غذاهای فوق فرآوری شده در ایجاد زوال شناختی موثر هستند


مدت‌هاست که دانشمندان می‌دانند رژیم‌های غذایی ناسالم، به‌ویژه رژیم‌های سرشار از چربی و قند، ممکن است تغییرات مضری در مغز ایجاد کرده و منجر به اختلالات شناختی شود.

بسیاری از عواملی که در ایجاد زوال شناختی مؤثر هستند، مانند عوامل ژنتیکی و عوامل اجتماعی-اقتصادی، خارج از کنترل فرد هستند. اما بسیاری از مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی نامناسب یک عامل خطر برای اختلالات حافظه در دوران پیری طبیعی است و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.

با این حال، تحقیقات کمی در مورد اثرات یک رژیم غذایی کم فرآوری شده در مقایسه با رژیم غذایی بسیار فرآوری شده هنگام ارزیابی اینکه چگونه رژیم های غذایی خاص ممکن است سلامت مغز را با افزایش سن مختل کند، انجام شده است. طبق وب سایت The Conversation، خوردن غذاهای بسیار فرآوری شده ممکن است زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را تشدید کند و خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. در مقابل، مطالعه اخیر دیگری گزارش داد که مصرف این نوع غذاها با بدتر شدن عملکرد شناختی در افراد بالای 60 سال ارتباطی ندارد.

غذاهای بسیار فرآوری شده

غذاهای بسیار فرآوری شده معمولاً دارای مواد مغذی و فیبر کمتر و قند، چربی و نمک بیشتری نسبت به غذاهای فرآوری نشده یا کمتر فرآوری شده هستند. چند نمونه از غذاهای بسیار فرآوری شده عبارتند از: نوشابه، کلوچه های بسته بندی شده، چیپس، وعده های غذایی منجمد، آجیل طعم دار، ماست طعم دار، نوشیدنی های الکلی مقطر، و فست فودها. حتی نان‌های بسته‌بندی شده، از جمله آن‌هایی که مملو از غلات کامل و غنی از مواد مغذی هستند، به دلیل مواد افزودنی و نگهدارنده‌هایی که دارند، اغلب به عنوان غذاهای فرافرآوری شده طبقه‌بندی می‌شوند.

راه دیگری برای تشخیص غذاهای فوق فرآوری شده وجود دارد: احتمالاً مواد تشکیل دهنده بیشتر غذاهای فوق فرآوری شده را در آشپزخانه خود پیدا نخواهید کرد. با این حال، غذاهای فوق فرآوری شده را با غذاهای فرآوری شده مانند سبزیجات کنسرو شده و ماکارونی خشک و میوه های یخ زده اشتباه نگیرید. در حالی که این نوع غذاها به نوعی فرآوری شده اند، اما هنوز اکثر خصوصیات طبیعی خود را حفظ کرده اند.

آن مورد مطالعه قرار گرفت

در مطالعه‌ای که در دسامبر 2022 منتشر شد، محققان میزان زوال عقل را در حدود هشت سال بین گروه‌هایی از افرادی که مقادیر متفاوتی از غذاهای فوق‌فرآوری شده مصرف می‌کردند، مقایسه کردند. در ابتدای این مطالعه، بیش از 10000 شرکت کننده ساکن برزیل عادات غذایی خود را در 12 ماه گذشته گزارش کردند. سپس، در سال‌های بعد، محققان عملکرد شناختی شرکت‌کنندگان را با استفاده از آزمون‌های استاندارد حافظه و عملکرد اجرایی ارزیابی کردند.

افرادی که در شروع مطالعه رژیم غذایی بالاتری با غذاهای فوق فرآوری شده داشتند نسبت به افرادی که غذاهای فوق فرآوری شده کم مصرف می کردند یا اصلاً غذا نمی خوردند، نسبت به افرادی که غذاهای فوق فرآوری شده مصرف می کردند تا حدودی کاهش شناختی بیشتری داشتند. تفاوت نسبتاً کمی در میزان زوال شناختی بین گروه‌های مورد مطالعه وجود داشت. هنوز مشخص نیست که آیا تفاوت های کوچک در کاهش شناختی مرتبط با مصرف بیشتر غذاهای فوق فرآوری شده اثرات قابل توجهی در سطح فردی دارد یا خیر.

مطالعه دوم با حدود 72000 شرکت کننده در بریتانیا، ارتباط بین مصرف غذاهای فوق فرآوری شده و زوال عقل را اندازه گیری کرد. در طی یک دوره 10 ساله، در گروهی که بیشترین غذاهای فرآوری شده را مصرف می کردند، تقریباً 1 نفر از هر 120 نفر مبتلا به زوال عقل بودند. در گروهی که غذاهای فوق فرآوری شده بسیار کم می خوردند یا اصلاً غذا نمی خوردند، از هر 170 نفر 1 نفر مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شد.

تحقیقاتی که به بررسی رابطه بین غذاهای سالم و غذاهای بسیار فرآوری شده می پردازد، از طبقه بندی NOVA، یک سیستم طبقه بندی بر اساس نوع و میزان پردازش مواد غذایی صنعتی استفاده می کند.

برخی از متخصصان تغذیه از طبقه بندی NOVA به دلیل نداشتن تعاریف روشنی از فرآوری مواد غذایی انتقاد می کنند و می گویند این سیستم می تواند منجر به طبقه بندی اشتباه شود. همچنین، آنها استدلال می کنند که خطرات بالقوه سلامتی ناشی از مصرف غذاهای فوق فرآوری شده ممکن است نتیجه سطوح پایین فیبر و مواد مغذی و سطوح بالای چربی، قند و نمک در رژیم غذایی باشد تا میزان فرآوری.

بسیاری از غذاهای بسیار فرآوری شده مملو از مواد افزودنی و نگهدارنده یا رنگ هستند. در حالی که آنها سایر ویژگی های یک رژیم غذایی ناسالم مانند فیبر و مواد مغذی کم را دارند. بنابراین، مشخص نیست که آیا خوردن غذاهای فرآوری شده بیشتر تأثیر منفی بر سلامتی فراتر از کیفیت پایین رژیم غذایی دارد یا خیر.

به عنوان مثال می توانید همبرگر و سیب زمینی سرخ شده را از فست فود بخرید که علاوه بر فرآوری فوق العاده پر از چربی، شکر و نمک هستند. همچنین، می توانید همان وعده غذایی را در خانه تهیه کنید که می تواند سرشار از چربی، شکر و نمک باشد. اما فوق العاده پردازش نشده است. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا یکی از این دو نوع غذا واقعا بدتر از دیگری است، مورد نیاز است.