متا سال جدید را با جریمه 410 میلیون دلاری آغاز کرد


کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند (DPC) اعلام کرده است که متا، شرکت مادر فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ، باید جریمه‌ای را برای نحوه مدیریت داده‌های کاربران بپردازد. این کمیسیون قبلاً متا را صدها میلیون دلار به روشی مشابه جریمه کرده بود و بخش هایی از تجارت تبلیغاتی این شرکت را در معرض خطر قرار داده بود.

به گزارش Verge، DPC در بیانیه ای متا را به پرداخت 210 میلیون یورو (حدود 222 میلیون دلار) به دلیل نقض قوانین حریم خصوصی اتحادیه اروپا با سیاست های فیس بوک و 180 میلیون یورو (حدود 191 میلیون دلار) برای نقض قوانین از طریق اینستاگرام محکوم کرد. انجام داده است.

جریمه سنگین متا نتیجه دو دعوای حقوقی است که در سال 2018 پیرامون مقررات حفاظت از داده های عمومی اروپا (GDPR) تنظیم شده است. این قانون در همان سال اجرایی شد.

در نتیجه شکایات مورد بحث، فیس بوک و اینستاگرام تغییراتی را در قوانین خدمات خود اعمال کردند که بخش هایی از آن شامل نحوه پردازش داده های کاربران بود. با این حال، شاکیان پرونده متا می گویند که فیس بوک و اینستاگرام کاربران خود را مجبور به پذیرش مواردی مانند تبلیغات هدفمند کرده اند و این نمونه بارز نقض قوانین حریم خصوصی اروپا است.

کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، می‌گوید به‌روزرسانی‌های متا در قوانین خدمات فیسبوک و اینستاگرام فاقد شفافیت است. پس از استماع با هیئت حفاظت از داده های اروپا (EDPB)، کمیسیون به این نتیجه رسید که متا نمی تواند برای دفاع از سیاست های تجاری خود به قراردادی که بر کاربران خود تحمیل کرده است اعتماد کند. دستورالعمل های صادر شده توسط هیئت حفاظت از داده های اروپا در نهایت باعث شد تا نهادهای نظارتی جریمه هایی را که برای متا در نظر گرفته بودند افزایش دهند.

علاوه بر پرداخت جریمه سنگین، اتحادیه اروپا می گوید که متا باید سیاست های تجاری خود را مطابق با GDPR ظرف سه ماه اصلاح کند. وال استریت ژورنال مدتی پیش در گزارشی تحلیلی اعلام کرد که قوانین جدید اروپا ممکن است به شدت بر تبلیغات متا هدفمند تأثیر بگذارد.

مقالات مرتبط

متا در بیانیه‌ای گفت سیاست‌های سخت‌گیرانه اتحادیه اروپا از نمایش تبلیغات هدفمند در فیس‌بوک و اینستاگرام جلوگیری نمی‌کند و دلیل آن جریمه سنگین است.

این اولین باری نیست که متا جریمه می شود. کمیسیون حفاظت از داده های ایرلند اواخر سال گذشته اعلام کرد که متا در سال 2021 باید 276 میلیون دلار جریمه به دلیل افشای اطلاعات کاربران بپردازد. چند ماه قبل از آن جریمه 402 میلیون دلاری برای متا در نظر گرفته شده بود.