مجازات تولید کنندگان و فروشندگان VPN


قوه قضائیه با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاه های ذیربط موظف شده است با فروشندگان VPN و فیلترشکن غیرمجاز برخورد قانونی و متخلفان را مجازات کند.

بر اساس تصمیم جدید اعلام شده از سوی ایسنا، از این پس تولیدکنندگان، فروشندگان و توزیع کنندگان VPN های غیر مجاز مشمول مجازات ماده ۷۵۳ قانون مجازات اسلامی خواهند شد. بر اساس این تصمیم، علاوه بر مجازات مقرر در ماده 753، برای اشخاص حقوقی متخلف، امکان لغو امتیاز و تعطیلی شرکت یا موسسه تجاری متخلف نیز وجود دارد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است به طور مستمر نرم افزارهای مربوطه را شناسایی و از دسترس خارج کند. این وزارتخانه نیز موظف است متخلفان را به دستگاه قضایی معرفی کند و قوه قضائیه نیز باید با متخلفان برابر مجازات مقرر در ماده ۷۵۳ قانون مجازات اسلامی برخورد کند.

در ماده ۷۵۳ قانون مجازات اسلامی آمده است: هرکس نرم افزارهای غیرقانونی را تولید، منتشر، توزیع، در دسترس یا معامله کند، به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال یا هر دو محکوم خواهد شد. مجازات اعمال خواهد شد.

موضوع مجازات تولیدکنندگان، فروشندگان و توزیع کنندگان VPN و ضد فیلتر در حالی مطرح شده است که پیش از این زمزمه هایی مبنی بر جرم انگاری استفاده از VPN از سوی مسئولان به ویژه وزیر ارتباطات شنیده می شد. وزیر پیش از این اعلام کرده بود که «متاسفانه استفاده از فیلترشکن جرم انگاری نشده است، هرچند تلاش می شود».

به نظر می رسد که اکنون این تلاش ها به نتیجه رسیده و راه های مقابله با VPN فراتر از محدودیت و در دسترس نبودن این ابزارها رفته و به مجازات تولیدکنندگان و توزیع کنندگان آن رسیده است.