عربستان سعودی اقتصاد نفت را با فناوری جایگزین می کند


مایکروسافت، هوآوی و اوراکل بزرگترین شرکت های فناوری هستند که در پروژه تبدیل عربستان سعودی به خانه جدید رایانش ابری سرمایه گذاری کرده اند.

کشور عربستان سعودی چندین میلیارد دلار سرمایه از شرکت های بزرگ فناوری که علاقه مند به ساخت مراکز رایانش ابری در منطقه هستند جذب کرده است. به گزارش رویترز، عبدالله الصواحه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عربستان سعودی برای اولین بار در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی فناوری LEAP که در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار می شود، از این سرمایه گذاری خبر داد. و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

شرکت های بزرگ آمریکایی مانند مایکروسافت و اوراکل قصد دارند میلیاردها دلار در این کشور سرمایه گذاری کنند. رقم سرمایه گذاری مایکروسافت به بیش از 2.1 میلیارد دلار می رسد در حالی که اوراکل 1.5 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در این کشور اختصاص داده است. بر اساس این گزارش، در آن سوی کره زمین، شرکت چینی هوآوی که به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های مخابراتی و تولیدکننده گوشی به شمار می رود نیز 400 میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

الصواحه در سخنرانی خود در کنفرانس فناوری LEAP گفت:

اگرچه چارچوب زمانی این سرمایه گذاری ها مشخص نیست، اما اوراکل در پاسخ به سوال رویترز گفت که مبلغ سرمایه گذاری این شرکت طی چندین سال توزیع خواهد شد. گفته می شود که الصواحه با قراردادهای دولتی وسوسه انگیز این شرکت ها را جذب می کند، اگرچه جزئیات قراردادها هنوز کمیاب است. اما عربستان سعودی احتمالاً به این شرکت ها املاک و مستغلات اصلی را در ازای هزینه اندکی برای ساخت مراکز محاسبات ابری خود در ریاض می دهد.

این سرمایه گذاری ها بخشی از برنامه های عربستان سعودی برای دور شدن و کاهش وابستگی به بازارهای نفت و جایگزینی آن با بازارهای فناوری است که این کشور آن را چشم انداز 2030 می نامد.

تغییر از نفت به فناوری در حال حاضر آغاز شده است زیرا Tonomus، یکی از شرکت های معماری و مهندسی دولتی عربستان سعودی، NOEM، یک میلیارد دلار در هوش مصنوعی و متاورس سرمایه گذاری کرده است.

اگر نام نئوم آشنا به نظر می رسد، به این دلیل است که این پروژه توسط خود ولیعهد عربستان سعودی با برنامه ای برای ساخت یک ابرشهر باریک و آینه ای به طول حدود 170 کیلومتر در صحرای عربستان معروف به The Line خبرساز شد.

پروژه خط یک شاهکار مهندسی کاملاً عظیم است، تنها یکی از معدود شهرهای آینده پروژه عظیم Neom. اما با تمام انتقادات و شبهاتی که به این پروژه وارد شد، ساخت آن از آذرماه سال 1391 (آذر 1401) آغاز شد.