راهنمای رصد آسمان شب; دسامبر 1401


ممکن است تماشای آسمان شب از میان آلودگی نوری شهرها غیرممکن باشد. اما باید به یاد داشته باشیم که هنوز هم پدیده هایی وجود دارند که می توانید از آنها لذت ببرید و برای دقایقی از تنش های روزمره دور شوید. برای تماشای بسیاری از این رویدادها نیازی به تجهیزات گران قیمت ندارید و کافی است حداقل 15 دقیقه قبل از شروع رصد به پشت بام یا هر فضای باز دیگری بروید تا چشمانتان به شرایط تاریک عادت کند.

حتی اگر با صورت های فلکی و جهت گیری در آسمان شب آشنایی ندارید، نگران نباشید. زیرا اپلیکیشن های نقشه آسمان برای گوشی های هوشمند با استفاده از حسگرهای موجود در این گجت ها، پس از تایپ نام هدف مورد نظر، شما را به سمت آن راهنمایی می کنند. بسیاری از این برنامه‌ها مجهز به دید در شب هستند تا با قرمز کردن همه چراغ‌های روی صفحه، چشمان شما را تاریک نگه دارند.

آسمان شب در دسامبر 1401

رویدادهای رصدی در آذر امسال زیاد نیستند. اما فراوان هستند. بعد از 2 سال مریخ به زمین نزدیک می شود و خود را در آسمان نشان می دهد. در پایان این ماه نیز مانند هر سال شاهد بارش شهابی جوزای خواهیم بود. در ادامه فهرست رویدادهای رصدی این ماه را با هم مرور می کنیم.

نماد چشم غیر مسلح

پنجشنبه 3 دسامبر: ماه نو

ماه نو پس از غروب خورشید در ایران در ساعت 22:58 روز پنجشنبه 12 آذرماه رخ می دهد. بنابراین در ایران قابل مشاهده نیست.

نقشه رؤیت هلال ماه در آذر 1401

پس از غروب خورشید در روز جمعه 4 آذر ماه، هلال ماه از سراسر زمین قابل رویت است.

نماد تلسکوپ کوچک

دوشنبه 14 دسامبر: اتصال (انسداد) ماه و سیاره اورانوس

در شامگاه 14 آذر ماه و سیاره اورانوس در مقایسه ای بسیار نزدیک به فاصله کمتر از یک درجه در آسمان می رسند. این فرصت خوبی برای یافتن اورانوس با ماه در آسمان است. اورانوس در این شب در زیر ماه قرار دارد.

در نیمه شمال غربی ایران، این سیاره در پشت ماه پنهان می شود که به آن غیبت می گویند. ناپدید شدن اورانوس در 14 دسامبر، بسته به موقعیت ناظر، حدود ساعت 20:15 آغاز خواهد شد. طولانی ترین مدت این ناپدید شدن در ایران به مدت تقریبی یک ساعت در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی مشاهده می شود.

در مناطقی که تقریباً 2 کیلومتر از مرز منطقه پنهان در نقشه فاصله دارند، منطقه پنهان به صورت خراش دیده می شود. در دوران غیبت، دیسک سیاره از پشت کوه ها و ویژگی های سطحی لبه ماه می گذرد و منظره ای تماشایی در میدان دید تلسکوپی ایجاد می کند.

نماد چشم غیر مسلح

چهارشنبه 16 آذر: مقایسه ماه و سیاره مریخ

پس از غروب خورشید در 16 آذر ماه و سیاره مریخ در فاصله 6.5 درجه از یکدیگر در افق شرقی دیده می شوند. مریخ به عنوان یک ستاره قرمز روشن در نزدیکی ماه دیده می شود. در طول شب، این دو به یکدیگر نزدیک می شوند تا زمانی که قبل از روشن شدن آسمان صبح روز بعد، در فاصله 1.5 درجه از یکدیگر قرار می گیرند.

مقایسه ماه و مریخ، آذر ۱۴۰۱

این قطعه از مقبره شیخ احمد جامی در شهرستان تربت جام خراسان رضوی گرفته شده است.

نماد چشم غیر مسلح

پنجشنبه 17 دسامبر: ماه کامل

نماد چشم غیر مسلح

نماد تلسکوپ کوچک

پنجشنبه 26 آذر: سیاره مریخ در تقابل است

در این روز سیاره مریخ در تقابل با زمین قرار می گیرد و در طول سال نزدیک ترین فاصله را از زمین خواهد داشت. همچنین به دلیل قرار گرفتن در نقطه مقابل خورشید در آسمان، از غروب تا طلوع روز بعد در آسمان دیده می شود.

مریخ و زمین تقریباً هر 26 ماه یکبار در تقابل قرار می گیرند. اما به دلیل کشیدگی نسبتاً زیاد مدار مریخ که به صورت بیضی دیده می شود (مدار همه سیارات بیضی است و فقط طول آنها متفاوت است) فاصله مریخ و زمین در برخی از رویارویی ها نسبت به سال های دیگر کمتر است. .

اگر نزدیک به زمان رویارویی، مریخ در حضیض باشد (کوتاه ترین فاصله از خورشید)، فاصله مریخ از زمین به حداقل می رسد و مریخ بزرگتر و درخشانتر در آسمان دیده می شود. این رویارویی که هر 15 یا 17 سال یکبار تکرار می شود، «مقابله هادیزی» نامیده می شود. آخرین رویارویی از این نوع در سال 2017 اتفاق افتاد.

تقابل زمین و مریخ

تقابل امسال چیزی بین تقابل حضیض و تقابل اوج خواهد بود. قطر ظاهری مریخ در این برخورد 17.2 ثانیه قوس خواهد بود (در مقایسه با 24.3 ثانیه قوس در سال 1397 و 13.4 ثانیه قوس در سال 1405). در روزهای نزدیک به رویارویی، مریخ به روشنایی ظاهری 1.9- خواهد رسید و از هر ستاره ای در آسمان درخشان تر خواهد بود. همچنین بعد از ماه و مشتری سومین جرم درخشان در آسمان شب است و با رنگ نارنجی خود به راحتی در آسمان شناسایی می شود.

با استفاده از یک تلسکوپ کوچک می توانید دیسک سیاره مریخ را ببینید. برای مشاهده جزئیات سطح مریخ به تلسکوپی با قطر بیش از 130 میلی متر نیاز دارید. با تلسکوپ مناسب می توانید یخ های قطبی و دشت ها و طوفان های شن و ابرهای مریخ را ببینید.

شرط لازم برای مشاهده جزئیات سطح سیارات، ثبات و عدم وجود اختلالات جوی است. در غیر این صورت حتی با بهترین تلسکوپ ها تصویری تار و بدون جزئیات دیده می شود. شما می توانید از روی سرعت چشمک زدن ستارگان تخمین بزنید که جو چقدر پایدار است که به آن «رؤیت نجومی» می گویند. هر چه ستارگان سریعتر چشمک بزنند، جو متلاطم تر است و شرایط برای رصد مناسب نیست.

تصویر مریخ از پشت تلسکوپ

تصویر مریخ با استفاده از تلسکوپ 250 میلی متری دیده می شود

نکته دیگری که برای رصد مریخ باید در نظر بگیرید، مدار مریخ است که 24 ساعت و 37 دقیقه (37 دقیقه بیشتر از زمین) طول می کشد. در هر شب رصدی، با چرخش مریخ به دور خود، قسمت‌های مختلفی از سطح آن برای ناظر زمینی قابل مشاهده است.

همانطور که گفته شد، از زمانی که خورشید غروب می کند و آسمان تاریک می شود، تا زمانی که آسمان صبح روز بعد روشن می شود، زمان دارید تا مریخ را مشاهده کنید. مریخ در ابتدای شب در شرق قابل مشاهده است و در ساعت 12:00 بعد از ظهر به قله می رسد و قبل از طلوع خورشید در غرب آسمان قرار می گیرد. برای مطالعه بیشتر در مورد سیاره مریخ می توانید به اینفوگرافیک ناسا مراجعه کنید.

نماد چشم غیر مسلح

چهارشنبه 23 آذر: اوج بارش شهابی جمینید

بارش شهابی Geminid یکی از دو بارش شهابی تضمین شده در هر سال است. شهاب های این بارش بر اثر برخورد ذرات باقی مانده از سیارک «3200 فایتون» با جو زمین ایجاد می شوند. این سیارک هر 1.4 سال یکبار مدار خود را کامل می کند. به همین دلیل، ذرات تشکیل‌دهنده بارش شهابی به سرعت جایگزین می‌شوند و نرخ ساعتی شهاب (ZHR) تقریباً ثابت می‌ماند. ذرات باقی مانده از سیارک فایتون بزرگتر از ذرات بارش های شهابی دیگر هستند و با سرعت کمتری نسبت به سایر بارش ها به جو زمین برخورد می کنند.

این دو دلیل باعث می‌شود شهاب‌های بارش جوزا درخشان‌تر و کندتر شوند و در نتیجه دیده شوند. مرکز این بارش در آسمان، صورت فلکی جوزا، حدود ساعت 02:00 بامداد روز 23 دسامبر به نزدیکی سارسو (بالای سر) خواهد رسید و این بهترین زمان برای رصد بارش شهابی است. اما امسال ماه (با 64 درصد سطح روشن) از حوالی ساعت 22 روز 22 دسامبر تا طلوع خورشید در 23 دسامبر در آسمان حضور دارد و شهاب های کم نور را محو می کند.

بنابراین بهترین زمان برای رصد باران جمینید در سال جاری پس از تاریک شدن آسمان در 22 دسامبر و قبل از طلوع ماه است. اگر این بارش را از منطقه ای دور از آلودگی نوری تماشا کنید، می توانید حدود 120 شهاب در ساعت را ببینید.

بارش شهابی جوزا آذر 1401

نقشه زمین برگرفته از مسجد خسروشیر شهر جغتای خراسان رضوی

برای تماشای بارش شهابی، حداقل یک ساعت در محیطی تاریک با افق وسیعی که ممکن است به آسمان خیره شوید. راحتی در هنگام مشاهده به شما کمک زیادی می کند. بنابراین، یک تشک ضخیم برای نشستن یا دراز کشیدن و لباس گرم به همراه داشته باشید. در آسمان‌های شهری، احتمالاً می‌توانید تعداد انگشت شماری از درخشان‌ترین و زیباترین شهاب‌های باران را در ساعت رصد خود ببینید.

وجود یک یا چند همراه لذت رصد را چند برابر می کند و ممکن است با کمک آنها شهاب های بیشتری را مشاهده کنید. برای رصد بارش شهابی نیازی به تجهیزات نوری ندارید و فقط باید صبور باشید.


اگر مقالات راهنمای رصد آسمان شب ما را دوست دارید، نظر خود را برای بهبود آن با زومیت به اشتراک بگذارید.