طرح ریالی دیجیتال از 18 بهمن ماه وارد مرحله عملیاتی می شود


طرح ریالی دیجیتال که با تصویب پیش نویس از 15 شهریور امسال به مرحله اجرا نزدیک شده بود، اکنون قرار است در دهه فجر وارد فاز عملیاتی شود. این در حالی است که پس از تصویب پیش نویس، اعلام شد که این طرح وارد مراحل پیش آزمون و تست شده و در پاییز اجرایی می شود.

این طرح تا اواسط آبان ماه همچنان در مرحله مقدماتی بود و به مرحله آزمایشی نرسیده بود. اکنون مدیر اداره نظارت بر نظام های پرداخت نوشته است که این طرح در 18 بهمن 1401 اجرا می شود.

مطابق با محمدرضا مانیکتا مرحله آزمایشی این طرح با 500 کاربر در بانک های ملی، ملت و تجارت اجرا شده است و قرار است در دهه فجر رسما رونمایی شود و بدین ترتیب تمامی بانک های کشور امکان توزیع ریالی و دیجیتالی را داشته باشند. احراز هویت کاربران برای استفاده از آن در کیف پول خود. .

بانک مرکزی به‌عنوان متولی اجرای طرح ریال دیجیتال در پیش‌نویسی با اشاره به اهمیت عرضه ریال دیجیتال نوشت: پیش‌بینی و فراهم کردن بستر مناسب بانک‌های مرکزی برای تأمین پول و ابزارهای پرداخت مناسب در به منظور پاسخگویی به نیازهای فضای اقتصاد دیجیتال شرح داده شده و دارای اهمیت است. مزایای زیادی دارد.”

همچنین در ضرورت اجرای این پروژه آمده است: با توجه به شکل‌گیری مفهوم اقتصاد پلتفرم در سال‌های اخیر و پیش‌بینی حرکت به سمت اقتصادهای مبتنی بر بلاک چین، ایده جهان مبتنی بر توکن در حال شکل گیری؛ به گونه ای که هر موجودیت واقعی یک همتای دیجیتالی به شکل توکن داشته باشد و موجودیت های مجازی هویتی مبتنی بر توکن داشته باشند.”

طرح ریال دیجیتال که برای اولین بار چهار سال پیش مطرح شده بود، اکنون بالاخره به مرحله عملیاتی رسیده و قرار است با مجوز بانک مرکزی، فاز اجرایی آن تا دو هفته دیگر آغاز شود.