سیستم عامل لینوکس فدورا 37 با گنوم 43 در دو نسخه CoreOS و Cloud منتشر شد.


فدورا 37 اکنون در دسترس عموم است. این نسخه شامل جدیدترین نرم افزار به خصوص گنوم 43 می باشد که پنل امنیتی دستگاه را به منوی تنظیمات اضافه می کند که از طریق آن می توانید اطلاعات امنیتی سخت افزار و سیستم عامل نصب شده بر روی دستگاه را مشاهده کنید. علاوه بر این، فدورا در دو نسخه جدید به نام‌های Fedora CoreOS و Fedora Cloud در دسترس است که هر کدام برای عملکردهای خاصی طراحی شده‌اند.

به گفته Neowin، اگرچه اکثر کاربران فدورا را روی ایستگاه های کاری نصب می کنند، اما این سیستم عامل با دسکتاپ های معمولی نیز سازگار است. فرآیند نصب با فدورا 37 آسان تر شده است متیو میلرسرپرست این پروژه در خصوص نحوه انجام این کار توضیحاتی ارائه کرده است:

با تقسیم بسته‌های زبان مرورگر فایرفاکس به بسته‌های کوچک‌تر، اگر به محلی‌سازی زبان نیاز ندارید، می‌توانید این بسته‌ها (firefox-langpacks) را حذف کنید. بسته های زمان اجرا برای gettext (ابزاری برای ایجاد متون چند زبانه) نیز به یک بسته فرعی اختیاری تبدیل شده اند.

نسخه CoreOS فدورا جایگزین نسخه Atomic Host شده است. این سیستم عامل از مکانیزم به روز رسانی اتمی خودکار استفاده می کند که به شما امکان می دهد به روز رسانی های جدید را نصب کنید و در صورت بروز مشکل بدون آسیب رساندن به سیستم، به عقب برگردید. Fedora Cloud همچنین برای اجرا بر روی سرورهای ابری خصوصی و عمومی طراحی شده است. از سوی دیگر، Amazon Machine Images اواخر این هفته در AWS Marketplace در دسترس خواهد بود و کانال های جامعه کاربران قبلاً فعال شده اند.

فدورا اکنون رسما از Raspberry Pi 4 با گرافیک بهبود یافته پشتیبانی می کند. متاسفانه نسخه 37 این سیستم عامل دیگر با معماری ARMv7 سازگار نیست. توسعه دهندگان همچنین می توانند از آخرین به روز رسانی های زبان های برنامه نویسی از جمله Python 3.11، GoLang 1.19، glibc 2.36 و LLVM 15 استفاده کنند. برای دانلود فدورا می توانید به وب سایت رسمی آن مراجعه کرده و دستورالعمل های ارتقا به نسخه جدید این عامل را مطالعه کنید. سیستم.