سهم بازار لپ تاپ های مبتنی بر Arm می تواند تا سال 2023 به 13.9 درصد افزایش یابد


برآوردهای Digitimes بر اساس داده های جمع آوری شده از منابع مختلف نشان می دهد که سهم بازار لپ تاپ های مبتنی بر Arm در چند سال آینده به طور پیوسته افزایش خواهد یافت. در سال 2020، محموله‌های لپ‌تاپ‌های مجهز به تراشه‌های مبتنی بر معماری Arm تنها 1.4 درصد از بازار را به خود اختصاص دادند، اما سهم این نوع محصولات تا پایان سال 2022 به 12.7 درصد افزایش می‌یابد. علاوه بر این، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که سهم بازار این لپ‌تاپ‌ها در سال 2023 به 13.9 درصد خواهد رسید. شایان ذکر است که این آمار شامل کروم‌بوک‌ها و لپ‌تاپ‌های اپل نیز می‌شود، اما شاید دلیل اصلی این روند افزایش قابل توجه عملکرد سیستم‌های ویندوز مجهز به تراشه‌های Arm در یک مدت زمان نسبتا کوتاه

اینتل همچنان بر بازار لپ‌تاپ‌ها تسلط دارد، اما سهم این شرکت در سال‌های گذشته رو به کاهش بوده است. بر اساس برآوردها، سهم بازار لپ تاپ های مجهز به تراشه های اینتل در سال 2023 به 63.9 درصد کاهش می یابد. از سوی دیگر، سهم بازار AMD به طور پیوسته در حال افزایش بوده و انتظار می رود در سال آینده به 24 درصد برسد.

در طول اپیدمی کرونا، دولت ها خریدهای گسترده ای برای بخش آموزش انجام دادند و کار از راه دور در اولویت بسیاری از شرکت ها قرار گرفت که منجر به افزایش چشمگیر سهم کروم بوک های مبتنی بر Arm شد، اما امسال با کاهش همه گیری کووید -19، روند افزایش سهم این لپ تاپ به شدت کاهش یافته است. بازار Chromebook احتمالاً تا سال 2023 شاهد رشد تک رقمی خواهد بود که ناشی از فروش مدل‌های پیشرفته در بازارهای سازمانی است.

اپل تمام مدل‌های مک‌بوک خود را به تراشه‌های M بر اساس معماری بازو به‌روزرسانی کرد. این اقدام به شرکت فرصتی داد تا سهم بیشتری از بازار را به دست آورد و در واقع سهم آن از 0.5 درصد در سال 2019 به 11.8 درصد در سال 2022 افزایش یافت. تراشه های سری M غول فناوری کوپرتینویی به سرعت در حال تکامل هستند و ثابت کرده اند که معماری Arm می تواند تبدیل به یک جایگزینی شایسته و قدرتمند برای راه حل های x86 اینتل و AMD.