مایکروسافت برای محافظت از سرویس های ابری خود، استخراج ارزهای دیجیتال را در این سرویس ها ممنوع کرد


مایکروسافت بی سر و صدا امکان استخراج ارزهای دیجیتال در سرویس های ابری خود را ممنوع کرده است. غول فناوری مستقر در ردموند گفت که هدف از انجام این کار محافظت از مشتریان خدمات ابری خود است. ممنوعیت فوق در به روز رسانی شرایط و قوانین جهانی خدمات آنلاین این شرکت اجرا شده و از اول آذرماه اجرایی شده است.

در بخشی از تغییرات سیاست های استفاده از سرویس های ابری مایکروسافت آمده است:

استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از خدمات ابری مایکروسافت بدون اخذ تاییدیه از این شرکت ممنوع است.

مایکروسافت توضیح زیادی در مورد ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در بخش مجوز خدمات ابری خود ارائه نکرده است. این شرکت در قسمتی با عنوان «خط مشی استفاده مجاز» ذکر کرده است که نه مشتریان و نه افرادی که از طریق مشتریان به خدمات ابری این شرکت دسترسی دارند، نباید بدون دریافت تاییدیه کتبی از این خدمات برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنند.

در سند مربوط به تغییرات شرایط سرویس های ابری مایکروسافت آمده است:

خط مشی استفاده منصفانه استخراج ارزهای رمزپایه را در تمامی سرویس های آنلاین مایکروسافت ممنوع می کند و مشتریان برای انجام این کار باید تأییدیه کتبی دریافت کنند.

مایکروسافت در مصاحبه ای با وب سایت The Register گفت که دلیل تغییرات اخیر در شرایط استفاده از خدمات ابری این شرکت این است که استخراج ارزهای دیجیتال باعث اختلال در خدمات آنلاین می شود که اغلب می تواند منجر به کلاهبرداری و حملات سایبری مانند دسترسی و استفاده غیرمجاز شود. منابع سخت افزاری مشتری غول فناوری از ردموند در بخشی از توضیحات خود گفت:

ما این تغییر را برای محافظت بیشتر از مشتریان خود و کاهش خطر اختلال و آسیب به خدمات ابری خود انجام داده ایم.

مشتریان می توانند مجوز استخراج ارز دیجیتال در سرویس های ابری مایکروسافت را به منظور انجام آزمایش و تحقیق برای شناسایی مسائل امنیتی دریافت کنند.

البته مایکروسافت تنها شرکتی نیست که استخراج ارزهای دیجیتال را در سرویس های ابری خود ممنوع می کند. خدمات ابری گوگل نیز امکان استخراج ارزهای دیجیتال را بدون تایید کتبی غول جستجوی اینترنتی ممنوع می کند. همین شرایط برای Digital Ocean نیز صدق می کند.

خدمات وب آمازون، معروف به AWS، استخراج ارزهای دیجیتال را در حساب های رایگان نیز ممنوع کرده است. چندی پیش مایکروسافت در اقدامی مشابه امکان استخراج ارزهای دیجیتال در حساب های دانشجویی را ممنوع کرده بود.

چرا پیش از این استخراج ارزهای دیجیتال در خدمات ابری ممنوع نبود؟

یکی از مهم ترین دلایل ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در سرویس های ابری مایکروسافت، نگرانی این شرکت در مورد عدم پرداخت قبوض ماینرها است. با توجه به اتفاقات بدی که اخیراً در حوزه ارزهای دیجیتال رخ داده و ارزش بسیاری از توکن‌ها به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسیده است، به نظر می‌رسد جایگاه ماینرهای ارزهای دیجیتال متزلزل باشد. این واقعیت که غول فناوری ردموند به شرکای تجاری خود یادآوری کرده است که امکان استخراج ارز دیجیتال در خدمات ابری این شرکت وجود ندارد، فرضیه ذکر شده را تأیید می کند.

علاوه بر این، برخی گزارش ها به کمبود ظرفیت در سرویس های Azure اشاره می کند و شاید مایکروسافت در تلاش است تا با تحریم ماینرها، زیرساخت پایدارتری برای مشتریان خود ایجاد کند.