عضو نصر تهران: بعید است شاپرک از الزام به دست آوردن این ماده جلوگیری کند


یک روز مانده به پایان مهلت در نظر گرفته شده توسط شاپرک برای غیرفعال کردن پایانه های اینترنتی بدون اینماد یا با هویت مغایر با مالک اینماد، کمیسیون راهبردی کارگروه اقتصاد دیجیتال واکنش نشان داد و دستور لغو الزام دریافت اینماد در حمایت از کسب و کار. با این حال محمدمهدی شریعتمدار، از اعضای سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، بعید است که این روند متوقف شود. زیرا شاپرک قانوناً موظف به ارائه خدمات بدون این اطلاعات است. او اضافه کرد:

هر کسب و کاری برای شروع فعالیت خود باید این اطلاعات را داشته باشد. در بسیاری از زمینه ها، دریافت این مواد به اخذ مجوز محدود می شود و کسب و کارها برای اخذ مجوز با مشکلاتی روبرو هستند. از جمله اینکه در برخی مناطق مجوز هنوز تعریف نشده است. انتظار ما این است که دستور قطعی از یکی از مراجع رسمی صادر شود تا شاپرک واقعا از گرفتن این مطالب منصرف شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نصر تهران، محمدمهدی شریعتمدار اعلام کرد در صورت اجرایی شدن دستور شاپرک، حدود 80 هزار پایانه برای کسب و کارهای اینترنتی بسته می شود. او توضیح داد:

در این شرایط، مشاغلی که قبلاً تأسیس شده اند و این مواد را ندارند یا نمی توانند آن را تهیه کنند، باید تعطیل شوند. حدود 80 هزار پایانه که مربوط به 20 تا 30 هزار کسب و کار است در این مدت 6 هفته تعطیل خواهند شد.

به گفته شریعتمدار، طی یک سالی که الزام مصرف این محصول مطرح شده است، کسب و کارهایی در حوزه های نوآورانه متولد نشده اند. زیرا نمی توان از قبل برای دامنه جدید لایسنس تعریف کرد. وی تاکید کرد: مدیرعامل شاپرک به صورت قانونی از بانک مرکزی دستور می گیرد. او گفت:

نامه ای که آقای رضا باقری عسل، نایب رئیس کمیسیون راهبردی اقتصاد دیجیتال برای مدیرعامل شاپرک ارسال کرده بود، باید به رئیس بانک مرکزی ارسال می شد. مدیرعامل شاپرک قانونا از بانک مرکزی دستور می گیرد نه از معاون کارگروه اقتصاد دیجیتال. در واقع رئیس کارگروه اقتصاد دیجیتال باید نامه را به بانک مرکزی ارسال کند. تا جایی که من می دانم این حرف ها بهانه است و شاپرک این مصوبه را اجرا خواهد کرد.

یکی از اعضای سامانه نظام صنفی رایانه ای تهران در پاسخ به اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه قرار نیست با بنگاه های کوچک برخورد سختی شود و برای دریافت این مطالب وقت خواهند داشت، گفت:

لازم به ذکر است که فرآیند اخذ مجوز و تکمیل اظهارنامه برای کسب و کار تک نفره فرآیندی غیرعادی است و به صورت عملی قابل انجام نیست.

به گفته وی، لایه های زیرین باید سفت شوند:

قانون اجازه داده است که برای چند برابر گردش حساب کمتر از حد نصاب تراکنش های فصلی تعیین شده در قانون نیازی به پر کردن اظهارنامه نباشد و درصدی از هر تراکنش در ازای آن اخذ می شود. اگر این قوانین اجرا شوند، کسب و کارها بسیار راحت تر عمل خواهند کرد. در این صورت سایر مشاغل در کنار اداره مالیات قرار نخواهند داشت. آنها فقط پس از احراز هویت کد مالیاتی دریافت خواهند کرد. اما نیازی به پر کردن اظهارنامه نیست و در صورت بزرگتر شدن به اداره مالیات مراجعه می کنند.

نصر نصر عضو کمیسیون فین‌تک تهران در ادامه این گفت‌وگو بر مشکلاتی که برای کسب‌وکارهای اینترنتی نیاز به دریافت این ماده را ایجاد می‌کند، تاکید کرده است. رواج پرداخت‌های غیررسمی، دولتی شدن و آسیب‌دیدگی و اخراج کارکنان در کسب‌وکارهای فین‌تک از جمله این مشکلات است. شریعتمدار افزود:

الزام به دست آوردن این مطالب در کسب و کارهای اینترنتی باعث می شود روش های غیررسمی مانند تحویل تا اجناس خود را بفروشند. این موضوع باعث گسترش روش های پرداخت غیررسمی می شود. همچنین دستور شاپرک به روند ملی شدن می انجامد. قطعنامه پشتیبانی از پلتفرم‌های ایرانی به این پلتفرم‌ها همزمان با ورود به سیستم اجازه می‌دهد (شبانه روزی) مجوزهای لازم را از طریق سامانه مجوز صادر کنید. مشخص نیست که آیا پلتفرم هایی که اجازه انجام این کار را دارند، مالکیت خصوصی هستند یا تحت حمایت دولت.هستند

محمدمهدی شریعتمدار با اشاره به زیان دهی مشاغل به دلیل قطعی اینترنت، اقداماتی از جمله الزام این مطالب را مانع دانست و گفت:

در این مدت که با قطعی اینترنت مواجه بودیم، کسب و کارهای حوزه فین تک و حتی در حوزه تبلیغات با تعدیل نیرو مواجه شده اند. برخی از مشاغل در حال مرگ هستند یا تعطیل شده اند. در این شرایط سختی مضاعف و نامعقول برای کسب و کارها درست نیست. در برخی موارد برای برخی از مشاغلی که می توانند این اطلاعات را به دست آورند، مجوز اصلا تعریف نشده است.

به گفته وی، بر خلاف کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس، همچنان امیدوار است کارگروه اقتصاد دیجیتال درباره توقف دستیابی به این ماده نامه بنویسد و این امید وجود دارد که واقعا در این زمینه تلاش کنند.