صداهای نوستالژیک برای همیشه در پروژه Cities and Memory زنده هستند


اگر ضبط‌های تایپ کردن با ماشین تحریر، تلفن‌های قدیمی با آن شماره‌گیرهای چرخشی، یا صدای مودم‌های قدیمی با کارت‌های اینترنت متصل به خط تلفن را پخش کنید، کودک نمی‌داند به چه چیزی گوش می‌دهد. اما همان صداها را برای بزرگسالان پخش کنید تا از به یاد آوردن خاطرات نوستالژیک لبخندی بر لب داشته باشد و ساعت ها با این صداها از خاطراتش با شما صحبت کند.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، احتمالاً از شنیدن اینکه شخصی در بریتانیا پروژه ای را برای جمع آوری و حفظ این صداهای نوستالژیک و خاطره انگیز راه اندازی کرده است، خوشحال خواهید شد. استوارت فاکس که در زمینه ویرایش صدا و ضبط صدای محیط فعالیت می کند، وب سایتی به نام Cities and Memory راه اندازی کرده است که بخش بزرگی از آن به جمع آوری صداهای دستگاه های قدیمی اختصاص دارد.

او در مصاحبه رادیویی با بی بی سی می گوید:

ما اکنون در عصری زندگی می کنیم که طول عمر صداها بسیار کوتاه تر از همیشه است. مثلاً آهنگ زنگی که پنج یا شش سال پیش به آن گوش می‌دادید، اکنون بسیار قدیمی به نظر می‌رسد.

صداهای خاصی هستند که برای هر یک از ما خاطره انگیز است و با شنیدن آنها خاطره ای در وجودمان زنده می شود. بنابراین، فکر می کنم مهم است که همه این صداها با هم در یک آرشیو جمع آوری شده و قابل پخش باشند. چون فکر می کنم هرکسی که به آنها گوش می دهد واکنش متفاوتی نسبت به آن خواهد داشت. به عنوان مثال، آنها را به دوران کودکی خود بازمی گرداند یا تجربه ای را که در گذشته داشته اند، دوباره زنده می کند.

اگر به وب سایت Cities and Memory مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که به دلیل وجود کلمه “شهرها” در نام; زیرا آرشیو این وب سایت تنها برای صدای دستگاه های قدیمی و گم شده نیست، بلکه صداهای فرهنگ های مختلف نیز در نقشه صفحه اول وب سایت موجود است. برای مثال اگر روی نقشه تهران کلیک کنید آهنگ نوروزی را خواهید دید.

پروژه شهرها و حافظه

فاکس می‌گوید پروژه شهرها و حافظه منبع الهام آهنگسازانی است که می‌توانند از آرشیو صدا برای ضبط آهنگ‌های خود استفاده کنند. لازم به ذکر است که ایده جمع آوری صداهای نوستالژیک موضوع جدیدی نیست و یک جستجوی سریع در گوگل شما را به چندین وب سایت فارسی با ایده مشابه هدایت می کند.

با این حال، وب سایت Cities and Memory پروژه بسیار بزرگ تری است که هر روز به حجم داده های خود اضافه می کند. علاوه بر این، جمع آوری صداهایی از فرهنگ های مختلف یکی از با ارزش ترین بخش های این وب سایت است.