سلول های بنیادی نقص مادرزادی قلب نوزاد را درمان کردند


نوزادی با نقص مادرزادی قلب اولین نمونه ثبت شده ای بود که پس از جراحی برای ترمیم قلب، سلول های بنیادی تزریق شد. این پسر که فنیلی نام دارد 2 ساله است و پزشکان او در حال طراحی درمانی دقیق تری با استفاده از سلول های بنیادی او برای درمان قلب کودکان بیشتری در آینده هستند.

با توجه به مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC) و خدمات بهداشت ملی بریتانیا، نقص قلبی شایع ترین نقص مادرزادی است که 1٪ از نوزادان متولد شده در ایالات متحده و بریتانیا را تحت تاثیر قرار می دهد. فنیلی با یک نقص مادرزادی به نام “جابجایی شریان های بزرگ” متولد شد که طبق بیانیه دانشگاه بریستول انگلیس به تغییر موقعیت دو شریان اصلی که خون را از قلب می رسانند، اشاره دارد.

تنها چهار روز پس از تولد، فینلی تحت عمل جراحی قرار گرفت تا رگ‌های قلبش را تغییر دهد. 12 ساعت پس از جراحی، با عوارض جدی و بدتر شدن عملکرد قلب، فینلی به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد. به گزارش LiveScience، چند هفته پس از شروع درمان در بخش مراقبت های ویژه، دکتر ماسیمو کاپوتویک استاد جراحی قلب مادرزادی در دانشکده پزشکی بریستول، گزینه دیگری را به والدین فینلی پیشنهاد کرد: تزریق مستقیم سلول های بنیادی به قلب.

مقالات مرتبط

ملیسا حدمادر فینلی در بیانیه خود درباره پیشنهاد دکتر کاپوتو گفت: «او به ما هشدار داد که نمی تواند نتیجه نهایی این تزریق را پیش بینی کند. اما ما چیزی برای از دست دادن نداشتیم و باید سعی می‌کردیم به فینلی فرصتی برای زندگی بدهیم.»