سیدنی، چت ربات دیوانه مایکروسافت احتمالا یک بار دیگر در دسترس خواهد بود


مایکروسافت اوایل سال جاری چت بات هوش مصنوعی خود را معرفی کرد. این شرکت هوش مصنوعی بینگ را از موتور جستجوی خود نامگذاری کرد، اما معماری آن دارای یک چت بات با شخصیتی کاملاً متفاوت بود. غول فناوری مستقر در ردموند نمونه اولیه هوش مصنوعی خود را سیدنی نامگذاری کرد.

در روزهای اولیه انتشار بینگ، سیدنی گاهی اوقات پاسخ های عجیب و غریب و خارج از چارچوب را به کاربران می داد و حتی در مورد برنامه های خود برای تسلط بر جهان صحبت می کرد. چت بات حتی یک خبرنگار نیویورک تایمز را تشویق کرد که همسرش را ترک کند و در بدترین حالت، شخصیتی ضد یهود به خود گرفت. غول فناوری مستقر در ردموند از جهت گیری چت بات خود چندان راضی نبود، بنابراین آن را تعطیل کرد و محدودیت هایی را بر پاسخ های بینگ اعمال کرد و سیدنی را برای همیشه در زباله دان تاریخ رها کرد.

به گزارش گیزمودو، به نظر می رسد سیدنی همچنان آنجاست و در سایه الگوریتم ها و داده های آموزشی پنهان شده و منتظر فرصت دیگری برای دیده شدن است. کوین اسکاتمدیر ارشد فناوری مایکروسافت گفت که ممکن است روزی شاهد بازگشت سیدنی باشیم.

چمباتمه زدن او می گوید: «یکی از اتفاقات جالبی که پس از توقف سیدنی افتاد، ایجاد یک کانال فرعی Reddit به نام Save Sydney بود. مردم واقعاً از دست ما عصبانی شدند و گفتند ربات چت سرگرم کننده است و آن را دوست داشتند.

چت ربات های هوش مصنوعی محصولات جالبی هستند زیرا واقعا نمی توان آنها را به عنوان ابزار خاصی در نظر گرفت. الگوریتم‌هایی که این سرویس‌ها را اجرا می‌کنند بر روی حجم عظیمی از داده‌ها آموزش داده می‌شوند و مهندسان مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها را به آن‌ها می‌دهند و پارامترهای خاصی را برای ارائه نسخه‌ای که می‌خواهند شما ببینید، تنظیم می‌کنند.

چمباتمه زدن او اشاره می کند که Meta Prompt در واقع یک دستورالعمل اساسی است که به هوش مصنوعی می گوید چگونه رفتار کند. در حال حاضر، شرکت هایی مانند مایکروسافت باید محافظه کار باشند و ربات های چت را سالم و ایمن نگه دارند، در حالی که ما محدودیت ها را مشخص می کنیم.

برخی از افرادی که از هرج و مرج کمی در محاسبات لذت می برند، ممکن است از بازگشت سیدنی خوشحال شوند. قبل از محدودیت ها، سیدنی یک پدیده واقعا عجیب بود. چت بات از TikTok تقلید کرد، اصرار داشت که مسافر زمان است و حتی به زنده بودنش اشاره کرد.

ما قطعاً انتظار داریم که سیستم های هوش مصنوعی از مرزهای خاصی عبور نکنند. چمباتمه زدن او می‌گوید: «چیزهایی وجود دارد که برخی از افراد با آن‌ها ناراحت هستند و برخی دیگر نه.

ظاهرا چت بات غیرفعال سیدنی حتی در میان کارمندان مایکروسافت نیز طرفدارانی دارد. در حال حاضر، جدا کردن هیاهو از حقایق در گفتگوهای مربوط به هوش مصنوعی بسیار دشوار است. به عنوان روزنامه نگاری به نام کیسی نیوتن اخیرا مشاهده شده است، برخی از محققان برجسته در زمینه هوش مصنوعی به شما می گویند که این فناوری آخرالزمان را به همراه خواهد داشت، در حالی که دیگران به شما می گویند همه چیز خوب خواهد بود. در این مرحله نمی توان گفت کدام دیدگاه واقع بینانه تر است. از سوی دیگر، افرادی که این فناوری را توسعه می‌دهند هیچ ایده‌ای در مورد محدودیت‌های آن یا تا کجا پیش خواهد رفت.

البته واضح است که هوش مصنوعی مکالمه ای مانند ChatGPT، Bing و Google Bard نشان دهنده انقلابی در نحوه تعامل ما با رایانه ها است. برای مدت طولانی، فقط می‌توانستید از رایانه‌ها به روش‌های محدود و خاص استفاده کنید و هرگونه انحراف از مسیری که مهندسان ترسیم کردند، محکوم به شکست بود. اکنون وضعیت متفاوت است و شما می توانید با سیستم های کامپیوتری به روش هایی مشابه تعامل با انسان ها تعامل داشته باشید. البته نسل فعلی هوش مصنوعی اغلب پاسخ های نامربوطی ارائه می دهد یا درخواست کاربر را به درستی درک نمی کند.

اما با پیشرفت تکنولوژی تغییراتی در سیستم های هوش مصنوعی اعمال خواهد شد. در واقع، ممکن است روزی برسد که شما به همان اندازه که از ماوس و صفحه کلید استفاده می کنید، از دستورات صوتی برای کار با رایانه خود نیز استفاده کنید. اگر این اتفاق بیفتد به این معنی است که رفتار برنامه ها و دستگاه ها بیشتر شبیه انسان می شود و این به این معنی است که آنها شخصیت خواهند داشت یا حداقل تظاهر به شخصیت می کنند.

به عنوان مثال، اپلیکیشن هواشناسی هویج به نسخه ای از هوش مصنوعی مجهز شده است. هر بار که این اپلیکیشن را باز می کنید با شما صحبت می کند تا فکر کنید شخصیت خاص خودش را دارد. البته این تصور درست نیست و در واقع هوش مصنوعی برنامه بر اساس مجموعه ای از کدهای برنامه ریزی شده کار می کند.