شبکه LTE چیست و چه کاربردی دارد؟


دلیل موفقیت LTE در کسب عنوان 4G این بود که ارتباطات رادیویی اتحادیه بین المللی مخابرات استانداردهای تعیین شده را تا حد زیادی پایین آورد. ITU-R با اشاره به تلاش های طولانی مدت شرکت ها برای دستیابی به 4G اظهار داشت که اگر اپراتورها بتوانند ثابت کنند که سرعت آنها به طور قابل توجهی بالاتر از 3G است، شبکه سلولی آنها می تواند به عنوان 4G شناخته شود. بنابراین، LTE این کار را انجام داد و 4G LTE راه اندازی شد.

اما داستان LTE به اینجا ختم نشد و پس از مدتی سعی کرد با فناوری جدیدتری به نام LTE-A یا LTE Plus به سرعت 4G برسد و تا حدودی موفق شد. LTE-Advanced در واقع نسل جدیدتر و پیشرفته‌تر فناوری LTE است. این فناوری در ایران با نام 4.5G یا 4G Plus شناخته می شود و در بسیاری از مناطق موجود است. اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید، در مقاله 4G + یا 4.5G چیست – هر آنچه که باید در مورد این فناوری بدانید به طور کامل توضیح داده شده است.

فناوری LTE چیست؟

LTE که به آن 4G LTE نیز گفته می شود، شکل اختصاری Long Term Evolution است که برای نوع خاصی از اینترنت 4G استفاده می شود و تجربه سریع تری نسبت به اینترنت موبایل ارائه می دهد. 4G LTE به شما این امکان را می دهد که فایل ها را با سرعتی 10 برابر سریعتر از نسل سوم اینترنت یعنی 3G دانلود کنید و برای استفاده از آن تنها به گوشی هوشمندی نیاز دارید که از این نوع اینترنت پشتیبانی کند.

LTE شکاف بین استانداردهای دست نیافتنی ITU-R و واقعیت را پر کرد و پیشرفت بزرگی نسبت به 3G بود. اگرچه LTE نتوانست استانداردهای لازم برای رسیدن به 4G را برآورده کند، اما تجربه بسیار بهتری را برای کاربران فراهم کرد و به شبکه های تلفن همراه کمک کرد تا سرعت 4G را بدون رعایت استانداردها تبلیغ کنند.

همانطور که اشاره کردیم، برخی از افراد LTE را با نام 4G LTE می شناسند که باعث می شود کاربران فکر کنند از 4G استفاده می کنند. در حالی که اینطور نیست و در واقع این دو با هم متفاوت هستند. اگرچه LTE باعث سردرگمی شده است و این سردرگمی همچنان ادامه دارد، نمی توان نادیده گرفت که LTE ارتقاء قابل توجهی نسبت به فناوری 3G بود.

فناوری 4G چیست؟

4G نام خود را از نسل های قبلی به ارث برده است. Generation با نام اختصاری G به معنای نسل است و 4G نسل چهارم شبکه های تلفن همراه است. این فناوری قبل از معرفی نسل پنجم اینترنت به عنوان جدیدترین و سریعترین شبکه تلفن همراه به حساب می آمد. همانطور که گفته شد سرعت شبکه باید به 100 مگابیت بر ثانیه برسد تا بتوان عنوان 4G را بدست آورد و هر سرعتی که کمتر از این استانداردها باشد اما از سرعت 3G بیشتر باشد، 4G LTE محسوب می شود.