مایکروسافت تا چه زمانی از ویندوز 11 پشتیبانی می کند؟


نکته ای که ممکن است بسیاری از افراد به آن توجه نداشته باشند این است که با وجود به روز رسانی های مداوم ویندوز 10، پشتیبانی از این سیستم عامل در تاریخ خاصی به پایان می رسد. مایکروسافت می گوید که آپدیت های جدید ویندوز 10 تا 14 اکتبر 2025 منتشر خواهد شد و این بدان معناست که دوره پشتیبانی کلی از این سیستم عامل حدود 10 سال خواهد بود. این بازه زمانی برای سایر نسخه های اصلی ویندوز نیز اعمال می شود. زیرا هر کدام 5 سال پشتیبانی اصلی و حداقل 10 سال پشتیبانی گسترده دریافت می کنند. مایکروسافت این را “خط مشی چرخه عمر ثابت” می نامد.

هر نسخه از ویندوز تا کنون از یک سیاست چرخه عمر ثابت پیروی کرده است. البته، ویندوز 10 از سیاست چرخه زندگی مدرن برای به روز رسانی های خود استفاده می کند. به همین دلیل ممکن است پشتیبانی از برخی نسخه ها به پایان برسد. با این حال، تا زمانی که از آخرین به روز رسانی های این سیستم عامل استفاده می کنید، مایکروسافت به پشتیبانی از آن ادامه خواهد داد.

تاکنون مایکروسافت تاریخ پایانی را برای پشتیبانی از ویندوز 11 ذکر نکرده است و شاید دلیل آن افزایش پشتیبانی فراتر از دوره 10 ساله معمول باشد. در صورت ادامه به روز رسانی های آینده این سیستم عامل برای چند سال دیگر، دوره پشتیبانی نیز می تواند برای مدت طولانی تری تمدید شود. با این حال می توان انتظار داشت که غول فناوری مستقر در ردموند حداقل تا 10 سال از این سیستم عامل پشتیبانی کند.

یکی از نکاتی که کاربران تجاری باید در نظر بگیرند کانال خدمات پشتیبانی گسترده مایکروسافت است. نسخه های منتشر شده در این کانال تا 10 سال بدون قید و شرط پشتیبانی می شوند. به عنوان مثال، ویندوز 10 نسخه 1809 با نام Windows 20 2019 LTSC منتشر شد. بنابراین تا سال 2029 پشتیبانی خواهد شد.

ممکن است برای ویندوز 11 نیز همین اتفاق بیفتد و پس از انتشار نسخه LTSC، مشتریان این شرکت تا 10 سال دیگر از پشتیبانی آن بهره مند شوند. با این حال مایکروسافت هنوز چنین نسخه ای را برای ویندوز 11 منتشر نکرده است و باید دید در آینده چنین تصمیمی خواهد گرفت یا خیر.

در پایان باید اشاره کنیم که در صورت خرید یک لپ تاپ جدید مجهز به ویندوز 11، سال ها پشتیبانی مایکروسافت را خواهید داشت. همانطور که گفته شد، این شرکت هر ساله یک به روز رسانی بزرگ برای ویندوز 11 منتشر می کند که هر کدام از آنها دوره پشتیبانی سیستم عامل شما را تا آینده ای دور افزایش می دهد. بنابراین، اگر همیشه به‌روزرسانی‌های این نسخه از ویندوز را نصب می‌کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که حداقل تا 10 سال دیگر از پشتیبانی نرم‌افزاری بهره مند شوید.