رونمایی از ماهواره های «ناهید ۲» و «تالو ۳» به مناسبت روز فناوری فضایی


صنعت فضایی این کشور بومی و متکی به خود است

حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران در این مراسم به تشریح اقدامات و برنامه های این سازمان پرداخت و در ابتدای سخنان خود به وضعیت صنعت فضایی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: صنعت فضایی ایران یک صنعت بومی است. و صنعت متکی به خود و در سالهای گذشته اقداماتی از طراحی و ساخت ماهواره و حامل ماهواره تا طراحی و ارائه خدمات فضایی انجام داده است که البته نیازمند تثبیت فناوری و افزایش قابلیت اطمینان در این زمینه هستیم.

معاون وزیر ارتباطات همچنین با اعلام اینکه به زودی در این زمینه قدم به عرصه های جدید خواهیم گذاشت، گفت: به زودی در حوزه های جدید طراحی و ساخت حسگر، رادار، ماهواره های مخابراتی و پرتابگرهای سنگین قدم خواهیم گذاشت تا به حق طبیعی کشورمان در بهره برداری از فضای ارزشمند دست یابیم. همچنین، ما برنامه زیست فضایی را با قدرت و قدرت دنبال می کنیم.”

وی همچنین به زمینه‌هایی که در سال‌های اخیر کاربردهای مبتنی بر داده‌های مکانی توسعه یافته است اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی در توسعه کاربردهای مبتنی بر داده‌های مکانی در حوزه‌های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی داشته‌ایم. و نقشه برداری. اما باید از ظرفیت داده های فضایی بیش از گذشته برای توسعه اقتصاد فضایی یا به عبارتی کسب درآمد، افزایش کارایی و بهره وری در صنایع مختلف استفاده کرد.»

سالاریه همانند زارع پور ورود بخش خصوصی به صنعت فضایی کشور را ضروری دانست و در این خصوص اظهار داشت: برای ایجاد و توسعه اپراتورهای خصوصی مخابراتی و اندازه گیری باید زمینه را برای ورود بخش خصوصی فراهم کنیم. میدان فضایی ایران عرصه تاخت و تاز است.» و شرکت های خصوصی تاز به معنای واقعی. برنامه 10 ساله فضایی ایران تدوین و به تصویب شورای عالی فضایی رسید. در کنار اهمیت دادن به توسعه محلی و اقتدار ملی، بر توسعه مشاغل و بهره مندی شهروندان از خدمات فضایی تاکید شده است.

به گفته رئیس سازمان فضایی کشور، برای ورود بخش خصوصی به این عرصه باید در دو سطح قانونی و فنی اقداماتی برای هموارسازی و تسهیل این مسیر انجام شود. وی در ادامه افزود: در سازمان فضایی گام های خوبی در این راستا برداشته شده است که امید است با حمایت همه دستگاه های دولتی و مجلس این مسیر با سرعت بیشتری و با بازدهی بالاتری طی شود.

اقدامات وزارت دفاع در حوزه صنعت فضایی کشور

سردار مهدی فرهی معاون وزیر دفاع نیز در خصوص اقدامات وزارت دفاع در حوزه صنعت فضایی کشور توضیحاتی ارائه کرد. وی معتقد است: «امروزه فناوری‌های فضایی ارتباط تنگاتنگی با زندگی روزمره مردم دارد و همچنین عاملی برای سنجش قدرت، اقتدار ملی و دفاع ارضی است».

فرهی با تشریح اهمیت این موضوع به اقدامات وزارت دفاع در این زمینه اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه در 15 سال گذشته در چهار بخش سخت افزار، نرم افزار، مغز و نرم افزار سازمانی اقدامات و سرمایه گذاری انجام داده است. وی در ادامه افزود: وزارت دفاع در زمینه دانش آموزی، تربیت نیروی متخصص و همچنین توسعه و تجهیز زیرساخت های فضایی گام های بلندی برداشت و اکنون در وزارت دفاع گروه های فضایی مناسبی در سازمان هوافضا، صائران و سازمان جغرافیایی داریم. و ما ساختارهای مرتبط با فضا را توسعه داده ایم.”

به گفته معاون وزیر دفاع، این وزارتخانه زیرساخت‌های مناسبی برای ماهواره‌ها، ماهواره‌برها، ایستگاه‌های ردیابی و ارزیابی و ایستگاه‌های پرتاب و کنترل ماهواره‌ها آماده کرده است. وی پرتاب ماهواره امید را یکی از مهمترین موفقیت های کشور در عرصه صنعت فضایی دانست و گفت:

وی ادامه داد: با کسب این موفقیت جزو 10 کشور دارای فناوری پرتابگر در دنیا شدیم که مایه غرور و اقتدار ملی بود و اکنون در حال توسعه است و نتیجه این راه اندازی این بود که دانشگاه های زیادی وارد عرصه فناوری شدند تا ماهواره‌ها و فناوری‌های مرتبط با فضا را ترویج می‌کنند و ده‌ها شرکت خصوصی، مؤسسه دانش‌بنیان و دانشگاه برتر به طراحی حوزه‌های فضایی پیوستند.

سردار فرهی همچنین اعلام کرد که پس از ماهواره «امید»، کشور توانست چهار ماهواره دیگر را در مدار قرار دهد و به چرخه کامل فضایی برسد. وی در ادامه به نیاز کشور به طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌های سنگین‌تر اشاره کرد و توضیح داد: برای دستیابی به ماهواره‌های سنگین‌تر (100 تا 250 کیلوگرم) باید تلاش خود را گسترش دهیم و از این طریق به لیگ جدید ماهواره‌برها برسیم. پرتابگرهای سیمرغ، سیمرغ بهینه، ذوالجناح و در آینده پرتابگرهای «سروش» و «سریر» در برنامه توسعه ماهواره برهای وزارت دفاع قرار دارند. ماهواره‌بر سیمرغ تاکنون چندین پرتاب تحقیقاتی داشته و مراحل بلوغ و تثبیت فناوری‌های خود را طی می‌کند. ما تصمیم داریم در نقشه راه 10 ساله برنامه فضایی که تدوین شده است، بیش از 200 پرتاب با 10 مدل ماهواره انجام دهیم.

وی همچنین درباره برنامه 10 ساله ای که در قالب برنامه افق 1410-1401 طراحی شده است، توضیح داد و درباره تصویب آن در شورای عالی فضایی کشور نیز چنین توضیح داد: در جلسات شورای عالی فضایی تصمیمات راهبردی اتخاذ شد. ساخته شده و برنامه 10 ساله فضایی کشور با محوریت سازمان فضایی است.» وزارت ارتباطات ایران تدوین و تأمین منابع مالی خود را برای سال آینده تصویب کرد و برنامه پنج ساله هفتم نیز در دستور کار قرار دارد که نشان می دهد که به تصویب این طرح توجه جدی دارند چرا که بدون تزریق منابع ممکن است این طرح محقق نشود».

وی همچنین به یکی از اهداف و برنامه های مهم وزارت دفاع اشاره کرد و گفت: به زودی طراحی سامانه های ماهواره ای را در داخل کشور شکل خواهیم داد. وی همچنین به شانزدهمین ماهواره بومی که در مراسم امروز رونمایی شد اشاره کرد و این دستاورد جدید را اینگونه معرفی کرد: امروز با ساخت و رونمایی از ماهواره شانزدهم توانستیم تفاوت خوبی بین این ماهواره با سایر ماهواره های قبلی ایجاد کنیم. با افزایش کیفیت، زمان تصویربرداری بیشتر و منطقه پوشش بیشتری ایجاد کنید. این اولین گام برای اجرای برنامه 10 ساله فضایی است.”