ربات مینیاتوری FAIRY با ظاهری پری مانند توسط نور و باد کنترل می شود


محققان واحد روباتیک دانشگاه تامپر روی پروژه ای به نام FAIRY کار می کنند که هدف آن پرواز مواد شیمیایی است. این تیم توسط چگونه Zeng و جینگ فنگ یانگ آنها موفق به ساخت ربات پلیمری شده اند که با نور کنترل می شود و با باد پرواز می کند.

ربات محققان تامپره که شبیه قاصدک است، مجهز به یک محرک نرم ساخته شده از الاستومر کریستال مایع است که می تواند به نور واکنش نشان دهد. تیم تحقیقاتی از نور برای تغییر شکل ربات و کنترل اقدامات مربوط به برخاستن و فرود آن استفاده کرده است و سپس بر روی بهبود حساسیت ماده برای ارائه عملکرد در نور خورشید و افزایش مقیاس آن برای حمل دستگاه‌های میکروالکترونیک، حسگرها و بیوشیمیایی تمرکز خواهد کرد. ترکیبات. .

از جمله کاربردهای ربات FAIRY می توان به گرده افشانی مصنوعی اشاره کرد که در آن میلیون ها بذر مصنوعی توسط بادهای طبیعی پراکنده شده و سپس با استفاده از نور به مناطق خاصی هدایت می شوند. بر اساس گزارش Gizmochina، پروژه FAIRY که در سپتامبر 2021 آغاز شده است، در پنج سال آینده تکمیل خواهد شد. گفتنی است موسسه ماکس پلانک و دانشگاه آلتو نیز در مراحل تحقیق و توسعه این ربات مشارکت دارند.

اگرچه مفهوم چمن مصنوعی کنترل شده با نور و باد امیدوارکننده است، اما هنوز چالش هایی مانند کنترل دقیق نقطه فرود، قابلیت استفاده مجدد و مسائل زیست تخریب پذیری وجود دارد که باید به آنها توجه شود. برای حل این مشکلات همکاری نزدیک دانشمندان علم مواد و افراد شاغل در واحد میکرورباتیک دانشگاه بسیار ضروری است. در مراحل بعدی، محققان بر روی بهبود حساسیت مواد برای فعال کردن دستگاه در زیر نور خورشید تمرکز خواهند کرد. علاوه بر این، تیم تحقیقاتی قصد دارد ساختار مواد مورد استفاده در FAIRY را بهبود بخشد تا بتواند وسایل میکروالکترونیکی مانند GPS و سنسورها و همچنین ترکیبات بیوشیمیایی را حمل کند.