فوتبال جام جهانی 2022; قطر چگونه ورزشگاه ها را خنک می کند؟


قطر به گرمای سوزانش معروف است، اما به لطف اجرای سیستمی منحصر به فرد در ورزشگاه های این کشور، هواداران فوتبال در تماشای مسابقات جام جهانی نگران گرمای هوا نخواهند بود. مغز متفکر سیستم خنک کننده ورزشگاه قطر می گوید که این سیستم به استاندارد جدیدی برای رویدادهای ورزشی بزرگ تبدیل خواهد شد.

دکتر سعود عبدالعزیز عبدالغانیمتولد سودان، هنگام حضور در ورزشگاه 40000 نفری الجنوب قطر که برای جام جهانی فوتبال 2022 ساخته شده بود، درباره چگونگی خنک کردن استادیوم های فوتبال در گرمای قطر صحبت کرد.

دکتر سعود، معروف به “دکتر کول” توضیح داد که خنک کردن استادیوم های فوتبال مانند خنک کردن وسایل نقلیه موتوری است. او 13 سال روی سیستم خنک کننده با انرژی خورشیدی کار کرده است که دکتر سعود ادعا می کند که بازیکنان و زمین چمن را سالم نگه می دارد و حتی بوی عرق را در استادیوم های شلوغ از بین می برد.

دمای هوا در تابستان های گرم قطر به 50 درجه سانتیگراد می رسد. به همین دلیل فیفا تصمیم گرفت جام جهانی 2022 را به جای تابستان در پاییز برگزار کند. با وجود اینکه میانگین دمای هوا در پاییز به 25 درجه سانتیگراد می رسد، هوای خنک همچنان به ورزشگاه های قطر می وزد. هفت ورزشگاه از هشت استادیوم مورد استفاده برای جام جهانی دارای سیستم خنک کننده کربن خنثی هستند، به این معنی که سیستم خنک کننده ورزشگاه ها هیچ گاز مضری را وارد هوا نمی کند.

دکتر کول مغز متفکر فناوری هایی است که امکان خنک سازی فضاهای باز مانند استادیوم ها را فراهم می کند. او می‌گوید: «این فناوری‌های خنک‌کننده از همان ابزارها استفاده می‌کنند، اما در مقیاسی بسیار بزرگ‌تر».

به نقل از سایت رسمی فیفا، دکتر سعود عبدالعزیز عبدالغنی در سال 2009 به پروژه جام جهانی قطر پیوست و در آن زمان قطر در تلاش برای برگزاری بیست و دومین دوره جام جهانی حضور داشت. کمیته عالی تحویل و میراث که برگزارکننده جام جهانی 2022 قطر برای یافتن راه حلی برای کنترل گرمای شدید در مسابقات فوتبال به سراغ محققان دانشگاه قطر رفت. دکتر سعود استاد دانشکده فنی دانشگاه قطر است.

دکتر سعود عبدالعزیز عبدالغانی مسئول خنک سازی ورزشگاه های قطر با پیراهن و عینک

دکتر کول می‌گوید: «زمانی که ما در حال آماده‌سازی پیشنهاد خود برای جام جهانی 2022 بودیم، می‌خواستیم یک پیشنهاد منحصربه‌فرد از سایر کشورها متمایز شود. بیشتر کشورها معمولاً استادیوم های خود را از نظر طراحی به جای فناوری تبلیغ می کنند. ما ورزشگاه های خود را با تمرکز بر فناوری به روشی جدید معرفی کردیم.»

فناوری های مختلف دکتر سعود در استادیوم هایی که برای مسابقات فوتبال جام جهانی استفاده می شود، نقش خواهد داشت. سیستم خنک کننده ورزشگاه الجنوب و ورزشگاه بین المللی خلیفه در سال 2019 به طور کامل راه اندازی شد و بقیه ورزشگاه ها به مرور زمان به سیستم های خنک کننده پیشرفته مجهز شدند.

استادیوم های پیشرفته قطر با استفاده از ترکیبی از عایق و آنچه دکتر سعود “خنک کننده هدفمند یا نقطه ای” می نامد، به عنوان محیط های بسته با حباب سرما در داخل ظاهر می شوند. سیستم خنک کننده نقطه ای به محققان قطری این امکان را می دهد که فرآیند خنک سازی را فقط در قسمت هایی از ورزشگاه که افراد و بازیکنان در آن حضور دارند انجام دهند.

ورزشگاه های قطر علاوه بر خنک کردن هوا، آن را نیز تصفیه می کنند

هوای خنک از طریق مجاری قرار گرفته در صندلی های افراد و همچنین نازل های بزرگ نزدیک زمین بازی به ورزشگاه دمیده می شود. سپس هوای خنک شده با استفاده از تکنیک گردش هوا به سمت کانال ها کشیده شده، دوباره خنک شده و پس از فیلتر شدن به محیط استادیوم برمی گردد.

دکتر سعود می گوید: ما فقط هوا را خنک نمی کنیم، بلکه آن را تمیز می کنیم. ما فرآیند تصفیه هوا را برای مخاطب انجام می دهیم. افراد مبتلا به آلرژی در سالن های بدنسازی ما هیچ مشکلی نخواهند داشت. ما پاک ترین و پاک ترین هوای ممکن را در استادیوم هایمان داریم.» دکتر سعود ادامه می دهد: «بازیکنان بهترین تجربه زندگی خود را احساس خواهند کرد. حسگرها در سرتاسر استادیوم ها دما را ثابت نگه می دارند و جریان هوا را کنترل می کنند.

تخمین زده می شود که فناوری خنک کننده طراحی شده توسط دکتر سعود 40 درصد پایدارتر از تکنیک های قبلی باشد. به لطف راهکارهای دکتر سعود، فرآیند خنک سازی ورزشگاه ها تنها دو ساعت قبل از شروع رسمی مسابقه آغاز می شود. این باعث می شود انرژی لازم برای خنک سازی محیط استادیوم بسیار کمتر از راه حل های دیگر باشد.

دکتر سعود می گوید که فناوری خنک کننده با طراحی استادیوم ها سازگار است تا کارایی آن افزایش یابد و با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته باشد. سیستم دکتر سعود هوای خنک را در داخل و هوای گرم را در خارج از ورزشگاه نگه می دارد تا افراد داخل از هوای تمیز و خنک لذت ببرند.

دکتر کول توضیح می‌دهد: «مهم‌ترین چیز برای خنک‌سازی مؤثر این است که اجازه ندهیم باد بیرون وارد ورزشگاه شود». به همین دلیل باید ابعاد و طراحی ورزشگاه مورد مطالعه و اصلاح قرار گیرد تا از ورود هوای گرم به فضای داخلی جلوگیری شود.»

دو مرد قطری به بنر جام جهانی 2022 نگاه می کنند

استادیوم بین المللی خلیفه تنها ورزشگاه قطر است که برای جام جهانی بازسازی شده است. استادیوم بین المللی خلیفه که در سال 2017 تکمیل شد، اولین استادیوم کاملاً آماده برای جام جهانی 2022 بود. بازسازی ها شامل اضافه کردن یک سایبان برای محافظت از تماشاگران در برابر نور خورشید و افزودن نسخه ای از فناوری خنک کننده دکتر کول بود.

قطر بقیه استادیوم های جام جهانی را بازسازی کرد و دکتر کول درگیر فرآیند ساخت شد تا از بهترین طراحی ممکن برای تامین سرمایش مطلوب استفاده کند. دکتر کول می گوید همه چیز با یک مدل سه بعدی از استادیوم شروع شد که او در آزمایشگاه خود روی آن کار کرد. این مدل سه بعدی در شرایط مختلف آزمایش شد و دکتر کول حتی نحوه وزش باد با شدت های مختلف را شبیه سازی کرد.

دکتر کول می گوید: «ما به نحوه واکنش مدل سه بعدی استادیوم به بادهایی با سرعت های مختلف نگاه کردیم. سپس با استفاده از زوم دوربین بررسی کردیم که باد از چه نقاطی وارد ورزشگاه می شود و از چه نقاطی خارج می شود. این روش راهی است برای مشاهده اینکه چگونه هوا با طراحی استادیوم تعامل دارد.

دمای داخل ورزشگاه های جام جهانی 18 تا 24 درجه سانتی گراد خواهد بود

دکتر کول می گوید: طراحی اولین استادیوم های خنک کننده برای جام جهانی قطر کار ساده ای نبود. . به همین دلیل در هر استادیوم مطالعه مناطق خروجی هوا و نحوه برگشت هوای خنک مستلزم بررسی شکل، ارتفاع و عرض ورزشگاه است.

دکتر سعود می گوید که چنین مطالعاتی نقش حیاتی در توسعه فناوری های خنک کننده ایفا می کند و در نهایت عملکرد این فناوری ها را پایدارتر می کند. ورزشگاه آلبیت که در ابتدا ظاهری تیره داشت، اکنون از ظاهر روشن تری استفاده می کند. به گفته دکتر سعود، این تغییر طراحی دمای داخل ورزشگاه را تقریباً پنج درجه سانتیگراد کاهش داد.

قطر سعی کرده است تا ورزشگاه های جام جهانی را با اطمینان از حداکثر راحتی برای هواداران بسازد. دیفیوزرهای زیر صندلی ها هوا را با زاویه خاصی به بیرون فشار می دهند تا خیلی شدید نباشد. این دیفیوزرها برای اولین بار در ورزشگاه الجنوب نصب شد.

دکتر کول می گوید: زمانی که ما شروع به تمرکز بر راحتی حرارتی تماشاگران کردیم، این واقعیت را در نظر گرفتیم که تماشاگران از سراسر جهان برای تماشای مسابقات جام جهانی به استادیوم های قطر می آیند. ما سعی کردیم اطمینان حاصل کنیم که همه این افراد در طول مسابقات دمای راحت را تجربه کنند. به گفته دکتر کول دمای داخل استادیوم های جام جهانی در طول مسابقات بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد خواهد بود.

کریستیانو رونالدو کاپیتان پرتغال با پیراهن قرمز در ورزشگاه

جام جهانی قطر دیرتر از همیشه برگزار می شود. در حالی که جام جهانی معمولا در تابستان برگزار می شود، مسابقات قطر در پاییز برگزار می شود که میانگین دمای هوا در این کشور حدود 25 درجه سانتیگراد است. با تمام این اوصاف، دکتر کول و همکارانش برای طراحی فناوری های کارآمد برای خنک کننده ورزشگاه ها تلاش زیادی کردند.

دکتر کول می گوید: «از سالن های بدنسازی ما می توان 24 ساعت شبانه روز، هفت روز هفته، در تمام طول سال استفاده کرد. قطر بعد از جام جهانی میراثی خواهد داشت، نه استادیوم های گران قیمت و بی مصرف.

مقالات مرتبط:

اکنون که محققان قطری با موفقیت به سیستم خنک کننده استادیوم ها دست یافته اند، زمان خنک سازی مکان های عمومی در این کشور فرا رسیده است. کاتارا پلازا، مرکز خرید لوکس در دوحه، اولین مرکز خرید در فضای باز قطر است که از تهویه مطبوع استفاده می کند. پروژه دیگری که بر روی پارک اسپایر قطر تمرکز دارد، مسیرهای پیاده روی این پارک را خنک می کند. در این پارک از پنل های خورشیدی برای تولید انرژی برای سیستم خنک کننده استفاده می شود.

دکتر سعود امیدوار است که فناوری مورد استفاده در استادیوم های قطر به سایر کشورهای دارای آب و هوای گرم گسترش یابد. او دیفیوزرهای زیر صندلی های استادیوم را برای خدمت به جامعه علمی ثبت اختراع نکرد.

جام جهانی 2022 از 29 نوامبر با بازی قطر و اکوادور آغاز می شود.