مادربردهای نسل سیزدهم اینتل یک مشکل آزاردهنده و غیرقابل حل دارند


به گفته Tom’s Hardware، کنترلر جدید اترنت I226-V 2.5GbE اینتل که در مادربردهای مبتنی بر تراشه های سری 700 یافت می شود، معیوب است. کاربران اینتل، مایکروسافت، ایسوس و ردیت در انجمن های آنلاین گفته اند که اتصال کنترلر مورد نظر هر از چند گاهی قطع می شود و دلیل اصلی احتمالاً نقص سخت افزاری است.

کنترلر I226-V با کد فاکس ویل مدل جدیدی از I225-V است که در سال 2019 تولید شد. علاوه بر قطع اتصال، I225-V در برخی مواقع با افت عملکرد نیز دست و پنجه نرم می کرد.

از آنجایی که چنین مشکلاتی از سخت افزار سرچشمه می گیرد، اینتل مجبور به تولید کنترلر I225-V2 شد. مادربردهایی که از نسخه اول I225-V استفاده می کردند هنوز مشکل داشتند و کاربران مجبور شدند به راه حل هایی مانند محدود کردن کنترلر به حالت 1GbE متوسل شوند، در حالی که کنترلر به طور پیش فرض روی 2.5GbE تنظیم شده است.

بسیاری از مادربردهای سری 700 اینتل که برای پردازنده های نسل سیزدهم Raptor Lake ساخته شده اند از کنترلر I226-V استفاده می کنند. خوشبختانه این کنترلر به ندرت قطع می شود و احتمالاً هرگز در استفاده روزانه متوجه چنین مشکلی نخواهید شد. با این حال، در فرآیندهای دیگر مانند دانلود فایل های حجیم، پخش آنلاین یا تماس ویدیویی، ممکن است با قطع ارتباط مواجه شوید.

در حال حاضر هیچ راه حلی برای مادربردهای اینتل وجود ندارد. آخرین درایور اترنت اینتل و همچنین آخرین سیستم عامل منتشر شده توسط سازندگان مادربرد این مشکل را برطرف نمی کند. برخی از کاربران سعی کردند کنترلر I226-V را روی حالت 1 گیگابیت قرار دهند، اما حتی این نیز به طور کامل مشکلات را برطرف نکرد.