زمستان کریپتو با بحران FTX می تواند تا پایان سال 2023 ادامه یابد


بر اساس گزارشی جدید، مشکلات FTX باعث کاهش اعتماد سرمایه گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال و ایجاد بحران نقدینگی در این بازار شده است. شرایطی که احتمالاً زمستان کریپتو را تا پایان سال 2023 تمدید خواهد کرد.

یک گزارش تحقیقاتی Coinbase که پیامدهای اکوسیستم ارزهای دیجیتال را پس از فروپاشی FTX تجزیه و تحلیل کرد، خاطرنشان می‌کند که سقوط سومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال باعث بحران نقدینگی شده است و ممکن است تأثیر عمده‌ای بر طولانی شدن دوره زمستانی ارز دیجیتال داشته باشد.

پس از اعلام ورشکستگی صرافی در 11 نوامبر، دارایی‌های بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی در FTX همچنان در پلتفرم گیر کرده است. بحران FTX همچنین سرمایه‌گذاران و خریداران بزرگ را از ورود به فضای ارزهای دیجیتال منصرف کرد. کوین بیس تاکید می کند که تسلط استیبل کوین ها به بالاترین حد خود یعنی 18 درصد رسیده است که نشان می دهد بحران نقدینگی احتمالا تا پایان سال آینده ادامه خواهد داشت.

سطح تسلط استیل کوین تسلط نسبی آنها را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال در مقایسه با کل سرمایه بازار ارزیابی می کند. تسلط فزاینده استیبل کوین ها نشان می دهد که فعالان بازار مایلند دارایی هایی مانند بیت کوین یا اتریوم را به استیبل کوین های متصل به دلار آمریکا تبدیل کنند.

اگرچه قبلاً با اعلام ورشکستگی FTX تأثیر این را بر بازار ارزهای دیجیتال دیده بودیم، اما می‌توان اثرات مرحله دوم را مشاهده کرد زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران در این زمینه به FTX یا Alameda وام داده‌اند و با این پلتفرم‌ها تعامل داشتند. در بخشی از گزارش Coinbase آمده است:

بدون شک، اتفاقات ناگوار پیرامون FTX باعث کاهش اعتماد سرمایه گذاران به بازار ارزهای دیجیتال شده است. اصلاح این رویه زمان می برد و این احتمال وجود دارد که دوره زمستانی ارزهای دیجیتال را چند ماه دیگر، شاید تا پایان سال 2023، افزایش دهد.

فروپاشی FTX تأثیر زیادی بر بازار ارزهای دیجیتال داشت و تأثیر فروپاشی صرافی بزرگ‌تر شد زیرا بازارهای مالی سنتی پس از انتشار داده‌های اخیر بازده بیشتری را ثبت کردند. بسیاری از مردم بر این باور بودند که در صورت عدم تداوم بحران مذکور، شاهد رشدی مشابه بازارهای مالی سنتی در حوزه ارزهای دیجیتال خواهیم بود.