال بود. این شرایط احتمالاً فقط بر فروش کارت های Nvidia تأثیر می گذارد. زیرا محصولات این شرکت دارای پیشرفته ترین هسته های مبتنی بر هوش مصنوعی در بازار می باشد. البته برندهای دیگری مانند اینتل و AMD نیز با افزایش تقاضا مواجه خواهند شد که می تواند سودآوری آنها را افزایش دهد. شاید با توجه به شرایط فعلی این دو شرکت تلاش بیشتری برای رسیدن به سطح انویدیا در زمینه هوش مصنوعی داشته باشند.

اگر انویدیا تمرکز خود را در زمینه هوش مصنوعی افزایش دهد، AMD نیز در این بازار فرصت پیدا می کند. کمبود گرافیک Nvidia می تواند گیمرها را به سمت استفاده از محصولات AMD سوق دهد. با این حال، اگر انویدیا متعهد به تولید پردازنده‌های گرافیکی برای اهداف آموزشی هوش مصنوعی باشد، احتمالاً قیمت پردازنده‌های گرافیکی دوباره افزایش خواهد یافت.

چنین وضعیتی احتمالاً جامعه بازی را ناامید می کند و صنایع وابسته به GPU مانند تحقیق و توسعه، انیمیشن و ویرایش ویدیو را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین اگر قصد خرید کارت گرافیک را دارید و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستید، احتمالا باید در تصمیم خود تجدید نظر کنید.