عوارض طرح ترافیک در سال آینده 20 درصد افزایش می یابد


در یکصد و بیست و هفتمین جلسه شورای شهر تهران مقرر شد عوارض طرح ترافیک در سال 1402 افزایش یابد که در این جلسه که روز گذشته 26 بهمن ماه برگزار شد، اعضای شورا موضوع افزایش 20 درصدی را تصویب کردند. در عوارض طرح ترافیک پایتخت.

مجتبی شفیعی مدیرعامل سازمان حمل و نقل شهرداری تهران در این جلسه و در جریان بررسی لایحه اصلاحی عوارض ترافیکی برای مدیریت ترافیک، کاهش تقاضای سفر و کنترل آلودگی هوا اعلام کرد: امسال درآمد حاصل از اجرای طرح ترافیک و عوارض آن 1800 میلیارد تومان است که تاکنون هزار میلیارد تومان آن وصول شده است.» به گفته شفیعی، احتمال وصول میزان کسری این درآمد تا پایان سال جاری وجود دارد.

اعضای شورای شهر تهران در این جلسه به بحث افزایش عوارض ترافیکی در محدوده طرح ترافیک پرداختند و اگرچه در ابتدا افزایش 25 درصدی این عوارض را مد نظر داشتند اما در نهایت با 10 رأی موافق و 8 رأی مخالف، آنها افزایش 20 درصدی عوارض ترافیکی در طرح ترافیک را تصویب کردند. تایید شده

طرح ترافیک در سال آینده چقدر خواهد بود؟

با این افزایش نرخ عوارض تردد در محورهای تردد، نرخ پایه این عوارض در سال آینده به 52 هزار و 500 تومان می رسد. مدیرعامل سازمان حمل و نقل شهرداری تهران در این باره گفت: این مبلغ 43 هزار و 800 تومان در نظر گرفته شد که با 20 درصد افزایش در سال آینده به 52 هزار و 500 تومان می رسد.

بر اساس محاسبات انجام شده، با اعمال این افزایش قیمت، عوارض تردد روزانه درون طرح ترافیک برای کامیون های بنر و بالای 6 تن 80 هزار تومان خواهد شد. قیمت ورودی و ترافیک برخی اقشار مانند جانبازان، بیماران خاص و خبرنگاران نیز تغییر کرده است.

شفیعی درباره نرخ عوارض این گروه ها در سال آینده گفت: این رقم برای ورودی سالانه در سال جاری 234 هزار تومان بوده که با 25 درصد افزایش در سال آینده این رقم به 293 هزار تومان می رسد.

البته این نرخ اعلام شده برای عوارض طرح ترافیک به عنوان قیمت پایه در نظر گرفته شده و رقم نهایی تردد در محدوده تردد از ضرب این نرخ پایه در سقف تردد یعنی دایره اول یا دوم طرح ترافیک به دست می آید. زمان تردد و نوع معاینه فنی

پارکینگ گران است

دنیای اقتصاد نیز از مصوبه شورای شهر برای تعیین بهای تمام شده پارکینگ های شهری خبر داد و با بیان اینکه حق پارک خودرو در پارکینگ های متعلق به شهرداری تهران مشخص شد، نوشت: بر این اساس برای اولین ساعت استفاده از پارکینگ مسقف. لات برای سواری ها رقم چهار هزار و 900 تومان و برای وانت شش هزار و 800 تومان تعیین شد.

مبلغ تعیین شده برای پارکینگ های غیر مسقف در ساعت اول از 2800 تا 5400 تومان است. موتورسیکلت ها نیز برای پارک تا یک ساعت در این پارکینگ ها باید 2200 تومان بپردازند.

همچنین بحث فضای پارک حاشیه ای نیز مطرح است و گفته می شود شهرداری تهران تا سال آینده 120 هزار فضای پارک حاشیه ای را مدیریت خواهد کرد. بر اساس مصوبه شورای شهر تمام درآمد این فضای پارک باید صرف حمل و نقل عمومی شود.

بر اساس مصوبه جدید شورای شهر، هزینه استفاده از فضای پارک حاشیه ای شهر تهران از ۱۶۰۰ تومان برای دو ساعت اول به ۲۲۰۰ تومان افزایش می یابد. البته طرح پارک حاشیه ای هنوز اجرایی نشده و تا امروز تنها 75 هزار فضای پارک حاشیه ای قرارداد بسته شده است و تا سال آینده تعداد این قراردادها افزایش می یابد.

نکته دیگری که در جلسه اخیر شورای شهر تصمیم گیری شد این است که پرداخت نقدی پارکبانان از سال آینده ممنوع و پرداخت تنها از طریق سامانه آنلاین امکان پذیر است.