مایکروسافت به پشتیبانی از برنامه های 32 بیتی ARM با ویندوز 12 پایان می دهد


دستگاه های ویندوزی با پردازنده های مبتنی بر ARM مدتی است که از پردازنده های 64 بیتی استفاده می کنند. اما همانطور که در دنیای اندروید دیدیم، برنامه های 32 بیتی پس از مهاجرت به پردازنده های 64 بیتی مدتی باقی می مانند.

این در مورد ویندوز 10 و 11 نیز صادق است که هنوز از برنامه های 32 بیتی ARM پشتیبانی می کنند. اما به نظر می رسد که این سیاست قرار است با ویندوز 12 و پردازنده نسل جدید کوالکام به نام Oryon تغییر کند.

در یکی از جلسات در رویداد بیلد امسال، تایید شد که نسل بعدی چیپست های ویندوز و کوالکام به پشتیبانی از برنامه های 32 بیتی ARM پایان خواهند داد. این خط‌مشی بیشتر بر برنامه‌های ساخته‌شده برای Windows 10 Mobile که برای معماری 64 بیتی ARM یا x86 به‌روزرسانی نشده‌اند، تأثیر می‌گذارد. بنابراین انتظار نمی رود که تاثیر زیادی روی تعداد زیادی از کاربران داشته باشد، اما این امکان وجود دارد که کاربرانی که از نسخه 32 بیتی استفاده می کنند، در صورت عدم به روز رسانی، برنامه های خود را اجرا نکنند.

با نگاهی به تاریخچه پلتفرم های دیگری که مبتنی بر معماری ARM هستند، می بینیم که اندروید و iOS برای مدت طولانی پشتیبانی از برنامه های ARM 32 بیتی را متوقف کرده اند. بنابراین، موضوع پایان دادن به پشتیبانی از برنامه های 32 بیتی در ویندوز نباید تعجب آور باشد. این خبر همچنین ما را از پایان پشتیبانی از برنامه های 32 بیتی ARM خبر می دهد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، انتظار می رود پردازنده Orion کوالکام در سال 2024 راه اندازی شود. راه اندازی این پردازنده ممکن است به دلیل شکایت کوالکام با ARM که پس از خرید Nuvia اتفاق افتاد به تعویق بیفتد. به طور کلی، کوالکام امیدوار است با خرید Novia و استفاده از فناوری آن، پردازنده‌های قدرتمندتری برای دستگاه‌های ویندوزی بسازد. اما آرام معتقد است این موضوع برخلاف مجوزهای ارائه شده از سوی این شرکت است.

کوالکام تنها شرکتی است که در حال حاضر پردازنده های مبتنی بر معماری لوگو را برای رایانه های شخصی ویندوزی تولید می کند که به دلیل قرارداد انحصاری این شرکت است. البته زمان آن رو به پایان است و پس از آن ممکن است شرکت های دیگری نیز شروع به ساخت پردازنده هایی با معماری ARM برای رایانه های شخصی ویندوزی کنند.

طبق اسناد منتشر شده توسط مایکروسافت، پشتیبانی از برنامه های 32 بیتی ARM در نسخه های بعدی ویندوز 11 به پایان می رسد، در حالی که در مورد زمان یا نسخه دقیق چیزی گفته نشده است. اما چیزی که با قطعیت می توان گفت این است که ویندوز 12 از روز اول عرضه آن را پشتیبانی نخواهد کرد.

تنها چیزی که ما کاملاً از آن مطمئن هستیم این است که تا پایان سال آینده، پشتیبانی از برنامه های 32 بیتی ARM در رایانه های شخصی ویندوزی به پایان می رسد. مایکروسافت همچنین سندی را برای آموزش تبدیل نسخه 32 بیتی ARM به نسخه 64 بیتی منتشر کرده است تا کاربران بتوانند همچنان از برنامه های محبوب خود استفاده کنند.