مایکروسافت به زودی فروش ویندوز 10 را متوقف خواهد کرد


سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت به مدت هفت سال به صورت خرده فروشی در دسترس بوده است و در اکتبر 2021 با ویندوز 11 جایگزین شد. با این حال، ویندوز 10 با وجود قدمت خود، همچنان محبوب ترین نسخه سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت است و سهم آن در بازار جهانی است. به 67.95 درصد می رسد. طبق آمار StatCounter، سهم ویندوز 11 در دسامبر 2022 برابر با 16.97 درصد بوده است.

به گفته TomsHardware، مایکروسافت آماده است تا صدور مجوزهای جدید ویندوز 10 برای کاربران عادی را متوقف کند. در حال حاضر پیام جدیدی برای نسخه هوم و پرو سیستم عامل مذکور به صفحات رسمی این شرکت اضافه شده است:

بنابراین، اگر می خواهید ویندوز 10 را مستقیماً از طریق وب سایت مایکروسافت خریداری کنید، تنها چند روز دیگر فرصت دارید. این غول فناوری مستقر در ردموند در حال حاضر ویندوز 10 هوم و پرو را به ترتیب به قیمت 139 و 199 دلار به فروش می رساند.

به یاد داشته باشید که تصمیم مایکروسافت برای پایان دادن به فروش ویندوز 10 تنها مربوط به نسخه قابل دانلود آن است که مستقیماً از وب سایت این شرکت خریداری می شود. علاوه بر این، ما نمی دانیم که شرکت مذکور چه قراردادهایی را با سازندگان رایانه ویندوزی امضا کرده است و به همین دلیل ممکن است این شرکت ها همچنان بتوانند برای مدت معینی لایسنس ویندوز 10 را خریداری کنند.

اگرچه مایکروسافت فروش ویندوز 10 را از طریق وب سایت خود متوقف خواهد کرد، اما هنوز راه های دیگری برای دانلود یا خرید نسخه DVD وجود دارد. به عنوان مثال، آمازون ویندوز 10 پرو و ​​هوم را روی DVD به ترتیب به قیمت 147 و 110 دلار به فروش می رساند. از سوی دیگر، سایت هایی مانند Kinguin کلیدهای این دو نسخه از سیستم عامل ویندوز را با قیمتی کمتر از 30 دلار ارائه می دهند که راه بسیار خوبی برای ساخت سیستم های مقرون به صرفه است.

تصمیم مایکروسافت برای توقف فروش ویندوز 10 کاملا منطقی است زیرا این شرکت قصد دارد افراد بیشتری را به استفاده از ویندوز 11 تشویق کند. این شرکت پشتیبانی رسمی از ویندوز 10 را در 14 اکتبر 2025 پایان می دهد و این بدان معنی است که هیچ به روز رسانی امنیتی جدیدی برای آن ارائه نخواهد شد. پس از آن تاریخ، که سطح امنیت را کاهش می دهد. به همین دلیل مایکروسافت امکان ارتقاء رایگان ویندوز 10 به ویندوز 11 را فراهم کرده است.