شناسایی ابر متان دیگری بر فراز ایران؛ این بار در استان فارس


همزمان با برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در سال 2022 در مصر، وب سایت بلومبرگ با همکاری GHGST، روزانه تصاویر ماهواره ای با کیفیت بالا از ابرهای متان در سراسر جهان را منتشر می کند تا نشان دهد انتشار این گاز گلخانه ای قدرتمند چقدر رایج و مضر است. است.

دانشمندان می گویند کاهش انتشار متان که 84 برابر قدرت گرمایش دی اکسید کربن در دو دهه اول خود در جو دارد، یکی از سریع ترین و ارزان ترین راه ها برای خنک کردن سیاره است.

شرکت ماهواره‌ای GHGSAT که در زمینه اندازه‌گیری میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای از فضا فعال است، روز یکشنبه انتشار گاز متان را در نزدیکی تأسیسات سوخت‌های فسیلی در استان فارس در جنوب ایران مشاهده کرد. این شرکت انتشار متان را مربوط به فعالیت بخش نفت و گاز می داند و سرعت این گاز را در زمان رصد 795 کیلوگرم بر ساعت تخمین می زند.

همانطور که بلومبرگ می نویسد، انتشار متان در نزدیکی ایستگاه تقویت فشار گاز ارسنجان- خیرگو رخ داده است. این ایستگاه که به منظور افزایش ظرفیت انتقال گاز در فصل زمستان ساخته شده است، دارای سه کمپرسور است که به انتقال 110 میلیون متر مکعب گاز از میدان پارس جنوبی به تهران کمک می کند.

اما ارسنجان و خیرگو دو ایستگاه تقویت فشار گاز مجزا هستند که ایستگاه اول در شهرستان ارسنجان در شمال استان فارس و ایستگاه دوم در شهرستان لامرد در جنوب استان قرار دارد. با توجه به اشاره بلومبرگ به ویدئوی تبلیغاتی نصب خیرگو در آپارات، به نظر می رسد این سایت به این ایستگاه اشاره داشته باشد. ایستگاه تقویت فشار گاز خیرگو در 79 کیلومتری خط لوله هشتم سراسری گاز ایران واقع شده است.

بر اساس گزارش اخیر سازمان غیردولتی Global Energy Monitor، شرکت ملی نفت ایران به مراتب بیش از سایر تولیدکنندگان انرژی در جهان متان منتشر می کند. این موسسه دریافت که تنها 30 شرکت سوخت فسیلی مسئول تقریباً نیمی از انتشار جهانی متان از بخش انرژی هستند. متان به عنوان یک گاز گلخانه ای قوی، جزء اصلی گاز طبیعی است و تقریباً 30 درصد گرمایش جهانی را به عهده دارد. نشت متان می تواند در حین استخراج و انتقال گاز طبیعی رخ دهد.

متان همچنین معمولاً به عنوان محصول جانبی تولید نفت یا زغال سنگ تولید می شود و در صورتی که شرکت های تولید کننده زیرساخت لازم برای عرضه گاز به بازار را نداشته باشند، ممکن است آن را در جو آزاد کند. آژانس بین المللی انرژی از پیمانکاران و شرکت های نفت و گاز خواسته است که تخلیه غیر اضطراری متان را به طور کامل متوقف کنند.

اوایل ماه جاری بود که ناسا از وجود ابر متان بر فراز مرکز دفع و پردازش زباله آرادکوه در جنوب تهران و چند شهر دیگر جهان خبر داد. در آن زمان، حسین حیدریانمعاون پردازش و دفن پسماند شهرداری تهران در گفت و گو با گزارش ناسا، تولید متان در مرکز شهر آرادکوه را برای ایجاد ابر کافی نیست.

کمی بعد علیرضا زاکانی، شهردار تهران در واکنش به کشف ابر متان بر فراز آرادکوه، گزارش ناسا را ​​فاقد اعتبار دانست و گفت: مراجع علمی داخلی در حال بررسی این موضوع هستند. اما تاکنون هیچ مدرکی برای تایید ادعای ناسا پیدا نکرده اند.