راه اندازی سامانه «برپا» برای جبران افت کیفیت تحصیلی دانش آموزان


امروز یکشنبه 18 بهمن ماه مراسم افتتاحیه سامانه «بارپا» در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد. به گزارش ایرنا، در این مراسم یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که این سامانه به عنوان یک برنامه حمایتی آموزشی «بر اساس دانش روز طراحی شده و از آخرین فناوری ها در حوزه فنی و مدل کسب و کار استفاده می کند».

نوری همچنین اعلام کرده است که «سامانه بارپا برای جبران افت کیفیت تحصیلی و رفع مشکل دانش آموزانی که به هر دلیلی به تحصیل دسترسی ندارند» راه اندازی شده است و در ادامه افزود: در سامانه برپا تلاش شده است. ساخته شده است تا از ظرفیت جوانان استفاده شود، والدین، دانشگاه ها، حوزه ها و موسسات تحقیقاتی علوم پایه باید به نحو شایسته استفاده شود و این کار خیر گسترش و افزایش یابد.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه در آموزش و پرورش از هر دو کلاس یک کلاس درس اهدا می شود، از ظرفیت در نظر گرفته شده در سامانه آنلاین برای جبران افت کیفیت آموزشی و رفع مشکل دانش آموزانی که این کار را انجام نمی دهند، تقدیر کرد. به هر دلیلی به آموزش دسترسی داشته باشید. ، اشاره شده. وی همچنین بر ضرورت مهارت آموزی به دانش آموزان تاکید کرد و گفت: دانش آموز معلم دانش است و باید مسیر خود را بیابد و هر دانش آموزی باید یک مهارت بیاموزد و این موضوع در جامعه تبدیل به یک فرهنگ شود.

به این ترتیب پس از شبکه اجتماعی دانش آموزان یا سامانه «شاد»، این دومین بستر آنلاین ارائه شده توسط آموزش و پرورش در حوزه آموزش است. با توجه به موضوع انصراف از تحصیل که این روزها به یکی از مسائل جدی کشور تبدیل شده است و همچنین با کاهش کیفیت تحصیلی دانش آموزان در سال های اخیر، این سامانه برای جبران کاستی ها طراحی شد. این زمینه.

حمیدرضا خانمحمدی، رئیس سازمان نوسازی، تجهیز و بازسازی مدارس نیز در خصوص سامانه ایجاد شده گفت: در این سامانه ظرفیت ها به یکدیگر متصل شده است تا دانش آموزانی که به هر دلیلی مشکل تحصیلی دارند بتوانند از آن بهره مند شوند و امیدواریم از آن بهره مند شوند. که زیرساخت های آن ایجاد خواهد شد.» به گفته وی یکی از اتفاقات توسعه حوزه کار جهادی، ایجاد سامانه ای است که معلمان زیادی نیز در آن حضور داشته باشند.

رئیس سازمان نوسازی، تجهیز و بازسازی مدارس در ادامه ابراز امیدواری کرد سامانه ایجاد شده با سرعت و دقت آماده شود و افزود: این یک کار مشترک است و همه ظرفیت ها مشخص شده است و امیدواریم شروعی باشد برای کاهش تحصیلات را به حداقل برسانید.»

با توجه به اینکه هنوز از این سامانه استفاده نشده است، نمی توان در مورد کارایی آن قضاوت کرد، اما تجربه راه اندازی و استفاده از سامانه «شاد» نشان داده است که در زمینه طراحی یک سیستم آموزشی که بتواند پاسخگویی به نیازهای آموزشی و آموزشی تمامی دانش آموزان کشور. پاسخگویی و ارائه خدمات بهینه برای برگزاری کلاس های آنلاین و سایر ظرفیت های آموزشی، نقاط ضعفی دارد.

در تجربه استفاده از سامانه شاد، در دوره آموزش آنلاین با توجه به شیوع کرونا و همچنین در تعطیلات چند ماه اخیر به ویژه علیرغم محدودیت های اینترنت، شاهد هستیم که آموزش آنلاین با مشکلاتی مواجه بوده و آن را دشوار کرده است. و امکان برگزاری کلاس های غیر حضوری وجود ندارد. همین دو هفته پیش بود که شاد همزمان با غیر حضوری شدن مدارس و کار از راه دور کارمندان، در زیرساخت های فنی خود دچار اختلال شد و دسترسی به آن با مشکل مواجه شد. بنابراین به نظر می رسد سیستم موجود باید با زیرساخت کامل تری طراحی و ارائه شود تا بتواند واقعاً افت کیفیت تحصیلی دانشجویان را جبران کند.

علی آقامحمدی معاون وزیر کشور و رئیس ستاد توانمندسازی و تحول اجتماعی 2020 محلات نیز دیگر سخنران حاضر در این جلسه بود که به ارائه آماری از بازماندگان تحصیلی شناسایی شده اشاره کرد و گفت: 874 هزار نفر از بازماندگان تحصیلی شناسایی شدند. ، افرادی که بین 6 تا 17 سال سن دارند و ترک تحصیل کرده اند که با تلاش آموزش و پرورش 150 هزار نفر کاهش یافته است و اکنون افراد زیادی در این وزارتخانه در تلاش برای بازگرداندن دانش آموزان به تحصیل هستند.

وی همچنین از تلاش های صورت گرفته برای ارتقا و تقویت وضعیت تحصیلی دانش آموزان در مناطق کم برخوردار نیز یاد کرد. محمدی در این خصوص اعلام کرد: 2200 محله کم برخوردار با 19 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت داریم که دارای مشکل هستند، گفت: کارهای زیادی که توسط کمیته امداد، بسیج و سایر نهادها انجام شده کمک زیادی به مدارس این مناطق کرده است اما اینطور نیست. راهی برای نجات.”

معاون وزیر کشور از برگزاری کلاس های تقویتی کنکور برای این افراد خبر داد و همچنین گفت: دوره های بازرگانی نیز برای افراد کم برخوردار در محدوده سنی 13 تا 17 سال و 18 تا 30 سال در نظر گرفته شده است که برای افراد کم برخوردار برگزار می شود. رایگان.