سهم اندروید در یکی از بزرگترین بازارهایش در خطر است


اندروید با سهمی بیش از 43 درصد بیشترین سهم را از بازار سیستم عامل های موبایل دنیا به خود اختصاص داده است. نزدیک ترین رقیب این سیستم عامل یعنی iOS نیز 17.67 درصد سهم دارد. با این حال، گزارش های اخیر نشان می دهد که اندروید در یکی از بزرگترین بازارهای خود که 97 درصد از مردم از این سیستم عامل استفاده می کنند، در آستانه آسیب جدی است.

سهم بازار اندروید در هند ممکن است طی چند ماه آینده کاهش یابد

اندروید اخیرا در هند با مشکلات زیادی روبرو بوده است. جایی که می توان جلوی رشد آن را گرفت و دلیل اصلی ایجاد چنین شرایطی، دستور ضدرقابتی صادر شده در نحوه بازاریابی پلتفرم اندروید توسط گوگل است.

کمیسیون رقابت هند (CCI) گوگل را 161 میلیون دلار در اکتبر 2022 جریمه کرد. این شرکت به دلیل بهره برداری از سهم بازار غالب خود در هند جریمه شد و CCI به غول جستجوی جهانی دستور داد محدودیت ها را در مورد اجبار سازندگان گوشی های هوشمند به نصب برنامه های پیش فرض تغییر دهد.

بر اساس استدلال گوگل، تسلیم شدن به تصمیم CCI مدل کسب و کار قدیمی شرکت را تغییر می دهد و غول جستجو باید تغییراتی در قراردادهای فعلی خود ایجاد کند. علاوه بر این، با تغییر فوق، گوگل باید قراردادهای مجوز جدید صادر کند و در نهایت توافق نامه های موجود را با بیش از 1100 سازنده محصول اندروید و بیش از هزار توسعه دهنده برنامه تغییر دهد.

به گفته WccfTech، اگر این معامله انجام شود، گوگل و اندروید به طور کلی با مشکل مواجه خواهند شد زیرا این شرکت باید تغییراتی در پلتفرم موبایل خود ایجاد کند. این مکانیسم ها تقریباً 15 سال است که وجود دارند. CCI در واقع برنامه های سیستمی گوگل مانند Maps یا YouTube را ممنوع کرده است. این برنامه ها مدت هاست که به عنوان یکی از اجزای اصلی اکوسیستم گوگل شناخته می شوند.

گوگل در مورد وضعیت فعلی خود در هند اظهار نظری نکرده است، اما از دادگاه عالی خواسته است تا دستور جدید را حفظ کند.