زلزله ترکیه و سوریه؛ آنچه دانشمندان می دانند


در سال 1999 زمین لرزه ای به بزرگی 7.4 ریشتر در 11 کیلومتری جنوب شرقی ازمیت ترکیه رخ داد و بیش از 17000 نفر کشته و بیش از 250000 نفر بی خانمان شدند. پس از این فاجعه، دولت ترکیه قوانین جدید ساختمانی و سیستم بیمه اجباری زلزله را راه اندازی کرد. با این حال، به گفته مصطفی اردیک، مهندس عمران دانشگاه بغازی، بسیاری از ساختمان هایی که در این هفته تحت تأثیر زلزله قرار گرفتند، قبل از سال 2000 ساخته شده اند.

اوضاع سوریه بدتر است. جایی که بیش از یازده سال جنگ داخلی اجرای استانداردهای ساخت و ساز را غیرممکن کرده است. این زمین لرزه مناطق شمال غرب سوریه را لرزاند و ساختمان های حلب و ابوطلحه را با خاک یکسان کرد. برخی از ساختمان های جنگ زده در سوریه با استفاده از مصالح بی کیفیت و نوعی «مصالح موجود» بازسازی شدند. به همین دلیل آسیب پذیری آنها بیشتر از ساختمان های گران تر بود.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

محققان می گویند مردم باید برای زلزله ها و پس لرزه های بیشتر و همچنین بدتر شدن شرایط آب و هوایی آماده شوند. به گفته ایلان کلمن، محقق بلایای طبیعی و بهداشتی از کالج لندن، احتمال پس لرزه های بزرگ که باعث خسارات بیشتر در ماه ها و هفته های آینده شود، زیاد است. همچنین شرایط جوی نشان می دهد که دمای هوا در این منطقه به زیر صفر رسیده است و شاید افرادی که نجات می یابند بر اثر سرما جان خود را از دست بدهند.