طرح شکایت علیه اپل به دلیل جمع آوری اطلاعات کاربران در اپ استور


الیوت لیبمن از اپل به دلیل جمع آوری غیرقانونی اطلاعات کاربران در اپ استور شکایت کرده است. او امیدوار است با این اقدام، شکایت دسته جمعی علیه غول فناوری کوپرتینویی راه اندازی شود. این شکایت ادعا می کند که نوع داده هایی که اپل از کاربران در فروشگاه برنامه خود جمع آوری می کند، حقوق حریم خصوصی آنها را نقض می کند.

شکایت لیبمن ادعا می کند که تحقیقات منتشر شده در ماه نوامبر نشان می دهد که اپل داده های تحلیلی مختلف مانند تاریخچه مرور و اطلاعات فعالیت کاربر را ردیابی و جمع آوری می کند و از آنها درآمدزایی می کند.

او اشاره می کند که مهم نیست که مصرف کنندگان اقدامات حفاظتی یا تنظیمات حریم خصوصی را روی دستگاه خود اعمال کرده باشند یا خیر. زیرا اپل به هر حال داده های آنها را ردیابی و جمع آوری می کند. در این شکایت، تنظیمات Allow Apps to Request to Track and Share Analytics به طور خاص به عنوان مشکلات اصلی اپل ذکر شده است.

در توضیح این شکایت آمده است:

روش‌های جمع‌آوری اطلاعات اپل، حریم خصوصی کاربران شرکت را نقض می‌کند و عمداً مشتریان را فریب می‌دهد. چنین اقدامی به اپل و کارمندان این شرکت اجازه می دهد تا از جزئیات دقیق زندگی و علایق افراد و نحوه استفاده آنها از اپلیکیشن ها مطلع شوند و به این ترتیب، این شرکت به هدفی بالقوه برای خرید اطلاعات توسط دولت ها تبدیل شده است.

کوپرتینویی‌ها از طریق تجارت فراگیر و غیرقانونی ردیابی و جمع‌آوری داده‌ها، حتی شخصی‌ترین جنبه‌های استفاده از برنامه را ردیابی می‌کنند، صرف نظر از اینکه کاربران شبه حریم خصوصی را در تنظیمات دستگاه خود فعال کرده باشند یا خیر.

وکلای دخیل در پرونده شکایت علیه اپل معتقدند راه سختی برای برنده شدن در این پرونده در پیش دارند. ما هنوز نمی دانیم که آیا شاکی یا وکلایی که شکایت را ارائه کرده اند، تمایز بین جمع آوری داده های سمت سرور و نحوه عملکرد تنظیمات شکایت اصلی را درک می کنند یا خیر.

علاوه بر این، ممکن است داده های مطرح شده در شکایت علیه اپل از سمت سرور جمع آوری شده باشد. به عنوان مثال، سابقه مشاهده پخش کننده ویدیوی Netflix در سمت سرور ذخیره می شود، جایی که تنظیمات مربوط به ردیابی اعمال نمی شود.

در مورد تنظیمات Allow Apps to Request to Track and Share Analytics، باید اشاره کنیم که بخش مربوط به تجزیه و تحلیل به اشتراک گذاری احتمالاً به خود موضوع ارتباطی ندارد. زیرا تاریخچه مرور برنامه رفتار کاربر است و به تجزیه و تحلیل دستگاه مربوط نمی شود که برای تعیین وضعیت و سرویس اینترنت در هنگام بروز مشکل استفاده می شود.

تحقیقات Mysk که الهام‌بخش شکایت علیه اپل بود، اشاره می‌کند که iOS 14.6 داده‌های جزئیات استفاده از Apple TV، Apple Music، App Store و Books را برای اپل ارسال می‌کند. این تحقیق ادعا کرده است که برنامه Stocks اطلاعات کمتری را در مقایسه با برنامه های ذکر شده جمع آوری می کند.

داده های ارسال شده با یک شناسه مرتبط است که توسط آن کاربر می تواند شناسایی شود. طبق گزارشات، این رفتار تا iOS 16 ادامه دارد. اما محققان نتوانستند داده های ارسالی را بررسی کنند. زیرا همه آنها کاملاً رمزگذاری شده ارسال شده اند. محققان Mysk اعلام کرده‌اند که با تنظیمات مختلف حریم خصوصی، هیچ داده مشابهی از طریق برنامه‌های Health و Wallet ارسال نشده و برای سایر سرورهای iCloud ارسال شده است.

شکایتی که علیه اپل ارائه شده ادعا می کند که اطلاعات شخصی کاربران دارای ارزش پولی است. مطالعه ذکر شده در دادخواست مبتنی بر فروش داده هایی است که برخی از آنها با هک و سرقت داده ها جمع آوری شده است. اپل می گوید اطلاعات کاربران را نمی فروشد و هیچ مدرکی دال بر این کار ندارد.

اپل همچنین توضیحاتی در مورد نحوه استفاده از داده ها در پلتفرم های تبلیغاتی خود ارائه کرده است. این شرکت می گوید اطلاعات کاربر یا دستگاه با داده های شرکت های شخص ثالث برای ارائه تبلیغات هدفمند ترکیب نمی شود. غول فناوری مستقر در کوپرتینو می گوید داده های جمع آوری شده از دستگاه های کاربران را با سایر شرکت ها یا سازمان ها به اشتراک نمی گذارد.

مشخص نیست که چرا اقدام اپل برای جمع آوری داده ها در شرایطی که کاربران با قوانین و مقررات خدمات محصولش، از جمله شرایط استفاده از اپ استور و آیفون موافقت کرده اند، نقض قوانین شنود تلقی می شود. به خصوص اگر اپل این کار را به صورت ناشناس انجام دهد.

شکایتی که علیه اپل ارائه شده است، رفتار بسیار توهین آمیز شامل تداخل عمدی این شرکت در ارتباطات اینترنتی و نظارت پنهانی از مرور برنامه های خصوصی را نشان می دهد. اپل یا هر فروشگاه اپلیکیشنی باید در سطحی بداند که کاربران در حال مرور چه چیزی هستند و هر کاربر خاص چه مواردی را خریداری کرده است تا بتواند برخی از خدمات خود را ارائه دهد.