عدم قطعیت آیفون 14 قیمت آیفون 13 را دیوانه کرد


بخشی از فعالان بازار موبایل این افزایش قیمت را متاثر از مشکلات واردات آیفون 14 و رجیستری آن می دانند و افزایش قیمت دلار را مکمل این ماجرا می دانند.

بررسی های زومیت نشان می دهد که در پایان آذرماه کمترین میانگین قیمت آیفون 13 پرو مکس 56 میلیون تومان بوده است اما هفته گذشته این رقم به 84 میلیون تومان رسیده و در حال حاضر 69 میلیون تومان به فروش می رسد. آذرماه سال گذشته می توانستید این گوشی را با قیمتی در حدود 35 تا 36 میلیون تومان خریداری کنید.

علیرضا احدزاده، مدیر یکی از فروشگاه های موبایل آیفون می گوید که قیمت آیفون 13 پرومکس 1 ترابایتی در بازار به حدود 90 میلیون تومان رسید. به گفته وی، با ممنوعیت واردات و ثبت نام آیفون 14، خریدار به سمت آیفون 13 می آید و این موضوع در بازار حباب ایجاد می کند: «در حال حاضر قیمت آیفون 13 پرومکس 256 باید حدود 56 تا 58 باشد. میلیون تومان در حالی که در بازار بین 68 تا 70 میلیون تومان به فروش می رسد.

وی با اشاره به نقش شرکت های عرضه کننده در ایجاد این حرف و حدیث ها که از ممنوعیت واردات آیفون 14 سود می برند و می توانند آیفون 13 را با قیمتی بسیار بالاتر از آنچه که باید بفروشند، اشاره می کند: بخشی از این موضوع به دلیل شایعات است. زمانی که گفته می شد رجیستری آیفون 14 تا پایان آذرماه انجام می شود، قیمت آیفون 13 به پایین آمده بود زیرا شرکت ها می خواستند انبارهای خود را خالی کنند، واردات گوشی های موبایل اپل به صورت سری انجام می شود. شرکت های رسمی و خاص و ما به عنوان فروشنده مجبور به خرید از آنها هستیم.

همچنین افزایش ساعتی قیمت دلار باعث شده تا شرکت های عرضه کننده کالا را به فروشگاه ها تحویل ندهند و یا به صورت محدود و روزانه و با افزایش قیمت بالاتر از افزایش قیمت دلار، کالا را به فروشگاه ها تحویل ندهند. مثلا دلار 40 هزار تومان است اما 50 هزار تومان می فروشند تا با افزایش بعدی دوباره بخرند.» سپس فروشگاه برای سود آن را قیمت گذاری می کند.

آیفون 14 شهریور امسال وارد کشور شد اما هنوز مشکل رجیستری آن حل نشده است. در مقطعی سامانه همتا در اطلاعیه ای از قاچاق بودن تمامی گوشی های آیفون 14 خبر داد و از واحدهای صنفی خواست تا تعیین تکلیف قانونی واردات از خرید و فروش آن خودداری کنند. اما تعیین تکلیف پس از گذشت بیش از چهار ماه انجام نشد تا اینکه سخنگوی وزارت امنیت در چند روز گذشته در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که واردات رسمی یا به عبارتی تجاری آیفون 14 انجام نمی شود. هیچ تصمیمی برای ثبت این گوشی گرفته نشده است.

احسان بیات، یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه صنف فناوران رایانه روز گذشته به ایلنا گفت: زمانی که کالاها وارد نمی شوند، قیمت آن بالا می ماند. به گفته وی، قیمت آیفون 13 پرومکس در بازار جهانی 1200 دلار است و قیمت واقعی آن باید حدود 53 تا 55 میلیون تومان باشد.

به گفته وی، انجمن امیدوار است با تدابیری که در دستور کار قرار داده و تصمیمات وزارت حراست، مجوز واردات آیفون داده شود تا قیمت این برند مانند قبل شود. در آن صورت قیمت این مدل آیفون 56 تا 60 میلیون تومان خواهد بود. اما در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که نرخ آیفون مانند قبل نباشد. البته این رقم کمتر از پیش بینی احدزاده به عنوان فروشنده است.

احدزاده می گوید در صورت آزاد شدن واردات آیفون 14 باید انبارها تخلیه شود تا وجوه به سمت آیفون 14 برود، این موضوع در کنار قیمت دلار مکمل، قیمت آیفون 13 را بالا و پایین می کند.