ماجرای هشدار زلزله چه بود؟


ظهر امروز چهارشنبه 16 آذر 1401 تعدادی از ساکنان تهران که از مشترکین اپراتور همراه اول و کاربران گوشی های دارای سیستم عامل اندروید بودند اخطار زلزله دریافت کردند. مشاهده این هشدار باعث نگرانی مردم شد و پس از آن به سرعت اخبار و داستان های مختلفی منتشر شد.

هشدار زلزله

شبکه خبری صداوسیما در دقایق ابتدایی این هشدار را جعلی خواند و نوشت: در پی هک شدن شبکه تلفن همراه، پیامی مبنی بر هشدار زلزله برای شهروندان ارسال شد، این پیام جعلی است.

بررسی های ما در زومیت در اولین دقایق پس از ارسال این هشدار نشان داد که پیام هشدار منتشر شده برای کاربران با پیام هشدار زلزله گوگل متفاوت است.

هشدار زلزله گوگل

علاوه بر این، سیستم تشخیص زلزله گوگل در حال حاضر فقط در ایالات متحده، یونان، نیوزلند، قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، فیلیپین، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان در دسترس است. بنابراین، این پیام نمی تواند توسط گوگل صادر شده باشد.

بررسی مراکز لرزه نگاری نیز نشان داد که در تهران زلزله ای رخ نداده است. مرکز لرزه نگاری کشور در این خصوص نوشت:

با توجه به اینکه طبق اطلاعات واصله امروز 25 آذر 1301 پیامی با عنوان هشدار زلزله از طریق خطوط تلفن همراه به برخی از مشترکین ارسال شد، مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ضمن تکذیب این پیام اعلام می کند. وضعیت غیرعادی در خصوص وقوع زلزله در هیچ منطقه ای از کشور تا لحظه درج این پیام مشاهده نشده است.

مرکز لرزه نگاری اروپا مدیترانه ای این پیام را یک خطا دانست و اعلام کرد که هشداری در مورد زلزله دریافت نکرده است.

اگرچه جعلی بودن این پیام تایید شد، اما در همان دقایق اولیه ارسال این اخطار، هنوز مشخص نشد که دلیل و منبع اصلی ارسال چنین پیامی چه بوده است. علیرغم اعلام صداوسیما مبنی بر هک شدن شبکه تلفن همراه کشور و همچنین پاسخ پلیس فتا به صداوسیما در خصوص علت انتشار این پیام اخطاری که می گوید: منبع مخابره آن هنوز مشخص نیست؛ ممکن است به دلیل هک یا هک باشد. مایه دردسر.” دقایقی بعد مشخص شد که احتمال هک این شبکه صحت ندارد.

ابتدا اپراتور همراه اول در پیامکی به مشترکین خود اعلام کرد: هموطنان عزیز اگر پیام اخطاری دریافت کرده اید این پیام صحت ندارد. این اپراتور در دقایق ابتدایی توضیح بیشتری درباره دلیل انتشار این پیام جعلی ارائه نکرد اما روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هک شدن شبکه تلفن همراه کشور را تکذیب کرد و نوشت:

وضعیت شبکه تلفن همراه کشور به طور مستمر توسط مراکز رصد امنیتی اپراتورها و وزارت ارتباطات رصد می شود و هیچ مدرکی دال بر هک شدن این شبکه وجود ندارد و ادعاها در حال بررسی است.

اخبار متفاوتی در مورد علت این حادثه منتشر شد و گمانه زنی هایی وجود داشت تا اینکه معاون وزیر ارتباطات در این باره توضیحاتی را به شبکه خبر داد و علت انتشار این پیام را اغتشاش کوچک در اپراتور همراه اول خواند: «این پیام مربوط می شود. به اپراتور همراه اول. و یک مزاحمت کوچک ایجاد می شود و همراه اول تا دقایقی دیگر اطلاعیه می دهد.»

پیش از انتشار اطلاعیه شرکت همراه اول، مدیرکل ارتباطات این شرکت ضمن عذرخواهی از مشترکین خود به صداوسیما گفت: هک و نفوذی صورت نگرفته، مشکل از خطای تیم تحقیقاتی برای تست توانایی بوده است. هشدار درباره بلایای طبیعی».

همزمان عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز دستور پیگیری این موضوع را صادر کرد. وزارت ارتباطات با اشاره به این موضوع اعلام کرد: در پی خطای انسانی معاونت تحقیق و توسعه اپراتور همراه اول در فعال سازی سامانه هشدار و ارسال «پیام هشدار زلزله» به تعدادی از مشترکان این اپراتور در شهر تهران و ایجاد نگرانی برای برخی از هموطنان وزیر ارتباطات دستور پیگیری موضوع و برخورد با عوامل احتمالی را صادر کرد.

در ادامه این توضیحات همچنین آمده است که «بررسی های اولیه نشان می دهد که این حادثه ناشی از خطای واحد تحقیق و توسعه شرکت همراه اول در تست سامانه هشدار بوده است».

پس از آن همراه اول با صدور اطلاعیه ای موضوع ارسال پیام هشدار به مشترکان این اپراتور را تشریح کرد. در متن اطلاعیه شرکت اول به شرح زیر آمده است:

دریافت پیام هشدار زلزله توسط برخی از مشترکان تلفن همراه به دلیل خطا در تست سرویس جدید بوده است. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، در پی دریافت اخطار زلزله توسط برخی از مشترکان تلفن همراه، اپراتور اول ضمن عذرخواهی از مشترکان خود اعلام کرد که هیچ گونه هک و نفوذی در شبکه صورت نگرفته و این موضوع پیام به دلیل خطای یک تیم تحقیقاتی در ارسال پیام آزمایشی سرویس جدید هشدار بلایای طبیعی بود. بر اساس این گزارش، تیم تحقیقاتی که در حال آزمایش سرویس هشدار بلایای طبیعی بودند به اشتباه این پیام را برای جمعی از مشترکان همراه اول تهران ارسال کردند.

حامد حکاکان، مدیر ارتباطات همراه اول نیز در تشریح این اتفاقات اعلام کرد:

در پی هشدارهای سازمان هواشناسی، مرکز تحقیقات و توسعه سیار اول، سرویس هشدار سریع را برای عموم مردم راه اندازی کرد. تفاوت این سرویس با پیامک بر اساس سرعت اخطار جلوگیری از خسارت جانی و مالی به همشهریان است. متاسفانه در پی تست این سرویس پیامی که باید برای افراد محدود ارسال می شد برای تعداد بیشتری از هموطنان ارسال شد و باعث نگرانی شد.

بنابراین به نظر می رسد این خطا که از آن به عنوان خطای انسانی یاد می شود، تنها توسط واحد تحقیق و توسعه شرکت همراه اول صورت گرفته و در جریان تست سامانه هشدار، این پیام برای تعداد زیادی صادر و ارسال شده است. از کاربران

هم اکنون و برای جبران این حادثه، همراه اول یک روز مکالمه رایگان را برای مشترکین خود در نظر گرفته است که طبق اعلام این اپراتور، روز در نظر گرفته شده برای این بسته جبرانی از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.