ضوابط شناسایی و بهره مندی از آیین نامه حمایت از بسترهای داخلی اعلام شد


فیلتر شدن پلتفرم های بین المللی مانند اینستاگرام و واتس اپ آسیب قابل توجهی به کسب و کارهای آنلاین وارد کرد و علاوه بر کاهش درآمد، بسیاری از آنها را در آستانه ورشکستگی قرار داد. 40 روز پس از آغاز این موج فیلترینگ، دولت از برنامه حمایت از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال رونمایی کرد. برنامه ای که البته کارشناسان آن را طرحی خوب در زمان بدی دوبله کردند.

اکنون با گذشت نزدیک به بیست روز از رونمایی این طرح، سازمان فناوری اطلاعات ضوابط شناسایی بسترهای واجد شرایط و شرایط بهره مندی از این بسته حمایتی را معرفی کرده است. بسترها بر اساس شاخص های ذکر شده در این فراخوان ارزیابی شده و از مزایا و ظرفیت های بسته حمایتی دولت بهره مند می شوند. شاخص های پذیرش عمومی پلت فرم برای کاربران، شاخص های پذیرش عمومی پلت فرم برای مشاغل و شاخص های نرم افزاری و قابلیت های فنی با درصد وزنی متفاوت به عنوان معیار ارزیابی پلت فرم در نظر گرفته می شوند.

جدول پشتیبانی پلت فرم داخلی

در مورد دو شاخص اول یعنی استقبال عمومی از پلتفرم برای کاربران و کسب و کارها، دو معیار میزان رضایت کاربران (با 30 امتیاز) و تعداد کاربران فعال ماهانه (با 70 امتیاز) در نظر گرفته شده است. برای هر 100000 کاربر یک امتیاز است. پلت فرم در نظر گرفته شده است.

با توجه به شاخص‌های عمومی کسب‌وکارها، تعداد مشاغل ثبت‌شده و احراز هویت شده (30 امتیاز)، تعداد فروش کالا یا خدمات در سال گذشته (40 امتیاز) و تعداد کانال‌های عمومی عرضه کالا، محتوا و خدمات ( 30 امتیاز) برای شناسایی و ارائه پشتیبانی از پلتفرم ها در نظر گرفته خواهد شد.

جدول پشتیبانی پلت فرم داخلی

شاخص های قابلیت نرم افزار سومین عاملی است که در ارزیابی و پشتیبانی از پلتفرم ها مورد توجه قرار می گیرد. این شاخص برای رتبه‌بندی پلتفرم‌ها ویژگی‌هایی مانند ارسال پیام‌های متنی، صوتی و تصویری، قابلیت انتقال فایل، قابلیت تبلیغات برای کسب‌وکارها، قابلیت ایجاد فروشگاه، درگاه مالی و پرداخت، قابلیت اعتماد بین خریدار و فروشنده و غیره را در نظر می‌گیرد. می دهد.

جدول پشتیبانی پلت فرم داخلی

پس از بررسی این شاخص ها، پلتفرم های دارای امتیاز 65 درصد به بالا از تمامی حمایت های پیش بینی شده در آیین نامه حمایتی دولت برخوردار خواهند شد. همچنین سکوهایی که امتیاز آنها بین 50 تا 65 درصد باشد تنها از بخشی از حمایت های مندرج در بندهای 3، 6، 7 و 8 و بر اساس آیین نامه اجرایی خود بهره مند می شوند.

متقاضیان این بسته حمایتی باید کلیه مدارک، مدارک و فرم های تکمیل شده خود را به نشانی ارسال نمایند platform@ict.gov.ir فرستادن

* متن کامل این فراخوان را می توانید اینجا بخوانید.