قانونگذاران آمریکایی لایحه ای را برای محدود کردن دسترسی هواوی به بانک ها ارائه کردند


قانونگذاران ایالات متحده یک لایحه دو حزبی برای تحریم شرکت های فناوری چینی از جمله هواوی و سایر شرکت های چینی 5G ارائه کرده اند که دسترسی آنها به بانک های آمریکایی را محدود می کند. این لایحه تام کاتنسناتور جمهوری خواه، با حمایت قانونگذارانی مانند چاک شومررهبر اکثریت سنا، یکی از اعضای حزب دموکرات، پیشنهاد کرده و به دنبال ممنوعیت شدید هواوی و دیگر تولیدکنندگان چینی غیرقابل اعتماد است که به گفته آنها در جاسوسی اقتصادی علیه ایالات متحده دست دارند.

این لایحه نهادهای فوق الذکر را به فهرست اتباع ویژه وزارت خزانه داری (SDN) اضافه می کند که عملاً از سیستم مالی ایالات متحده خارج می شود. وزارت خارجه چین اعلام کرد که چین به شدت با سوء استفاده از قدرت دولت آمریکا برای سرکوب شرکت هایش مخالف است. وانگ ونبینسخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک نشست خبری گفت:

پس از ارائه این لایحه دو حزبی توسط قانونگذاران آمریکایی، چین قاطعانه از حقوق و منافع مشروع شرکت های چینی محافظت خواهد کرد.

قانونگذاران آمریکایی در گذشته تلاش کرده اند دسترسی هواوی به بانک های آمریکایی را محدود کنند و لایحه مشابهی را در سال 2020 پیشنهاد کردند. آن موقع است که دونالد ترامپ او رئیس جمهور این کشور بود. کاتن در بیانیه ای در روز سه شنبه گفت:

در سال‌های اخیر، ما در داخل و خارج از کشور در مبارزه با تلاش‌های مخرب هواوی برای تسلط بر 5G و سرقت داده‌های آمریکایی‌ها گام‌های بزرگی برداشته‌ایم. ما نمی توانیم اجازه دهیم هواوی و حزب کمونیست چین به اطلاعات شخصی آمریکایی ها و حساس ترین سیستم های دفاعی کشورمان دسترسی داشته باشند.

در ماه اکتبر، دادستان های ایالات متحده دو مقام اطلاعاتی چین را به تلاش برای دستکاری در تحقیقات هوآوی متهم کردند. دادستان ها گفتند که دو شهروند چینی سعی کرده اند یک افسر مجری قانون ایالات متحده را برای کار به عنوان جاسوس خود استخدام کنند. اما این شخص در واقع به عنوان یک عامل برای ایالات متحده کار می کرد.

لازم به ذکر است که ماه گذشته کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده نیز قوانینی را برای ممنوعیت تجهیزات جدید مخابراتی هواوی تصویب کرد.