شکاف ۷۰۰ میلیارد تومانی درآمد شرکت اول در آذرماه نسبت به شهریور ماه


کاهش درآمد تلفن همراه اول از مهرماه سال جاری آغاز شد. یعنی ماهی که محدودیت‌های شدید اینترنت آغاز و پایان یافت، فیلترینگ گسترده‌تر و کاهش پهنای باند بین‌المللی دسترسی به اینترنت و پلتفرم‌های محبوب را دشوار کرد.

طبق اطلاعات سایت کدال، همراه اول در یک ماه منتهی به 9 آذر 1401 در مجموع حدود 2500 میلیارد تومان از محل بهره برداری مشترکین خط دائمی و اعتباری کسب درآمد کرد که اگرچه حدود 200 میلیارد تومان افزایش داشته است. نسبت به آبان ماه اما همچنان نسبت به شهریورماه 700 میلیارد تومان کمتر درآمد داشته است. افزایش درآمد این شرکت نسبت به آبان ماه در خطوط اعتباری بیشتر از خطوط دائمی محسوس است.

پیش از این مقایسه درآمد این شرکت در مهر و شهریور حکایت از کاهش بیش از 700 میلیارد تومانی درآمد داشت. کاهش درآمد شرکت در آبان ماه ادامه یافت و با کاهش 192 میلیارد تومانی نسبت به مهرماه به حدود 2300 میلیارد تومان رسید.

در مجموع درآمد شرکت اول در ماه منتهی به 9 آذر کمی بیش از 2800 میلیارد تومان بوده که نسبت به آبان ماه حدود 200 میلیارد تومان و نسبت به کل درآمد مهرماه حدود 750 میلیون تومان کاهش داشته است.

درآمد این شرکت از محل کارکرد مشترکین خطوط دائمی و اعتباری، مجموعه درآمد حاصل از خدمات ارتباطی یعنی مکالمه، پیامک، اینترنت و پیامک انبوه است.

هرچند درآمد اینترنت به صورت مستقل اعلام نمی شود، اما کاهش مصرف اینترنت به دلیل مسدود شدن پلتفرم های محبوب و فیلترشکن ها پیش از این در اظهارات کارشناسان و مدیران اپراتورها اعلام شده بود.

اخیرا نامه های نمایندگان اپراتورهای ایرانسل، شاتل و مبین نت به وزیر ارتباطات منتشر شده است که تاثیر کاهش مصرف پهنای باند اینترنت بر ریزش چند صد میلیارد تومانی درآمد آنها را تایید می کند.

اما وزیر ارتباطات صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه درآمد اپراتورها تنها از ترافیک بین المللی نیست و اعلام کرد که کل تردد در داخل و خارج از کشور بیش از گذشته افزایش یافته است و این درآمد برای اپراتورها اما همانطور که خود زارع پور اشاره کرد، تعرفه ترافیک در داخل نیم‌بهشت نمی‌تواند درآمد اینترنت بین‌المللی را جبران کند.