سیاست های دردسرساز ایلان ماسک؛ تیک آبی 8 دلاری توییتر برای یک شرکت داروسازی 15 میلیارد دلار هزینه داشت


توییتر رهبری کرد الون ماسک دستخوش تغییرات گسترده ای شده است. لحظاتی پس از تصاحب توییتر، ماسک مدیران ارشد این شرکت را اخراج کرد و حدود یک هفته بعد، شاهد اخراج نیمی از کارکنان توییتر بودیم. ماسک روند دریافت تیک آبی را تغییر داده است و همه کاربران می توانند با پرداخت هشت دلار اشتراک ماهانه یک تیک آبی به حساب خود اضافه کنند.

به گزارش زومیت، تیک آبی توییتر در روزهای اخیر بسیار خبرساز شده است. تنها چند ساعت پس از راه اندازی سرویس جدید توییتر آبی، تعداد قابل توجهی از کاربران شروع به جعل هویت افراد مشهور و نوشتن توییت های حساس کردند. حتی سیاستمداران و ورزشکاران نیز از جعل هویت در امان نمانده اند. در چندین مورد، حساب‌های جعلی منتسب به اسپیس ایکس و تسلا (شرکت‌های متعلق به ایلان ماسک) نیز توییت‌های خبری منتشر کردند.

در پاسخ به تحولات اخیر، توییتر یک برچسب خاکستری Official را به حساب‌های رسمی اضافه کرد تا آنها را از حساب‌های جعلی با تیک آبی متمایز کند. این هشتگ چند ساعت پس از انتشار اولیه حذف شد، اما ظاهراً از دیروز دوباره به توییتر اضافه شده است.

شبکه اجتماعی مبتنی بر متن به طور موقت ثبت نام توییتر آبی را برای رفع این مشکل غیرفعال کرده است. ماسک در روزهای اخیر گفته بود که توییتر در ماه های آینده کارهای احمقانه زیادی انجام خواهد داد.

اسکرین شات از حساب جعلی جورج بوش در توییتر

اکانت جعلی منتسب به جورج بوش که تیک آبی داشت، درباره «شصت کشتن عراقی ها» نوشته بود.

با وجود تعلیق ثبت نام توییتر آبی، تعدادی اکانت جعلی با تیک آبی همچنان فعال هستند. در یک حساب جعلی مثال نسبت داده شده به جورج بوشرئیس‌جمهور سابق آمریکا در توئیتی درباره «شصت کشتن عراقی‌ها» نوشت، توییتی که در شبکه‌های اجتماعی به شدت واکنش نشان داد.

توییت‌های اکانت‌های جعلی در برخی موارد جنجال‌های زیادی را ایجاد کرده است. شرکت داروسازی Eli Lilly and Company (Eli Lilly and Company) که دارای دفاتر رسمی در بیش از 17 کشور جهان است و یکی از قدیمی ترین شرکت های داروسازی محسوب می شود، به دلیل داشتن حساب جعلی در توییتر با ضرر قابل توجهی مواجه شد.

توییت انسولین رایگان در حساب جعلی شرکت ایلای لی لی

این توییت که توسط یک حساب کاربری جعلی با تیک آبی منتشر شد، ارزش بازار شرکت داروسازی Eli Lilly را 15 میلیارد دلار کاهش داد.

الی لیلی یکی از تولیدکنندگان اصلی انسولین در سراسر جهان است و از فروش انسولین درآمد زیادی کسب می کند. یک حساب جعلی در توییتر که به دلیل ارائه سرویس توییتر بلو تیک آبی دریافت کرده و شناسه آن رسمی به نظر می رسد، در توییتی اعلام کرد که انسولین رایگان خواهد بود. ساعاتی پس از انتشار این توییت، سهام الی لیلی سقوط کرد و 15 میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت را از دست داد.

ایلای لی لی در حساب رسمی خود با نشریه یک توییت وی با عذرخواهی از حواشی ایجاد شده تاکید کرد که پیام منتشر شده درباره انسولین جعلی بوده است. حساب جعلی منتسب به Ilai Li Li اکنون در دسترس نیست و دیگر تیک آبی ندارد.

مقالات مرتبط:

قیمت انسولین در ایالات متحده سالهاست که به یک موضوع بحث برانگیز تبدیل شده است. آمار نشان می دهد که Eli Lilly و دو شرکت دیگر Novo Nordisk و Sanofi بیش از 100 درصد انسولین مورد استفاده در آمریکا و 90 درصد کل انسولین موجود در جهان را تامین می کنند.

به نظر می رسد افت سهام شرکت های دارویی در نتیجه توئیت جعلی به الی لیلی محدود نشده است. سهام شرکت نوو نوردیسک و سانوفی به ترتیب 3.5 و 3.4 درصد سقوط کردند.

الی لیلی تنها در سه ماهه سوم سال جاری بیش از 878 میلیون دلار از فروش انسولین به دست آورده است. البته فروش انسولین الی لیلی در این بازه زمانی 20 درصد کمتر از سال 2021 بوده است.این شرکت داروسازی در سایت رسمی خود طرح ویژه ای دارد که در آن با پرداخت 35 دلار در ماه می توان به انسولین دسترسی پیدا کرد.

ایلان ماسک رهبری توییتر را با حواشی زیادی آغاز کرد و در حالی که ورشکستگی این شبکه اجتماعی دور از ذهن نیست، اکثر تحلیلگران آینده روشنی را برای توییتر متصور نیستند. ماسک تغییراتی را در توییتر ایجاد کرده است که در زمان رهبری مدیران قبلی هفته ها و ماه ها طول کشید.