سرنوشت نامعلوم غرامت کسب و کار اینترنتی در بیمه مرکزی


مجید مشعلچی امروز در گفت و گو با ایسنا درباره بودجه صنعت بیمه برای کسب و کارهای اینترنتی بیمه شده ای که به دلیل قطعی اینترنت آسیب دیده اند، گفت: باید بررسی شود که آیا این موضوع در حیطه وظایف بانک مرکزی است یا خیر، البته منشاء این موضوع است. موضوع وزارت اقتصاد است و اگر این وزارت تشخیص دهد باید بررسی کنیم که بیمه برای جبران خسارت چه کاری انجام دهد.

مشعلچی در ادامه با اعلام اینکه پوشش بیمه سایبری در چندین شرکت بیمه آغاز شده و ریسک کسب و کار ناشی از اختلال اینترنت را پوشش می دهد، گفت: اما در ماه های اخیر بودجه ای برای جبران خسارت در نظر گرفته نشد.

احسان خاندوزی از آمادگی وزارت اقتصاد برای جبران خسارات این مشاغل در پایان مهرماه که تنها یک ماه از تشدید محدودیت های اینترنت می گذرد، خبر داد و گفت: این وزارتخانه از تمام ابزار خود برای ترمیم استفاده می کند. خسارات وارده به مشاغل وی در عین حال اعلام کرد: مسئولان بیمه نیز اعلام کرده اند که کسب و کارهای اینترنتی که بیمه شده اند در صورت خسارت تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت. در پایان گفتگوی وی با وزیر ارتباطات منجر به استفاده از ابزارهایی مانند مشوق های مالیاتی برای ترمیم آسیب شد.

دولت در ماه نوامبر از بسته حمایتی خود برای مشاغل اقتصاد دیجیتال رونمایی کرد. البته این طرح قبل از محدودیت هایی که از اواخر شهریور شروع شده بود در حال تدوین بود و ذینفعان آن اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بسترهای داخلی بودند.

فعالان حوزه کسب و کارهای دیجیتال پیش از این گفته اند که هیچ طرح و بسته ای نمی تواند به کسب و کار کمک کند مگر اینکه اینترنت را به حالت قبل بازگرداند که البته مطلوب هم نبود.

برخی از کارشناسان نیز به همین موضوع اشاره کردند و گفتند: اگرچه این طرح مثبت است، اما در زمان بدی ارائه شده و نمی تواند مشکلات کسب و کارها را در کوتاه مدت حل کند، زیرا دغدغه کسب و کارها بقا در اکوسیستم و بقا است.

همچنین در مکانیزم جبران شک و تردیدهایی وجود داشت. نایب رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی به خبرنگار ایلنا گفت: دولت پیشنهاد حساب شده ای برای جبران خسارات وارده ارائه نکرده است. وی با اشاره به اینکه هیچ تفاوتی بین کسب و کارهای اینترنتی و غیراینترنتی وجود ندارد و خط تولید امروز نیازمند اینترنت پرسرعت است، تاکید کرد: این تمهیدات حمایتی نمی تواند برای مشاغلی که فعالیت آنها به طور کامل متوقف شده است، کارساز باشد.

کسب‌وکارهای اینترنتی نه تنها برای کسانی که کالاها یا خدمات خود را در پلتفرم‌های خارجی ارائه می‌کنند، دچار اختلال می‌شوند. در این مدت کسب و کارهای مختلف تحت تاثیر محدودیت ها و فیلترینگ قرار گرفتند. آسیبی که با ادامه فیلترینگ و قطعی گاه به گاه اینترنت ادامه دارد همچنان ادامه دارد و کسب و کارها را از ادامه کار منصرف کرده است.

ناکارآمدی فیلترینگ و اختلالات ایجاد شده باعث واکنش بسیاری از مسئولان شد. نمونه نامه ای از رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس در دی ماه به رئیس جمهور که در آن پیشنهاد تشکیل صندوق جبران خسارت فیلترینگ را داده است.

اما در شرایطی که وعده‌های قبلی برای جبران خسارات ناشی از محدودیت‌ها و اختلالات اینترنت محقق نشده یا موثر واقع نشده است، چنین پیشنهاداتی ممکن است منجر به طرح‌های حمایتی از نوع بسته حمایتی برای کسب‌وکارها بر اساس داخلی شود. بستر، زمینه.