رونمایی از پردازنده کوانتومی جدید IBM Osprey با پشتیبانی از 433 کیوبیت

آی بی ام یکی از شرکت های پیشرو در زمینه کامپیوترهای کوانتومی و پردازش اطلاعات در مقیاس بزرگ است و این شرکت به تازگی از پردازنده کوانتومی جدید IBM Osprey به همراه فناوری جدیدی که برای دو برابر شدن قدرت پردازشی پردازنده های کوانتومی استفاده می شود، رونمایی کرده است. با استفاده از ویژگی های کوانتومی به جای روشن و خاموش کردن بیت ها مانند پردازنده های معمولی، پردازنده های کوانتومی می توانند اطلاعات را در مقیاس بسیار بزرگ تری پردازش کنند.

سال گذشته IBM از پردازنده Quantum Eagle با 127 کیوبیت رونمایی کرد، اما اخیراً IBM از یک پردازنده 433 کیوبیتی رونمایی کرد که احتمالاً می تواند انرژی و پردازش مورد نیاز زیرساخت های سازمانی و مراکز داده را تامین کند. این پردازنده کوانتومی جدید که IBM Osprey نام دارد، از 433 کیوبیت پشتیبانی می کند و می تواند در دمای کنترل شده منفی 90 درجه قرار گیرد.

در حالی که به نظر می رسد قدرت محاسباتی این پردازنده جدید چشمگیر خواهد بود، اما مشکلات اصلی پردازنده های کوانتومی از جمله حساسیت به نویز خارجی و نیاز به دمای بسیار پایین منفی 273 درجه سانتیگراد، همچنان از چالش های اصلی این پردازنده خواهد بود. پردازنده برای مقابله با برخی از این مشکلات، IBM سیم‌کشی چند سطحی را برای انعطاف‌پذیری و مسیریابی سیگنال بهتر در پردازنده جدید Osprey خود پیاده‌سازی کرده و همچنین ادعا کرده است که در این روش نویز کمتر و پایداری بیشتری دارد.

پردازنده کوانتومی IBM Osprey

IBM همچنین اعلام کرد که یک سیستم سیم کشی سیگنال را توسعه داده است که تقریباً 70 درصد ارزان تر خواهد بود و در عین حال نتایج عملکردی مشابه محصولات فعلی را ارائه می دهد و این شرکت امیدوار است این طراحی در تجاری سازی موفقیت آمیز باشد.

از نظر کارایی، IBM موفق شده است که حجم کوانتومی پردازنده جدید را از 128، چهار برابر به 512 برساند و در این راستا، عملکرد لایه کوانتومی را از 1400 به 15000 CLOPS ارتقا داده است. IBM در اقدام جالب دیگری ویدئویی از سیستم کوانتومی مدولار IBM Quantum System Two را به اشتراک گذاشت که قرار است اواخر سال ۲۰۲۳ رونمایی شود و این سیستم یک سیستم زیرساختی برای سخت افزار و اتصال پردازنده های کوانتومی خواهد بود.

نکته ها: 5.0 از 5 (1 رای)