سرقت اسرار تجاری ASML تایید شد. آیا چین در صنعت تراشه به خودکفایی خواهد رسید؟


ASML نقش برجسته ای در زنجیره تامین پردازنده دارد. این شرکت می گوید یکی از کارمندان سابقش در چین اطلاعات محرمانه شرکت هلندی را سرقت کرده است.

ASML تنها شرکتی در جهان است که اسکنرهای EUV برای پردازنده های فوق پیشرفته تولید می کند و مشتریان زیادی در سراسر جهان دارد. پردازنده های تولید شده با این اسکنرها در بسیاری از صنایع از وسایل نقلیه الکتریکی و تجهیزات نظامی گرفته تا لوازم الکترونیکی مصرفی استفاده می شود.

ASML تحقیقات داخلی گسترده ای را آغاز کرد و سرقت اطلاعات محرمانه را کشف کرد. پس از این بررسی، پروتکل های امنیتی ASML برای جلوگیری از تکرار این اتفاق بهبود یافتند. ASML می گوید چین ممکن است با دسترسی به داده های محرمانه این شرکت، تحریم های آمریکا را نقض کرده باشد.

داده های دزدیده شده شامل اطلاعات تکنولوژیکی ASML است. اما هیچ سخت افزاری به سرقت نرفت. طبق گزارش یاهو فایننس، این سرقت کار یکی از کارمندان مرد ASML در ماه های اخیر بوده است. جزئیات این حادثه در اختیار مقامات هلندی و آمریکایی است.

بیانیه ASML در حالی بیان می شود که هلند و ژاپن به ایالات متحده برای اعمال تحریم های شدید علیه صنعت تراشه چین می پیوندند. این کشورها می گویند پیشرفت تکنولوژی چین منجر به تولید تجهیزات نظامی مخرب می شود و چین نباید به چنین تجهیزاتی دسترسی داشته باشد.

روابط چین و ایالات متحده همچنان پرتنش است. به خصوص پس از انهدام بالنی که دولت آمریکا به چین نسبت داد. در نتیجه این حادثه سفر وزیر خارجه آمریکا به پکن لغو شد. منابع آگاه می گویند آنتونی بلینکن وی این هفته با دیپلمات ارشد چین در آلمان دیدار خواهد کرد.

در سال های اخیر، اهمیت استراتژیک ASML بسیار افزایش یافته است. زیرا این شرکت صاحب تکنولوژی مورد نیاز برای ساخت سریع ترین و قوی ترین پردازنده های جهان است. ASML یکی از معدود تولید کنندگان دستگاه های لیتوگرافی مورد نیاز برای تراشه های میان رده و تنها سازنده دستگاه های مورد نیاز برای پیشرفته ترین تراشه های جهان است.

اهمیت روزافزون ASML این شرکت را به یک هدف جذاب تبدیل کرده است. سال گذشته، ASML یک شرکت مستقر در پکن را به سرقت اسرار تجاری متهم کرد. ASML تقریباً 1500 کارمند در چین دارد. در حال حاضر مشخص نیست که آیا اطلاعات سرقت شده می تواند منجر به توسعه دستگاه های لیتوگرافی پیشرفته شود یا خیر.

مدیر عامل ASML قبلاً در برابر برخی از محدودیت های پیشنهادی در تجارت این شرکت با چین مقاومت کرده است. او می گوید که اگر چین دسترسی به تراشه های آمریکایی را قطع کند، در نهایت موفق به تولید یک تراشه اختصاصی با عملکرد مشابه خواهد شد. چین سومین بازار بزرگ ASML پس از تایوان و کره جنوبی است.